Masanıza bir bakın. Yığınla raporlar ve karmakarışık notlarla mı dolu? Yoksa ailenizin poz verdiği fotoğraf kareleriyle mi? Belki baktığınızda sizi evinizde hissettirecek oyuncaklar var üstünde, belki de rahatlamanıza yardımcı olan kokulu objelerle sarılmış durumda. Masanızı nasıl düzenleyip tasarladığınız sizin hakkınızda tahmin edebileceğinizden çok daha fazla bilgi veriyor.

Ofis ortamlarına ve çalışma biçimlerine yönelik çeşitli araştırmalar da yapan Xerox, çalışanların karakteristik özelliklerinin çalışma masalarının üzerinde kendini gösterdiğini, ofis ortamının görüntüsünün verimliliği büyük ölçüde etkilediğini ortaya çıkarıyor. İş analistlerinin yaptığı araştırmaya göre ofislerde kullanılan renkler, çalışan masalarının düzeni, masalarda kullanılan eşyalar hem çalışanın kişiliği hem de iş yapış şekliyle ilgili ipuçları barındırıyor.

oyuncak

Oyuncakları olan yetişkin çocuklar

Çalışma alanında çeşitli biblolar, süs eşyaları ve oyuncaklar bulunduranların, içindeki çocuğu göstermekten keyif alan ve dokunmaktan hoşlanan insanlar olduğu ortaya çıkıyor. Meraklı ve koleksiyoner kişiliğiyle işinde ev ortamı yaratmaya çabalayan bu kişiler biblo ve oyuncaklarla çalışma ortamlarına duygusal olarak bağlanmak istiyor.

Az eşya yüksek verimlilik

İşine odaklanmayı seven, yüksek verimliliğe sahip, kendi kendine yeten kişiler çalışma ortamında sadeliği seviyor. Fazla eşyalı bir alanda çalışanlar ise dikkati dağınık, zamanı yönetemeyen, düzeni sevmeyen kişiler olarak değerlendiriliyor. Araştırmaya göre çok eşya bulunan ofisler verimliliği düşürüyor. Bu yüzden az eşyalı bir alanda çalışılmasının verimlilik açısından daha iyi olacağı belirtiliyor.

Özlü sözler kullananlar idealist

Etrafında ilham veren özlü sözler bulunduranlar, ilkeli olmaya ve rol modelleriyle idealist bir görüntü çizmeye çalışıyor. Bu kişiler özlü sözlerle başkalarına mesaj vermeyi seviyor ve bu sözleri bir motivasyon aracı olarak görüyor. Bu tür özlü sözleri sürekli görüş alanında tutanlar aynı zamanda işlerini eksiksiz yapmak isteyen ama hata yapmak ve eleştirilmek istemeyen kişiler.

yazi-tili

Özenli not tutanlar daha disiplinli

Kağıtlara ya da not defterlerine yazılan  küçük notların ve planlamaların özenli olup olmaması ise iş hayatına ne kadar disiplinli yaklaşıldığını anlatıyor. İşi ile ilgili çok düzenli, okunaklı not alanlar; planlı ve iş hayatını disipline etmeyi seven kişiler olarak algılanıyor. Notları düzensiz ve karalama biçiminde olanlarsa disiplini iş hayatında uygulamayan kişiler olarak gösteriliyor.

Kokulu objeler rahatlamayı sağlıyor

Çalışma ortamında çiçek, kokulu mum ve tütsü gibi objeler bulunduranlar doğayı seviyor. Bu kişiler için böyle bir ortam farklı hissetmeyi ve işlere daha iyi konsantre olmayı sağlıyor. Çiçeklerle, kokulu objelerle süslenmiş bir ofis ortamı rahatlatıcı bulunuyor.

Aile fotoğraflarıyla özel hayata vurgu

Çalışma alanında ailesinin ve arkadaşlarının fotoğraflarını bulunduran kişiler, dışarıya karşı ailesine önem verdiğini ve iş dışında da sosyal bir hayatı olduğunu düşündürmek istiyor. Aile ve arkadaş fotoğrafları koymayanlar ise özel hayatını işe taşımak istemeyen ve bu konuda muhafazakar davranan kişiler olarak değerlendiriliyor.

daginik-masa

Ertelemeyi sevenlerin masaları düzensiz

Masasında dokümanları ve eşyaları dağınık duranlar, kararlarını ve eylemlerini sürekli erteleyerek plansız çalışanlar olarak gösteriliyor. Masaları derli toplu duranlar ise hızlı karar veren, planlı çalışmayı seven ve işlerinde duygusallığa yer vermeyen kişiler olarak tanımlanıyor.

Renk tercihi de karakterin bir yansıması

Çalışanların giysilerinde ve çalışma ortamlarında tercih ettikleri her renk farklı bir karakter özelliğini temsil ediyor. Örneğin, çalışma alanında kırmızı renkli objeler bulunduran ve kırmızı giyinen kişiler hırslı, istekli ve ön planda olmak istiyor. Üzerlerinde ve masalarında mavi, yeşil ve tonlarını bulunduranlar, sakin ve soğukkanlılığını koruyabilen kişiler olarak tanımlanıyor. Bu çalışanlar iş yerinde yaşanan krizlerde en çok bulunması istenen kişiler. Çalışma alanında sarı ve turuncu gibi canlı renkli objeler tercih edenler ise son derece enerjik, kolay iletişime geçen, konuşkan ve sosyal çalışanlar. Mor ve tonlarını sevenler, duyarlılığı fazla olan işinde yaratıcı özellikleri ön plana çıkaran kişiler. Beyaz renk sadeliği seven, sonuç odaklı, planlı programlı çalışan kişilerin tercihi. Gri ve kahverengi tonlarına giysilerinde ve çalışma ortamlarında yer verenler, temkinli yapıda olan ve kendini ilk etapta kolayca ortaya koymayan kişiler. Çalışma ortamında ve kullandıkları eşyalarda siyah rengi sevenler ise özgüveni yüksek, iddialı ve kararlı yapıda oluyor.