İyi bir kariyere sahip olmak, hızla ve kolayca olabilecek bir şey değil. Hayatının birçok aşamasında hedeflerin doğrultusunda atman gereken adımlar var. Eğer henüz yolun başında olduğunu düşünüyorsan, işte sana yön gösterecek temel birkaç adım!

Seni motive eden noktaları keşfet

Bazıları için temel motivasyon kaynağı sadece paradır. Tatmin edici bir kariyer için paradan fazlasına ihtiyaç vardır. Hedef belirleyip ilerleyeceğin yolda, kendi motivasyonunu bulman önemli. Kariyerinin ilk evrelerinde, sektörde ihtiyaç olan alanların senin kariyer planınla hangi noktalarda örtüştüğünü belirlemeye çalış. Belirlediğin noktalar için kısa ve uzun planlar oluştur. Bu planlarla ilgili koşulları sağlamaya çalış. Hedeflerine ulaşmak için yapacağın planlar, motivasyonunu daha da arttıracaktır.

Beceri yelpazeni genişlet

Günümüzde iş dünyası, birden fazla beceriye aynı anda sahip olan profesyonellerden oluşuyor. Tek yönlü iş becerisi, kişilerin uzun vadeli planlarını da etkiler. Bunun için becerilerini geliştirmen ve kariyer planınla örtüşen yeni yetkinlikler edinmen önemli. Geleceğe dönük 5 yıllık bir plan yapıyorsan, sektörünün ileride nereye evrileceğini hesaplaman ve ona göre hareket etmen gerekiyor. Her gün yeni bir şey öğrenmek için kendini motive etmelisin.

Eğitimin için gerekli koşulları yarat

Alanında ilerlemek için en iyi yollardan biri çeşitli eğitimlere ve sertifika programlarına katılmaktır. Bu nedenle eğitiminle ve iş alanınla örtüşen sertifika programlarına öncelik verebilirsin. Eğer yurt dışında eğitim almakla ilgili planların varsa, bunun için daha uzun süreli bir hazırlık yapmalısın. Kariyer hedeflerin için bir plan hazırladığında, her şey daha sistematik ilerleyecektir. İyi bir planlamayla uzmanlaşmanı sağlayacak programları, zamanında tamamlamış olursun. Bu sayede görev alacağın sektör için becerilerini ve yeteneklerini planlı bir şekilde geliştirebilirsin.

Yenilikleri takip et

Alanınla ilgili gelişmeleri yakından takip etmen her zaman lehine olacaktır. Böylece hem halihazırda çalıştığın şirkette daha kolay ilerleyebilir hem de yeni iş fırsatları için her daim hazır olmuş olursun.

Yeni insanlarla tanış

İnsanlarla tanışmak ve bağlantı kurmak, kariyerinde ilerlemene destek olacaktır. Bu nedenle online etkinliklerle bile olsa farklı insanlarla bir araya gelmen iyi olacaktır. Yeni insanlarla tanışmak hem sosyal alanda hem de iş alanında birçok pozitif etki yaratır. İnsanlarla olan iletişimin, işindeki başarını ve liderlik becerilerini de geliştirir.