Bir kariyer eylem planı yapmak, geleceğin için yol haritası belirlemek anlamına geliyor. Peki, planlamaya nereden başlayacağını biliyor musun? Eğer net bir fikrin yoksa şu ipuçları sana yön gösterecek.

Kariyer eylem planı, kariyerinin başlangıç ​​noktasından varmak istediğin noktaya seni ulaştıracak bir rehberdir. Meslek seçimine yardımcı olur, iş bulmana ve kariyerinde emin adımlarla ilerlemene destek olur. Bu nedenle beklentilerine yetkinliklerine uygun bir yol haritası belirlemek hedefe ulaşmanı kolaylaştırır.

Meslek seç

Bir kariyer eylem planı geliştirmenin ilk adımı meslek seçmektir. Kariyer hayatını hangi mesleği icra ederek geçirmek istediğine karar vermelisin. Bunun için şunları yapabilirsin;

  • Öz değerlendirme

Değerlerin, ilgi alanların, yeteneklerin ve kişilik tipin hakkında bilgi edinmek için birkaç farklı öz değerlendirme aracını deneyebilirsin. Amacın, bu özelliklerle eşleşen uygun mesleklerin listesini yapmak olmalı. Listende ideal olarak 10 ila 15 meslek olabilir.

  • Kariyer keşfi

Artık öz değerlendirmene göre hangi mesleklerin uygun olduğunu bildiğine göre, ilgini çekenleri keşfetmeye başlayabilirsin. Listendeki her bir meslek için kapsamlı bir araştırma yapmalısın. Böylece ne istediğine daha doğru karar vermiş olursun.

  • Eşleştirme

Eleme yaparak birkaç seçeneğe düştükten sonra bunlar arasında karşılaştırma yapabilirsin. Her meslek özelinde artı ve eksileri yazarak kısa bir değerlendirme listesi oluşturabilirsin. İş tanımı, maaş, eğitim, vb. maddeler iyi birer değerlendirme ölçütü olacaktır.

Final değerlendirmesinde bir mesleğe karar vermiş olmalısın. Şimdi bu mesleği yapabilmen için gerekli eylem planını hazırlayabilirsin.

Harekete geç

Ulaşmak isteyebileceğin kariyer yolunda gerekli eğitimin var mı, yoksa ne yapmalısın? Hedeflerini kısa ve uzun vadeli hedefler olarak sınıflandırabilirsin. Örneğin; bir kurs/eğitim programına katılmak çoğu zaman bir yıldan az sürecektir. Bu nedenle bunu kısa vadeli hedefler listesine ekleyebilirsin. Eğer üniversite seçim sürecindeysen, o zaman eğitim süresi uzayacağından buna uzun vadeli hedefler arasında yer vermelisin.

Olası engelleri belirle

Hedefine giden yolda seni neler zorlar, yavaşlatır? Bu sorunun cevabını vermende fayda var, çünkü yol boyunca ortaya çıkan bir engel her zaman olabilir. Bunun ne olabileceğini ve kariyer eylem planını nasıl etkileyebileceğini düşünmen önemli. Uygulanabilir çözümler bulamadığında hedeflerini yeniden gözden geçirmen gerekebilir.

Planını yaz

Meslek seçimi, hedef ve olası risk faktörlerini belirledikten sonra artık eylem planını yazabilirsin. Öncelikle kısa vadeli hedefler için adım atmalısın. Sonrasında da başta belirlediğin yol haritasını izleyebilirsin. Kolay takip edilebilir bir çizelge oluşturman yeterli ve bu çizelgenin her zaman değişebileceğini de unutmamalısın. Mevcut şartlara göre rotayı yeniden belirlemek de lehine bir davranıştır. Bu nedenle değişime de hazırlıklı olmalısın.

Eylem planını haftalık veya günlük olarak ihtiyaç duyduğun periyotta takip etmelisin. Burada önemli olan, sorumluluk bilincini taze tutman ve bir karar vermen gerektiğinde geç kalmaman.

Kaynak: Link