İstifa mektubu nasıl yazılmalı?

9

Özellikle uzun süre çalıştığınız bir firma ya da pozisyondan ayrılıyorsanız, koşullar ne olursa olsun istifa etmek oldukça zorlu bir süreçtir. Bu sebeple istifa sürecini ne kadar profesyonelce yürütürseniz, her iki taraf için de o kadar kolay olur.

istifaİstifa mektubunuzun basit ve kısa olmasına özen göstermelisiniz.
İşe başladığınız tarihi, çalıştığınız pozisyonun adını, istifanızı bildirdiğiniz tarihi belirtmeniz gereklidir.

Sebep belirtmek zorunda değilsiniz. Eğer özellikle belirtmek istemiyorsanız, istifa nedeninizi yazılı olarak vermenize gerek yoktur.

Mektubu, eğer var ise; İnsan Kaynakları Müdürlüğüne hitaben, yok ise; Genel Müdürlük’e ya da yetkili departmana yazabilirsiniz.

Hem yazdığınız mektupta hem de sözlü görüşmelerinizde kullandığınız dil ve tavırlarınız oldukça önemlidir. Yaşananlar her ne olursa olsun, işyerinizden iyi ayrılmanız önemlidir.

Olumsuz duygular içinde olsanız bile; ayrılırken tatsızlık çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Artık istifa etmiş olduğunuz için rahatlamalı ve son dakikada geleceğinizi tehlikeye atacak davranışlarda bulunmamalısınız.

Eğer iyi bir çalışansanız ve yöneticileriniz de sizden memnun iseler; ayrılmamanız için bazı teşebbüslerde bulunacaklardır. En azından neden ayrıldığınızı soracak veya gitmemeniz için çeşitli teklifler sunacaklardır. Maaşınızı arttırmak, promosyon gibi tekliflerle karşınıza çıkabilirler. Kesin kararınızı vermeli ve tüm alternatifleri, teklifleri önceden düşünerek o kapıdan içeri girmelisiniz.

Eğer 6 aydan az süredir çalışıyorsanız, 2 hafta önceden; 6 ay ila 1.5 yıl arası çalıştıysanız 4 hafta önceden; 1.5 yıl ila 3 yıl arası çalıştıysanız 6 hafta önceden, 3 yıldan fazla çalıştıysanız da 8 hafta önceden istifa mektubunuzu vermeniz gerekir. İstifanızı önceden, zamanında haber vermeniz iş ahlakı açısından oldukça önemlidir. Hem işlerin düzenli olarak devam etmesi hem de yerinize başka birinin bulunması açısından bu süreç önemlidir. Aynı şekilde işten çıkarılan kişinin de yeni bir iş aramak için bu süreye ihtiyacı vardır.

Ayrılmadan önce yarım kalan işlerinizi tamamlamanız, eğer sizden sonra gelecek olan kiş belli ise; işi ona devretmeniz; yok ise de gerekli, önemli noktaları en azından bir kenara not etmeniz işlerin devamı açısından çok faydalı olacaktır. Bu aynı zamanda sizden sonra gelecek kişiye de büyük fayda sağlayacaktır.

Yöneticinize organizasyonunda çalıştığınız için, size sağladığı katkılar için teşekkür edin. Çalışma arkadaşlarınızla vedalaşın. İleride işinize yarabilecek kontak isimlerinizi almayı unutmayın. Geride referans mektubu alabileceğiniz insanlar bırakmaya özen gösterin.

Aynı şekilde siz de kontak numaralarınızı bırakın, herhangi bir sorun olduğunda size ulaşabileceklerini bilsinler.

 

ÖRNEK:

06.12.2007

İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,
Sayın Adı Soyadı,

 

24.11.2005 tarihi itibariyle başlamış olduğum ‘Satış Temsilciliği’ görevinden 06.12.2007 itibariyle istifamın kabulünü ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Firmanızda çalıştığımız sürenin hem kariyerim, hem de kişisel ve profesyonel gelişimim açısından çok faydalı ve verimli olduğunu belirterek, teşekkür etmek isterim. Çalıştığım süre içinde, ben de firmanıza olumlu katkılarda bulunmayı başardığımı umuyorum.

   

Saygılarımla,

Adım    Soyadım

İmza