Tebrikler! Az önce bir iş görüşmesi için arandınız ve belki de bu görüşme iş arama sürecinizin sonu olacak. Peki ya o akıl oyunları? İş görüşmesinde aklımızın bize oynadığı ve görüşmeyi sabote eden o oyunlar… Bunları biliyor muyuz? Ne yaparız da oyunu biz yönetiriz ve kahraman oluruz?

Bir süredir iş arıyorsunuz. Umutlusunuz ya da umudunuz tükenmek üzere. İşte tam da o an telefon çalıyor ve iş görüşmesine çağrıldığınızı öğreniyorsunuz. Heyecan, mutluluk ve umut içinize yerleşiyor. Derken ardından o kaygılı süreç başlıyor. Diğer görüşmelerde ne oldu da işe kabul edilmedim? İşin benim sorumluluğumda olan tarafını nasıl yönetmeliyim? Aklım bana ne tür akıl oyunları oynayabilir? gibi ardı arkası kesilmeyen sorular…

Oyunun kahramanı sizsiniz, aslında ipler elinizde. O halde temiz, dürüst ve etkili bir iş görüşmesi için oyun nasıl değişmeli sorusuna odaklanmakta fayda var.

İşte iş görüşmelerinde sabotaj nedeni akıl oyunları:

Tabu

Bu akıl oyununda sizi her an yanlış bir şey söyleme ya da itici bir davranışta bulunma korkusu yönetiyor. Bu oyunun genelde deneyimli olan adayların başına iş açtığı söylenebilir. Ağzınızdan çıktığı gibi verdiğiniz cevabı içinizde eleştirmeniz anında özgüveni düşürüyor ve görüşmenin seyrini olumsuz etkiliyor. Endişe ve kararsızlık oyunun sonu demek…

2

Oyuncu

Bu akıl oyununa genellikle tecrübesiz adaylar maruz kalıyor. Deneyimi olmayan ve kendisini gösterememe sıkıntısı yaşayan aday çoğunlukla şirketin hayal edilen çalışanını oynuyor. Oysa iş dünyasına henüz girmemiş adaylar her zaman çalışanlardan daha yaratıcı ve orijinal. Oyunun ağına düşmemek için kendiniz olmaktan uzaklaşmamak gerekiyor. Gerçekçilikten uzaklaşmanın görüşmenin kötü geçmesine katkısı tahmin ettiğinizden çok daha fazla…

Üzgünüm

Bol bol özür dilemek, üzgünüm, kusura bakmayın, tüh ifadelerini sık kullanmak da negatif akıl oyunlarından biri. Yeni mezun aday tecrübesiz olduğu için, çalışan kadın da anne olup işe ara verdiği için suçluluk duymamalı. Sürekli üzgün olduğunu belirtmek ve durumu açıklamaya çalışıp savunma mekanizmasını çalıştırmak görüşmeyi çok zorluyor. Durum neyse o, bu nedenle pozitif yönlere odaklanmakta fayda var.

3

Peki hangi akıl oyunu?

Yukarıda sözü edilen akıl oyunları aday için oldukça yıpratıcı. Eğer korku tarafından yönetiliyor, kendinizi sürekli savunmak zorunda hissediyor ya da orjinallikten uzak durup bir başkası olmaya çalışıyorsanız bu akıl oyunlarının istemeden iş görüşmenizi sabote etmesine izin veriyorsunuz.

Doğruluk mu cesaret mi?

Orijinal olmak yani olduğunuz gibi davranmak, insanlarla anlamlı bağlar kurmanın ve başarılı bir iş görüşmesi geçirmenin en etkili yolu. İş görüşmesinde dürüst cevaplar vermek ve ne istediğinizi iyi ifade etmek çok önemli. Aksi halde ne sizin için ne de görüşmeyi yapan kişi için o işe uygun olup olmadığınızı anlamak mümkün değil.

4

Kendinize, yeteneklerinize ve hayallerinize güvenin, akıl oyunlarının sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Ve hemen yeni iş fırsatlarını keşfedin…

ilanlara-basvur