Sahip olduğun alışkanlıkların kariyer hedefine ulaşmandaki etkisini hiç düşündün mü? Hayalini kurduğun kariyer için çalışmalarını sürdürürken, alışkanlıkların seni başarıya daha hızlı ulaştırabilir veya önüne engeller çıkarabilir. İşte, üretkenliğini arttırırken kendini daha da motive hissedeceğin bazı alışkanlıklar!

Sadece başarıların konuşulduğu bir kariyerden bahsetmek çoğu zaman mümkün değil. Bazı iniş çıkışların yaşandığı, başarı ve yenilgilerle dolu bu yolculukta sahip olunan alışkanlıkların etkisi oldukça büyük. Kendine güvenen, motivasyonu yüksek, zamanını verimli kullanan bir kişi olmak istiyorsan, alışkanlıklarını gözden geçirmen gerekebilir. İşte, kariyerinde başarıyı yakalarken yaşam kaliteni de üst seviyelere çıkaracak birkaç öneri!

Etkili zaman yönetimi sağla

Belirlediğin kariyer hedefine ulaşırken zamanını verimli kullanman ve ertelemeyi bırakman oldukça önemli. Başlamakta tedirgin olduğun veya korktuğun işleri ertelemen, yeni eklenen görev ve sorumluluklarını da negatif yönde etkiler. Peki, zaman yönetimi sağlamak için neler yapabilirsin? Yalnızca 24 saatten oluşan bir günü verimli bir şekilde tamamlamak planlı olmakla başlıyor aslında. Gün içerisinde birbirinden farklı birçok işle uğraşıyor olabilirsin. Bunları önem derecelerine göre sınıflandırarak, güne öncelikli görevinle başlayabilir, ardından diğerleriyle devam edebilirsin. Zamanı verimli kullanmak için uygulanabilecek yöntemlerden biri de pomodoro tekniğidir. Pomodoro tekniği, işlerini önem derecelerine ve gerekli sürelere göre sınıflandırmanı sağlar. Bu teknik sayesinde iş süreçlerini ve kendine ayırdığın vakti birbirinden ayırarak hedefine hızlı bir şekilde ulaşabilirsin.

Hazırlıklı ve planlı ol

Etkili zaman yönetiminin ne derece önemli olduğundan bahsetmiştik. Kariyer hedefine ulaşmak istiyorsan, güne erkenden başlamayı alışkanlık haline getirmelisin. Gün içerisinde neler yapacağını öncesinde planlamış olman ise işlerini öncelik sırasına göre başarıyla tamamlamana yardımcı olacaktır. Tabii ki işler bazen planladığı gibi ilerlemeyebilir. Planlı olmayan toplantılar gibi bir anda gelişen durumlarda endişeye kapılmadan, alternatif bir plan oluşturmalısın.

Her zaman pozitif kal

Mutlu olmayı ve her şeye rağmen pozitif kalmayı hayatında bir alışkanlık haline getirebilirsen, iş verimliliğinin yanı sıra yaşam kaliteni de arttırabilirsin. Bu durum bulunduğun ekibin iş yapış şekillerini dahi doğrudan etkileyebilir. Sürekli olumsuzluklara odaklandığın zamanlarda vakit kaybederken, muhtemelen beklediğin negatif sonuç ile karşılaşabilirsin. Çünkü stres ve kaygı seni hata yapmaya sürükleyebilir.

Çözüm odaklı ol

Çalışmalarını sürdürürken hiç beklemediğin sorunlarla karşılaşabilirsin. Bu sorunlar karşısında sürekli olarak pişmanlıklarından bahsetmen seni bir adım geriye götürebilir. Etkili fikirler sunarak kalıcı çözümler üretmen ise problemleri fırsata dönüştürmene imkan tanır. Tabii bu süreçte fikirlerini sunmaktan çekinmemenin ne kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerek. Fikirlerine ve kendine güvenerek kariyerinde daha başarılı olabilirsin.

Güncel gelişmeleri takip et

Başarılı bir kariyer için sahip olman gereken bir diğer alışkanlık ise güncel gelişmeleri sürekli olarak takip etmen ve öğrenmeye açık olman. Edindiğin bilgiler sadece çalışmalarını sürdürdüğün alanla ilgili olmayabilir, yepyeni deneyimler edinmeye açık olmalısın. Kendi alanındaki eğitimlere katılman ve yeni beceriler edinmen ise kariyerine değer katacaktır.

Kendine vakit ayır

Başarıya ulaşmaya çalışırken zihinsel ve fiziksel sağlığını korumak için kendine yeterince vakit ayırmalısın. Bu süreçlerde sana gerçekten ilham kaynağı olacağını düşündüğün kişilerle sohbet edebilirsin. Onları dinleyerek kendine ayırdığın vakitte de öğrenmeyi sürdürebilirsin. Unutma, çevrende sürekli negatif tutuma sahip insanlar varsa olumsuz düşüncelere kapılmana neden olabilirler. Kendine vakit ayırdığın süreçte stresini azaltmak için meditasyon veya yürüyüş yapabilir, ilham verecek kitaplar da okuyabilirsin.

Günlük veya iş sürecinde uyguladığın alışkanlıklar kariyerini doğrudan etkileyebilme potansiyeline sahip. Bu noktada hem motivasyonunu yükselten hem de üretkenliğini arttıran alışkanlıklara sahip olman, sorunlarla daha kolay başa çıkmanı ve başarıya daha hızlı ulaşmanı sağlar.

İçerik Yazarı: Betül Dalgıç

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.

Kaynaklar:12