emreekmekçiİnternetten yeni trendlerinden biri olan ŞehirFırsatı.com’un Genel Müdürü Emre Ekmekçi, genç ekibiyle birlikte şehirleri fethediyor. Ekmekçi, iş hayatında başarı için dün ve bugünün hedeflerini tutturmanın yetmeyeceğini, yarının hedeflerine hazır olmak gerektiğini söylüyor. 
Son ayların her gün takip edilen internet sitesi haline gelen ŞehirFırsatı.com, 81 ilden üyelerine kendi şehirlerine özel yemeden – içmeye, eğlenceden güzelliğe kadar çeşitli konularda indirim fırsatları sunuyor. Groupon’un Türkiye markası ŞehirFırsatı.com’un Genel Müdürü Emre Ekmekçi, hızla büyüyeceklerinin de sinyalini veriyor. ŞehirFırsatı.com’un kuruluş sürecinden bu yana genel müdürlük görevini yürüten Ekmekçi, Los Angeles Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Endüstri mühendisliği eğitimi almış ve sonrasında New York’ta Kolombiya Üniversitesi’nde MBA’ini tamamladıktan sonra çalışma hayatına Los Angeles’ta başlamış. 3 ay gibi kısa sürede 543 bin üyeye ulaşan ŞehirFırsatı.com’daki çalışmaları ve yöneticilik kariyeri üzerine Emre Ekmekçi’den bilgi aldık.İyi bir dinleyici olmayı öğrendim
MBA’imi tamamladıktan sonra çalışma hayatıma Los Angeles’ta film, müzik ve eğlence endüstrilerine servis veren global bir pazarlama ajansında başladım. Ajansın iç iş akışlarından ve büyümesinden sorumlu yöneticilik görevlerinde bulundum. Hong Kong, Şanghay, Londra ve Paris’teki ofislerin kurulum ve geliştirilmesinden sorumlu olarak global bir tecrübe edindim. Değişik kültürlerden, zaman dilimlerinden insanların koordineli bir şekilde çalışabilmesini sağlayabilmek için bilgi ve tecrübe kadar iyi bir dinleyici olmanın gerekliliğini öğrendim. “Ben daha iyi bilirim” demektense, kolektif bilgiyi sentezlemekle her zaman daha başarılı sonuçlar elde edebileceğini tecrübe edindim.

Yurtdışında şirket içi hiyerarşi az
Yurtdışında yaşınız ve kartvizitinizin üzerindeki unvandan çok, neyi ne derinlikte bildiğinize daha çok değer veriyorlar. 23 yaşında kendimi milyar dolarlık şirketlerin genel müdürleriyle pozitif tartışmalar içinde bulduğum toplantılarda yer aldım. Yurtdışında şirket içi hiyerarşi çok daha az. Eğer söyleyecek bir şeyiniz varsa, çok dikkatli bir şekilde dinleniyorsunuz. Yurtdışında şirket kültürleri daha çok inisiyatif almaya yönelik kurulup, prim ve motivasyon daha teşvik edici bir şekilde kurgulanmış. Ülkemizdeyse maalesef “yanlış yapmama” üzerine kurulu bir kültür var. Türkiye’de yeni bir şey denemenin sadece riski var, pozitif bir geri getirimi çok az çalışana. Böyle de olunca yaratıcı çözümlerden uzak bir kültür oluşuyor tabii ki. Çalışanlarıma yeni, yaratıcı şeyler denemelerini ve sonucu pozitif olmasa bile en azından bir tecrübe olduğunu aşılamaya çalışıyorum. Sadece her gün aynı şeyi yapmaktan iyidir.

Seyahatlerde keşif yardımcısı
Hedeflerim içinde ŞehirFırsatı’nın, global Groupon markasının da bilgi birikimini kullanarak, kullanıcıların sosyal hayatlarını planladıkları bir lifestyle platformu olması başta geliyor. Şehir Fırsatı Groupon’un, özellikle yeni internet jenerasyonun, “bugün ne yapalım, nereye gidelim” diye takip ettikleri, hayatlarının bir parçası ve kişisel sosyal hayat danışmanı haline gelmesini amaçlıyoruz. Sadece yurtiçi değil, tüm dünyadaki Groupon’ları takip ederek, tatile gidilecek yerlerdeki en güzel ve ilginç mekanları en uygun fiyatlarla tecrübe edeceğiniz seyahat danışmanı olması. İşletmeler içinse, ölçülemeyen, çok masraflı olan geleneksel reklam mecralarından uzaklaşıp, risksiz, sonuç odaklı ve direk yeni müşteri kazanma odaklı Groupon modelinde bulunmaları amaçlarımız içinde.

Yarının büyük hedeflerine hazır olmak lazım
Her zaman yaptığım işle beraber, bulunduğum yerde “başka nelere katkım olabilir” diye düşündüm. Bildiğim ve deneyimim olan konularda çalışmak kadar, hiç bilmediğim konuları da öğrenmek için zaman ayırdım. Bulunduğum “rahat ortamın” dışına çıkıp cesur olarak zorlu ama fırsatlarla dolu ortamlarda bulunmaya önem verdim. Zaten iş hayatında başarı sadece dün ve bugünün hedeflerini tutturmuş olmak değil, yarın daha büyük hedeflere hazır olmak. Yoksa elde ettiklerinizin pek bir değeri kalmamış olur.  Kişisel başarıya benim bakış açım ise daha basit: “Eğer mutlu olduysanız başarılı sayılırsınız.”

Stil sahibi çalışanlar aranıyorŞehirFırsatı.com’da henüz 33 kişilik bir ekimiz var. Çalışanlarımız; saha, editör ve müşteri memnuniyeti ekiplerinden oluşuyor. Tüm ekiplerin en önem verdikleri nokta hem işletmeleri hem de kullanıcılarımızı mutlu etmek. Ekibimiz büyümeye devam ediyor, büyümemiz süresince kullanıcılarımıza daha cazip ve ilginç fırsatlar bulabilecek Groupon dünyasında “deal hunter” yani fırsat avcısı dediğimiz geçen saha ekibi için tüm Türkiye’de çalışan arayışlarımız olacak. Sosyal hayatlarında gezmeyi, görmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yepyeni deneyimler edinmeyi, şehirlerini doyasıya yaşamayı seven kişilere farklı şehirlerde “Fırsat Avcısı” olarak iş imkanı sağlayacağız. Devamlı değişkenlik, hızlı tempo ve yapılanın anında sonuç verdiği bir ortamda çalışmak beni çok mutlu ediyor. En sevmediğim davranışsa bile bile yapılmış hatalar ve ilgisizlik. Bu tarz durumlarda toleransımın çok az olduğunu, çok çabuk sinirlendiğimi fark ediyorum. Yoğun çalışma tempolu iş hayatımdaki en büyük destekçimse eşim Neslişah.

Kısa Kısa
Hangi takım taraftarısınız?   Galatasaray
En sevdiğiniz spor?
Futbol – bir izleyici olarak.
En son hangi filmi izlediniz?
Başlangıç (Inception)
En son okuduğunuz kitap?
Tim Ferriss’den “Four Hour Work Week”
En sevdiğiniz yemek?
Kuru fasülye, pilav
Favori tatil mekanınız?  Ege kıyıları