Ders çalışırken odaklanmakta zorlanıyor musun? Uzaktan çalışırken konsantrasyon sorunu mu yaşıyorsun? Evdeyken verimsiz olduğun için işlerini sürekli erteliyor musun? O zaman henüz pomodoro tekniğiyle tanışmadın. Bu tekniği uygulayarak çok daha verimli çalışabilir, iş performansını kısa sürede artırabilirsin.

Pomodoroyu henüz duymamış olanlar için işe kelime anlamını ve içeriğini açıklayarak başlayalım. İtalyanca’da domates anlamına gelen pomodoro, adını domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısından almış. Bir çalışma tekniği olarak olarak ilk kez Yazılım uzmanı Francesco Cirillo tarafından “The Pomodoro Technique” adlı kitapta ortaya konuyor. Tekniğin amacı, odaklanmayı kolaylaştırarak daha verimli çalışmak ve kısa sürede daha çok iş halletmek olarak öne çıkıyor.

Pomodoro tekniğini nasıl uygulayabilirsin?

Tekniği uygulamak son derece kolay. Bunun için sadece basit bir zamanlayıcıya (telefonun yeterli), bir kağıda ve kaleme ihtiyacın var. Öncelikle bir kağıda o gün yapman gereken işleri (ders, ofis işi ya da ev işi) öncelik sırasına göre yazıyorsun. Her bir işin karşısına o işin ne kadar sürebileceğine dair öngörülerini de not ediyorsun. Teknikte 1 pomodoro 25 dakikaya denk geliyor. Örneğin, o gün için listende yer alan işlerin toplam süresine 6 pomodoro (150 dk) diyelim.

Öncelik sırasına göre ilk işine başlamadan önce saatini 25 dakikaya, yani 1 pomodoroya kuruyorsun ve çalışmaya başlıyorsun. Bu 25 dakika boyunca sadece listendeki işlere odaklanıyorsun. Yerinden kalkmamalı, başka bir işle ilgilenmemelisin. Eğer bölünürsen 25 dakikayı tekrar başlatıyorsun. 25 dakika bittiğinde (saatin seni uyaracak) 5 dakika ara veriyorsun. İşime devam edeyim, ara yapmama gerek yok demiyor, mutlaka 5 dakikalık bir molaya çıkıyorsun.

Bu şekilde 4 pomodoro (100 dk) tamamladıktan sonra uzun bir mola veriyor ve 15-20 dakika işinden uzaklaşıyorsun. Molanın ardından yine 25 dakikalık çalışma tempona geri dönüyorsun. Evet, tekniğin özü bu çalışma şeklinde yatıyor. Diyelim ki, yapman gereken iş bitti ama o gün için ayırdığın 6 pomodoroluk süre bitmedi. Bu durumda süreyi o ana kadar yaptıklarının üzerinden geçerek tamamlamaya çalışmalısın. Eğer tam tersi olduysa, yani işin bitmediği halde ayırdığın 6 pomodoroluk süre bittiyse işi bırakmalısın. Eğer acil bir iş yetiştirmeye çalışıyorsan belki de bu mümkün olmayabilir, ama aciliyeti yoksa işini bırak ve mutlaka dinlen.

Tekniğin uygulanışı gördüğün gibi son derece kolay. 25 dakika sana az geldiyse bunu 30 ya da 40 dakika yapıp 10 dakika mola vererek çalışabilirsin. Uzmanlar, molalarla birlikte günlük 8-16 pomodoronun (4-8 saat) ideal olduğunu belirtiyor.

Pomodoro tekniği sana kazandıracak?

Tekniğin çok önemli çıktıları var. Pomodoroyu 20 gün boyunca uygulamak verimli çalışmayı kolaylıkla alışkanlık haline getirmeyi sağlıyor. İş ve mola zamanı birbirinden net olarak ayrıştığı için işte mola, molada da iş düşünülmüyor ve verimlilik artıyor. İşe başlama motivasyonu artıyor, üretken olmanın keyfine varan kişinin oyalanma ihtimali azalıyor. Tekniğe göre yaptığı işin ne kadar sürdüğünü açıkça göre kişinin zaman yönetimi becerisi de artıyor. Zamanı iyi yönetmek ise farkındalığı güçlendiriyor.

Ofiste, evde ya da okulda daha hızlı ve verimli çalışmak, gün geçtikçe üretkenliğini artırmak için sen de hemen bu tekniği uygulamaya ne dersin?