Uzun yıllar oturulan evden, çevreden taşınmanın insan üzerindeki psikolojik etkisi büyük. Taşınmak, kişinin alışılmış düzeninin dışına çıkmasına neden oluyor ve bu da kişiye stres olarak yansıyor. Peki, tüm bu faktörleri göz önüne aldığında mülakatta sana bu konuda bir soru sorulursa nasıl cevap vermelisin?

Birçok şirket için taşınma sorusu, tipik bir iş görüşmesi sorusudur. Mülakatlarda adaya sorulan bu soru, bazen tüm anlaşmayı yerle bir ederken bazen de görüşmenin olumlu geçmesine etki edebiliyor. İşverenler, genellikle görüşme yapılan pozisyon için adayın taşınması gerekmese de gelecekte olabilecek yer değiştirme durumu için adayın bu konudaki görüşünü almak isteyebilir. İş görüşmesinde bu soruyla karşılaşan birçok adayın verdiği “Bunu fırsat bulduğumda düşüneceğim” cevabı aday için gerçekten doğru cevap olsa bile, maalesef verilecek en iyi cevaplar arasında yer almıyor. Yaşam standartlarını göz önüne alarak bu soruyu şu şekilde cevaplayabilirsin:

Cevabın “Hayır” ise

Eğer cevabın net bir biçimde hayır ise bunu işverene söylemek zorundasın. Cevabını bu şekilde belirtmediğin takdirde, ileride bu cevap sana iş hayatında yaşayacağın sorunlar olarak geri dönebilir. Unutma ki bu soruya kesinlikle hayır cevabını vermek de biraz riskli bir durum, çünkü hayatın ne getireceği belli olmaz. O an çok olumsuz görünen bir olay, birkaç ay veya yıl sonra aynı olumsuzlukta olmayabilir. Başvuru yaptığın işi gerçekten istiyorsan, fakat işe başladığın gibi taşınamayacaksan, bunu uygun bir dille ifade etmende fayda var.

Cevabın “Olabilir” ise

Henüz taşınmaya hazır değilsen, fakat bir yandan da bu işin parmaklarının ucundan kayıp gitmesini istemiyorsan cümlelerini iyi seçmelisin. Birçok aday için taşınmak gerçekten sıkıntılı bir durum. Bu yüzden taşınma sorusuna verilebilecek en iyi cevap, “İşimde iyi yerlere gelmek istiyorum ve bu iş için taşınmak zorundaysam bunu seve seve kabul ederim” olacaktır. Bu senin kesin olarak taşınacağın anlamına gelmez; ama işi ne kadar önemsediğin hakkında karşındakine fikir verir ve sana artı puan kazandırır.

Cevabın “Evet” ise

Yaşadığın yeri değiştirmenin hayatına etki etmeyeceğinden eminsen, bu soruya hiç düşünmeden “Evet” cevabını verebilirsin. İşverene, taşınmanın seni etkilemeyeceğini uygun bir şekilde açıklayarak güvenini kazanman işe alım sürecinde önemli bir rol oynayacaktır. Bu sayede önündeki engelleri aşabilir, kariyer hayatında için önemli bir adım daha atmış olabilirsin.