Arşivler

Bu 7 adımla verimliliğinizi artırın

Ofiste yerinizden kalkmadan çalıştığınız günler olmuştur. Yoğun çalışırken aslında sandığınız kadar verimli olmadığınızı söylesek? Hatta gün içinde kafa dağıtmak için izlediğiniz komik videolar da konsantrasyonunuzu güçlendirmek yerine düşürüyor. İşinizde daha verimli olmak istiyorsanız bu ipuçları işinize çok yarayacak!

Bazı günler ofiste işlerinizi çalışma arkadaşlarınızdan, hatta kendinizden bile daha çabuk yaptığınızı fark ettiniz mi? Tabii bu performans artışı ruh haliniz, hava durumu ya da önceki akşam arkadaşlarınızla yaptığınız uzun sohbetle alakalı olabilir. Nedeni ne olursa olsun; yavaş çalışmanız konsantrasyon bozukluğu yaratarak motivasyonunuzu düşürür. Bu evrede her ne kadar kahve içmek kısa süreli bir çözüm sağlasa da yarattığı enerjinin tüm güne yayılacağını söylemek mümkün değil. Çalışma temponuzu artırmak için kafein etkisi yaratan doğal önerilerimiz var!

Odaklanmaya çalışın

komik-videolar

Dikkatin dağılması iş yapışınızı en çok yavaşlatan durum olarak öne çıkıyor. Dikkatin en büyük düşmanları ise e-postalar ve komik videolar. Gün içinde video izlemeye başladığınızda zamanın su gibi akıp gittiğini fark etmişsinizdir. Dikkatinizi toplamaya ofisteki gürültüden kendinizi izole etmekle başlayabilirsiniz. Açık ofislerde bunu başarmak zor olsa da bazen yan masada olanlara dikkat etmeden işinize odaklanmak  verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Hareket edin

ofiste-yuruyus

Ofiste yapacağınız küçük ölçekli fiziksel aktiviteler sizi canlı tutar. Belki bunun yorucu olacağını düşünebilirsiniz ancak hareket ettiğinizde vücudunuz mutluluk hormonu olarak da adlandırılan endorfin salgılayarak sizi zinde kılar.

Tempolu müzik dinleyin

muzik

Dinleyeceğiniz ritmik şarkılarla verimlilik elde edebilirsiniz. Bu müziklerle hem içgüdüsel olarak iş yapış hızınızı artıracak hem de  telefonda konuşan ya da kendi arasında muhabbet eden iş arkadaşlarınızın sizi bölmesine imkan tanımayacaksınız.

Araba takip sahnelerini izleyin

hiz

Hızlı ve Öfkeli gibi tamamen kan akışını hızlandırmak üzerine kurgulanmış bir film de sizi kendinize getirir. Hız yapan, ani virajlara giren ve hatta kaza yapan araç videolarını izleyerek kazandığınız duygu yoğunluğunu vakit kaybetmeden işinize adapte etmekten çekinmeyin.

Masanıza kum saati koyun

kum-saati

Sürekli dakikaları saymak yerine geçen zamanı bir zamanlayıcıyla takip edebilirsiniz. Örneğin, masanızda bulunduracağınız bir kum saatinin görsel dinginliğini kullanarak zamanın tükenmekte olduğunu kendinize hatırlatabilirsiniz. Ayrıca işinizi üç dakikalık hedefler üzerine konumlandırırsanız neler yapabileceğinize şaşıracaksınız.

Bir ödül belirleyin

cikolata

Eğer önemli bir proje üzerinde çalışırken istediğiniz gibi ilerleyemiyorsanız, kendinize küçük bir molayı ya da çikolatayı ödül olarak belirleyin. Kendi deadline’ınızı oluşturmak en önemli verimlilik tutumlarından biridir. Süreyi aşarsanız, tabii ki ödül de yok. Adil olun.

Meslektaşlarınızla yarışın

yaris

Dostça yapılan bir rekabet kimseye zarar vermez. Birbirinize meydan okuyun ve kazanmak için tahrik edici konuşmalar yapmaktan geri kalmayın. Bunun için ortaya çeşitli iddialar koymayı ihmal etmeyin. Çünkü bu yarışın sonunda kaybedenler kumbaraya para atmak zorunda kalacak!

 

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.