Arşivler

Kariyer.net’te CV hazırlarken nelere dikkat etmelisin?

Kariyer.net 20 milyonu aşkın özgeçmişiyle iş arayanlarla işverenleri internet ortamında bir araya getirmeye devam ediyor. Sen de iş arıyorsan Kariyer.net’te CV oluştururken bu adımları takip etmelisin.    

İş dünyasına yeni adım atanların ya da işini değiştirmek isteyenlerin referans sitesi Kariyer.net’te CV oluşturmak için hazırlanan özgeçmiş doldurma alanları doğru ve tam olarak doldurulduğunda daha etkili sonuçlara ulaşmak mümkün. Yenilenen alt yapısıyla birlikte oldukça kolay bir hale gelen özgeçmiş doldurma adımlarında özellikle dikkat edilmesi gereken birkaç başlık bulunuyor.

 

Kişisel bilgilerin eksiksiz olmalı

Kariyer.net’te üyelik kaydını yaptıktan sonra ilk karşına çıkacak alan kişisel bilgilerinin olduğu bölümdür. Bu alanda bulunan özellikle telefon ve e-mail bilgilerinin eksiksiz doldurulması kritik değer taşır. Her zaman ulaşılabilen cep telefonu numaranı, ev telefonu numaranı yazmalı ve burada yazdığın e-posta adresinin sürekli kullandığın, aktif bir adres olmasına dikkat etmelisin. E-posta adresinin doğru ve Türkçe içermeyen karakterlerle yazıldığından emin olmalısın, çünkü aksi takdirde gönderilen e-postalar sana ulaşmayacaktır. Unutma ki özgeçmişinle ilgilenen şirketlerin bağlantı kurabileceği tek adres burada yer alıyor.

 

Eğitim bilgilerini atlamamalısın

Eğitim bilgilerin özgeçmişini değerlendiren yetkililerin en dikkat ettiği bölümlerden birisi. Burada özellikle lise öğreniminden başlamalı, ardından üniversite ve sonrasında yüksek lisans bilgilerini girmelisin. Sistem otomatik olarak üniversite bilgisi girilmeden önce lise bilgisi girilmesi üzerine hazırlanmış.

 

Deneyimlerini aktarmalısın


Daha önceki iş tecrübelerini yazdığın alanda tarih bilgilerine dikkat etmelisin. CV’ni değerlendiren işverenler buradaki tarih ayrıntılarına çok önem veriyor. Bunun yanı sıra mutlaka daha önceki görevlerindeki iş tanımını ayrıntılarıyla girmelisin. Daha önceki işinde sorumluluk alanındaki işlerden ayrıntılı olarak bahsetmek, sonraki işinde neler yapabileceğin konusunda fikir verecektir. İş tecrübesi alanında yer alan pozisyon alanında da dikkatli olman gereken bir nokta var. Bu konuda işvereni mümkün olduğunca bilgilendirmelisin. Örneğin; uzman yardımcısı yerine yazılımcıysan Yazılım Uzman Yardımcısı yazman daha doğru.

 

Özgeçmişin güncel olmalı!

Güncel özgeçmiş işverenler için, adayın istekli bir biçimde iş aradığı anlamına geliyor. İşverenler başvurular arasından öncelikle güncel olan CV’leri değerlendiriyor, güncel CV’lerde aranan aday bulunmuyorsa sık güncellenmeyen özgeçmişler değerlendirilmeye alınmıyor. Bu nedenle özgeçmişini daha sık güncellemen faydalı olacaktır. Ayrıca, özgeçmişine tekrar tekrar göz attığında ekleyebileceğin başka ayrıntıların olduğunu fark edebilirsin. Özgeçmişine eklediğin fotoğrafın da önemli bir detay. Sosyal hayatından bir kare yerine, resmi kurumlarda da kullanabileceğin güncel bir vesikalık seçmelisin.

 

Kariyer.net’te CV oluşturmak için hemen tıkla…

 

 

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.