En büyük korkun… Yarın, bir hafta, ya da bir hafta içinde stajına başlayacaksın ve ilk günün nasıl geçecek konusunda oldukça endişelisin. Çünkü ne yapman gerektiği konusunda çok da bir fikrin yok. İşte sana seni oldukça rahatlatacak birkaç tavsiye… Bunları yaptıktan sonra emin ol ilk günün oldukça iyi geçecek. Korkulacak bir şey olmadığını daha iyi anlayacaksın. 

İlk izlenim çok önemli, bakımlı ol
İnsanların senin hakkındaki ilk izlenimini dış görünüşünün oluşturduğunu biliyor musun? Bu artık bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek. O nedenle işte yapman gerekenler;

İyi uyu
İlk iş gününden önceki gece makul bir saatte yat, uykunu almaya özen göster. Belki heyecandan uykun kaçacak ama sen yine de kendini uyumaya zorlamalısın. Yoksa uykusuz ve uyuşuk bir görüntü pek de hoş olmayacaktır.

Uygun kıyafet iyi bir başlangıç olacak
Kıyafetlerin ilk izlenimde oldukça önemli. Her meslek grubunun genelde giydiği kıyafetler vardır. Bunu öğrenip ona göre hareket etmelisin. Ayrıca firmanın uyguladığı kıyafet politikasını da öğrenebilirsin. Bu konuda İK’cın sana gereken bilgiyi verecektir. Çok abartılı şeyler kesinlikle giyme. Bir renk cümbüşü şeklinde de gitme. Özellikle bayanlar makyaja dikkat. Çok abartılı makyaj yapmamak gerek. Her şey kararında olmalı.  

Temizlik çok önemli
Kişisel temizlik oldukça önemli. Temiz bir başlangıç yapmak lazım. Özellikle saçlarınız temiz ve düzgün olmalı. Günlük hayatınızda çılgınca modelleriniz olabilir ama iş dünyasında biraz daha normal modellere yönelin. Eğer parfüm kullanıyorsan çok keskin bir şey olmamasına dikkat et. Bazı keskin kokular insanları oldukça rahatsız edebilir ve bu direk kötü bir izlenim yaratır. Hafif parfümler kullan.

İş arkadaşlarınızla tanışın
Çalışacağınız departmana ilk adımınızı attın. Eğer seni o an çalışma arkadaşlarına takdim edecek biri yoksa sen kendini tanıt. Tek tek insanlarla tanış ve adlarını aklında tutmaya çalış. Belki bunlara bile gerek duymadan yöneticin seni herkesle tanıştırabilir de. Kimseye sen diye hitap etme. Zamanla kime nasıl hitap etmen gerektiğini öğreneceksin.

Yöneticinizle neler yapacağınızı konuşun
İlk günün, herkesle tanıştın. Sana gösterilen masaya oturdun. İki elin bacaklarının üstünde önüne bakıyorsun. Sana kimse ne yapman gerektiğini sormuyor. Eğer bu süreç uzarsa yöneticinle konuşup ne yapabileceğini sorabilirsin. Hatta bir toplantı talep edebilir staj süresince sana verilecek görevleri ve bunlar konusunda kimlerle iletişim halinde olacağını da sorabilirsin. Bu hem iş yapmaya olan isteğini gösterecek, hem de boş oturmaktan sıkılmayacaksın.

Sakın oyun oynama
Özellikle ilk gün genelde hiçbir şey yapmadan ya da çok az iş yaparak geçer. Sıkıldın bir şeylerle uğraşmak istiyorsun. Önünde bilgisayar var. Bu durumu firmanın bulunduğu sektörle ilgili daha fazla bilgi edinmek için kullanabilirsin. Araştır, karıştır, bol bol haber oku. Ama sakın oyun oynama. Çoğu insan daha ilk gününden bu yanlışa düşüyor. Bu da onu ilgisiz ve başka şeylerle uğraşmak için boş zaman kolluyor gibi gösteriyor. Sakın bu hataya düşme.

İlk gün izleme zamanı
Özellikle ilk gün etrafında olan olayları izle. İnsanlar neler yapıyorlar, işler nasıl yürüyor, birbirlerine nasıl hitap ediyorlar ve daha birçok şeyi izle. Bunlar senin işlerin yürüyüşü hakkında bilgi sahibi olmanı sağlayacak.

Çok fazla fikir beyan etmek iyi değil
İleride illa ki işler ya da projeler hakkında fikirlerini söyleyeceksin. Ama daha ilk gün işin yürüyüşü hakkında hiçbir şey bilmezken herhangi bir şey hakkında çok fazla fikir yürütme. Unutma ilk günler konuşma değil, izleme zamanları.

Bütün bu tavsiyelerimiz aslında sadece ilk günün için değil bütün iş hayatın için geçerli. Yöneticinizde ve çalışma arkadaşlarınızda iyi bir izlenim yaratmak istiyorsan bu tavsiyeler muhakkak etkili olacaktır.