Bir iş teklifi almak çoğu zaman iyi bir haberdir, ancak bazen bu haber o kadar heyecan vermez. Teklif edilen yeni işi kabul edip etmeme konusunda arada kaldığında, neyin doğru olduğunu anlaman zorlaşır. Böylesi bir durumla karşılaştığında şu 5 ipucu işini yarayacak.

Yeni bir iş fırsatını geri çevirmek çoğu zaman zor bir karardır. Finansal nedenler ve herhangi bir değişikliğin her zaman olumlu bir şey olduğuna şartlanmak, karar vermeyi zorlaştıran noktalardan. Bazen kariyerin için yapabileceğin en iyi şey, bulunduğun yerde kalmak olabilir. Bir iş teklifini kabul etme konusunda endişelerin olduğunda, şu 5 faktörü sorgulayabilirsin;

Ücret piyasa oranının altındaysa

Maaş beklentisini dile getirirken; unvan, kıdem, sektör vb. ölçütleri baz almak önemli. Bu konuda verilerle ilerlemek daha doğru olur. Kariyer.net maaşlar sayfasından maaş bilgilerine ulaşabilirsin. Böylece mevcut iş piyasasına göre bir karar verebilirsin. Beklentilerini karşılamayan bir teklif aldığında, karar vermen de çok kolay olur. Tazminat paketin, yıllık maaşından daha fazlaya denk geliyorsa, detaylı bir değerlendirme yapman gerek.

Sunulan imkanlar beklentilerini karşılamıyorsa

Birçok şirket çalışanlarına farklı yan hak ve imkanlar sunabilir. Sağlık sigortasının kapsamı, emeklilik planlaması, izin politikası, spor salonu üyelikleri vb. Bu gibi imkanlardan faydalanma durumu çalışana göre değişir. Örneğin; aynı zamanda ebeveyn olan bir çalışana cazip gelen imkanlar, bir diğerine gelmeyebilir. Bu nedenle önceliklerini karşılayan imkanlar olup olmadığı karar vermende etkili olur. Sonuçta, her şey neye değer verdiğine bağlıdır.

Kariyer hedeflerinle uyuşmuyorsa

Mülakat sürecinde sorman gereken sorulardan biri “Şirkette yükselme olasılıkları nelerdir?” sorusu; çünkü işe alım uzmanı bu soruya tatmin edici bir cevap veremezse, üzerine düşünmelisin. Ayrıca yükselme şansı olan bir pozisyon değilse ya da yeni şeyler öğrenme fırsatı sunmuyorsa, düşünmen için bir neden daha var demektir.

Şirket kültürü uygun değilse

Şirket kültürü, kuruluşun hedeflerinden, yönetim yapısına ve çalışma ortamına kadar her şeyi kapsar. Her şirket kültürü her çalışana uygun olmayabilir. Bu nedenle görüşme öncesinde de şirketi araştırıp, kültüre dair ön bir izlenim elde etmen değerlidir.

Yöneticiyle uyumlu çalışamayacağını düşünüyorsan

Bir iş teklifini düşünürken, değerlendirilmesi gereken en önemli noktalardan biri de yöneticinin özellikleri. Çalışma tarzı, iletişim şekli vb. özellikleri sende olumlu bir izlenim bırakıyor mu, uyumlu çalışabileceğine inanıyor musun? Bu soruları cevaplamalısın. Elbette net bir sonuca ulaşmak zor, ama en azından fikir edinmiş olursun.

Beklentilerine uygun yeni bir iş arayışında olduğunda, iş ilanları arasından sana uygun işlere hızla başvurabilirsin.

Kaynak: Link