itüSchneider Electric’in dünya çapındaki üniversite öğrencilerine yönelik “Çevreci Şehirler Yarışması”na bu yıl 1100 yarışmacı ve 550’den fazla takım katıldı. Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, ABD, Rusya, Türkiye ve Polonya’dan gelen öğrencilerin katıldığı yarışmada İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Cansu Çelik ile Hasan Erdem Harman’ın “Şehirde Günışığı” isimli projesi 2. oldu

 

Dünya çapındaki üniversite öğrencilerinden, şehirler için hayati önem taşıyan konut, üniversite, perakende, su ve hastane sektörlerine yönelik uygulanabilir enerji yönetimi çözümleri tasarlamaları istendi. Nisan ayında 2. aşaması gerçekleşen yarışmanın en iyi 100 fikir ikinci tura çıkma şansını yakaladı. Bu aşamada ekipler fikirlerini geliştirmek için 5 hafta Schneider Electric içerisinden danışmanların, fikirlerini geliştirmeleri için ekiplere destek olduğu yarışmada, yenilikçi olduğu kadar sektöre değer katacak nitelikte ve gerçekleştirilmesi mümkün olan projeler finale kaldı. Finali Paris’de gerçekleşen yarışmanın ekiplerine Schneider Electric’in üst düzey yöneticileriyle temaslarda bulunma fırsatı ve Schneider Electric tesislerini ziyaret ederek çalışanların tecrübelerini birinci ağızdan paylaşma imkanı buldu.
Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, ABD, Rusya, Türkiye ve Polonya’dan üniversite öğrencilerinin yer aldığı yarışmaya, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Cevher Hazırlama ve İmalat Mühendisliği Çift Ana Dal Öğrencisi Cansu Çelik ile İmalat ve Makine Mühendisliği Çift Ana Dal Öğrencisi Hasan Erdem Harman’nın “Şehirde Günışığı” isimli projesi dünya çapında 2. seçildi. Yarışmaya bu yıl Türkiye’den 76 öğrenci katıldı. Yarı final aşamasındaki ilk 100 takım içinde İTÜ’den 3 takım ve Boğaziçi Üniversitesi’nden 1 takım yer aldı.

YÖNETİCİLER MENTÖRLÜK YAPIYOR
Aynı zamanda her ülkeden IK direktörlerinin danışmanlık yaptığı başka bir ülke oluyor. 1. seçilen ülkenin danışmanı da Schneider Electric İK Direktörü Aylin Olsun idi. “Başvuru sürecinde iki kişilik ekip üyelerinden en az birinin kadın olması şartı aranan yarışmamızda, tüm dünyada şehir hayatının en önemli sorunsalı olan enerji yönetimi gündemine gençleri ve özellikle de kadın mühendis adaylarını dahil etmeyi amaçlıyoruz” Aylin Satun Olsun, 9 ay öncesinden başlayan planlama sürecinde yer aldıklarını 9 ülkeden işveren marka yöneticilerinin aylık bazda yaptığı konferans görüşmelerinde yarışmanın öncesinde tanıtımı, yarışma etapları ilerledikçe de başvurulan projelerin değerlendirilmesinde jüri görevini de yürüttüklerini anlatıyor.
9 ülkeden yapılan başvurularda ilk 100’e kalan yarı finalist takımlara Schneider Electric Global içerisindeki kıdemli yöneticiler arasından seçilen mentörler atandığını söyleyen Aylin Satun Olsun, finale doğru giden süreçte projeleriyle ilgili teknik ve ticari yönlendirmeler alma şansı bulduklarına dikkat çekiyor. Finale kalan 25 takım 3 günlük etap için Paris’teki genel merkezde misafir ediliyor.

EKİPTE EN AZ BİR KADIN ŞARTI
Ödüllendirilen projeler 25 takımın final sunumlarında juri olarak yer alan C-Level Schneider Electric Yönetim Komitesi tarafından değerlendirmeye alınıyor ve mevcut iş planları çerçevesinde hayata geçirilebilecek olanlar için çalışmalar yürütüyor. Hayata geçirilebilecek projelere sahip olan öğrenciler ayrıca bir iş teklifi de alarak ekibe dahil olma şansı yakalıyorlar.
Go Green in the City yarışması 3 yıllık bir proje. Aylin Satun Olsun, “2010 yılındaki finallerde yarışan 8 ülkeden 25 takımdan biri ODTÜ KKTC Kampüsü’nden 2 öğrencimizdi. Bu seneli finallerde İTÜ’den katılan bir takımımız “Şehirde Gün Işığı” projesiyle dünya 2.’si olarak değerlendirildi” bilgisini veriyor. “Schneider Electric olarak yarını yeşil inisiyatifleri hayata geçirerek şekillendirirken kadınların bakış açısına ve görüşüne ihtiyaç duyuyoruz” diyen Aylin Satun Olsun, şöyle devam ediyor: “Stajyer seçimlerimiz, işe alım stratejimiz ve terfi süreçlerini de içine alan yetenek yönetimi ajandamızda kadın adaylar önemli bir yer tutuyor.”

Gün ışığı ile kapalı alanları aydınlatacaklar
Türkiye’yi temsil eden proje ” Şehirde Günışığı-Sunlight in the City”. Bu Proje ile güneş ışığını elektriğe çevirmeden gün içinde aydınlatılma zorunluluğu olan kapalı otoparklar, metro istasyonları, tüneller gibi ortamların aydınlatılması için bir sistem geliştirildi. Projenin yaratıcıları ise İstanbul Teknik Üniversitesi İmalat Mühendisliği (Çift Anadal programı Mezunu) ve Cevher Hazırlama Mühendisliği 4. sınıf Cansu Çelik (23) ve İstanbul Teknik Üniversitesi İmalat Mühendisliği mezunu ve Makina Mühendisliği çift ana dal 4. sınıf öğrencisi Hasan Erdem Harman (23).
Harman, Schneider Electric’in üniversitede düzenlediği yarışma tanıtım etkinliğini gördüğünü ve enerji yönetimi ile ilgili yaratıcı fikirleri konu alan ve dünya çapında yapılacak bir yarışma olması nedeniyle çok heyecanlandığını dile getiriyor. Harman, “Yarışmanın Paris’de düzenlenecek olması ve kazananlara iş teklifi yapılacak olması bizi çok etkiledi.  Cansu ile beraber yaratıcı çözümler bulabileceğimizi düşünerek yarışmaya katılma kararı aldık. Öncelikle fikrimizi şekillendirip bunu proje olarak kapsamlı bir şekilde tamamlamak ve hazırlanan projeyi uluslararası bir ortamda sunmak kariyerimize önemli tecrübeler kattı. Uluslararası bir ortamda ülkemizi temsil ederek farklı kültürden arkadaşlarla tanışmak vizyonumuzu geliştirdi” diyor.
Çelik ise yarışma ile ilgili duygularını şöyle dile getiriyor: “Yarışma konusu oldukça etkileyiciydi ve daha yeşil bir dünya için enerji yönetimi çözümleri yapabilme fikri bizi çok heyecanlandırdı. Yarışmanın uluslararası platformda gerçekleşiyor olmasının, final sürecinin Paris’te gerçekleşecek olmasının ve yarışmanın ödülünün Schneider Electric tarafından garantilenen bir iş olmasının katılma kararı almamızda büyük bir etkisi oldu.” Çelik, kazandıkları bu başarı sayesinde hem üniversiteleri hem de Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından tebrik mesajları aldıklarını belirtiyor. Çelik, “Böyle bir yarışmaya katılarak bundan sonraki kariyer yolculuğumuzda fark yaratarak ilerleyebileceğimizi kendimize farklı bir vizyon ve değer kattığımızı düşünüyoruz” yorumunu yapıyor.