İyi bir iş görüşmesi geçirmek hiçbir zaman tesadüf değildir. İyi hazırlanılmış ve önceden düşünülmüş detayların, iş görüşmenin iyi geçmesine çok büyük oranda fayda sağlayacağı kesin. Önden yapacağın her hazırlık, görüşme sırasında çok daha rahat ve stressiz olmanı sağlayacaktır. Görüşmelerinde kaygıya bağlı stres yaşayanlardansan, bu önerileri mutlaka yapmalısın!

Stresini azalt, rahatla

İş görüşmelerinde en büyük düşmanın kaygıların ve stresin; bunu unutma. Bu nedenle mülakattan en az yarım saat önce seni rahatlatacak müzikler dinleyebilir, meditasyon yaparak zihnini boşaltabilir ya da rahatlatıcı bir çay ile bedenini rahatlatabilirsin. Görüşme saati yaklaştıkça artan kaygıya bağlı stres, fiziksel olarak yorucu etkiler yaratacağından, başka şeylerle ilgilenmek sana çok iyi hissettirecektir.

Olası sorulara yanıtlarını önceden hazırla

Her görüşmenin mülakat soruları birbirinden farklıdır elbette. Başvuracağın pozisyona, firmanın faaliyet alanına göre sorular değişkenlik gösterir ve tahmin etmek oldukça zordur. Ancak bazı kalıplaşmış sorulara karşı kendini önceden hazırlayabilmen mümkün. Mesela, maaş beklentin ve önceki iş deneyimlerine dair detaylar birçok iş görüşmesinde sorulan sorular arasında. Bu sorulara önceden hazırlanarak hem işi ne kadar istediğini göstermiş hem de hatalı ya da istem dışı bir şey söyleme olasılığını düşürmüş olursun.

Rahat ve şık bir kıyafet seç

İş görüşmelerinde rahatlık her şeydir. Mental rahatlığının yanı sıra fiziksel olarak da rahat kıyafetler içinde olmak görüşme esnasında kendini daha rahat hissetmeni sağlayacaktır. Mesela çok dar bir kıyafet yerine üzerine tam oturan şık bir kıyafet tercih edebilirsin. Ayrıca sevdiğin, mülakat için de uygun olan bir renk tercih etmen özgüvenini arttıracaktır.

Özgüven arttırıcı detay: Kepek yok şüphe yok

Yapılan bir araştırma, saçlarında kepek sorunu yaşayanların siyah renk giymekten çekindiklerini ve özgüven sorunu yaşadıklarını ortaya koyuyor. Oysa ki görüşme boyunca özgüvenli olmak görüşmenin iyi geçmesi için olmazsa olmaz. Böyle durumların kurtarıcısı ise kepeği yok edip, kusursuz saçlara kavuşmanı sağlayan kepek şampuanı Head and Shoulders. Kepeği sözde yok eden şampuanlar yerine saçlarını Dünya’nın ve Türkiye’nin 1 numaralı kepek şampuanı Head and Shoulders ile yıkadığında, mülakat öncesi hem hacimli ve kepeksiz saçlara sahip olur hem de dilediğin renkte kıyafet giyebilmenin verdiği özgüvenle sorunsuz bir mülakat yaşarsın.

Görüşme yapacağın mekanı dikkatlice seç

Kıyafeti, saçı, olası soruları ve stresi azaltmayı konuştuktan sonra sıra, özgüvenli geçecek görüşmelerin 5. adımı olan mekan seçiminde. Pandemi koşullarıyla birlikte artan ve artık birçok şirketin de benimsediği üzere, mülakatını online olarak yapacaksan mutlaka rahat edeceğin bir yer seçmelisin. Dikkatinin dağılmaması için sessiz ve dikkat çekici unsurların az olduğu bir yeri tercih etmelisin. Bu nedenle sürekli insanların yürüdüğü ve uğultu şeklinde konuştuğu cafe’ler bu iş için son tercihin olmalı. Mümkünse evinde olmak seni hem güvende hem de konfor alanında hissettirecektir.