Kariyerini değiştirmek isteyenler için yaratıcı iş arama stratejileri

0
Kariyerini değiştirmek isteyenler için yaratıcı iş arama stratejileriÇalıştığı sektörü değiştirmek isteyen insanların birçoğu aynı soruyla karşılaşırlar: “Bu alanda deneyimim yok, nasıl iş bulacağım?” Umutsuzluğa kapılmayın, seçtiğiniz alanda deneyim kazanmanın da yolları var. The Pathfinder adlı kitabın yazarı Nicholas Lore, bir gruba dahil olmanın yolunun karşılıklı anlaşmadan geçtiğini söylüyor. Bu anlaşma söylediklerimizden, davranışlarımızdan ve bilgi birikimimizden sağlanıyor. Örneğin, biri size bir gün çok iyi bir yazar olmak istediğini söylüyorsa bu söylem, kendini yazar olarak görmediğini açıkça ifade ediyordur. Diğerleri de onun söylediğiyle hemfikir olacak, onun bir yazar olmadığını kabul edecektir. Ancak bu kişi her gün yazı yazsa, küçük yayınevlerine kısa hikayelerini gönderse, yazımla ilgili konferanslara katılsa, gazete ve dergilere ücretsiz yazı yazsa, çevresinde yazar olduğuna dair bir anlaşma oluşturur.Bu nedenle hedefiniz, yeni seçtiğiniz alana odaklanmak ve çalışmalarınıza başlamak olmalıdır. Diyelim ki bilgisayar programcısı olmak istiyorsunuz, biri sizi bunun için işe alana kadar beklemeyin. Konuyla ilgili bilgi toplamaya ve deneyim kazanmaya başlayın. İnternetten araştırma yapın, mesleki gruplara katılın. Diğer programcılarla konuşun, kitap okuyun, alıştırmalar yapın.Eğer yerinizde oturup birinin size iş teklif etmesini bekliyorsanız, beklediğiniz teklifi almanız uzun sürebilir. Onun yerine seçtiğiniz yeni alanda kendinizi geliştirin ve kendinizi zaten o alanda çalışıyormuşsunuz gibi görün. İşte size birkaç yaklaşım:

1. Hemen başlayın. Birinin size işi öğretmek için işe almasını beklemeyin. Kimse size bilmediğiniz bir iş için para ödemez. Örneğin, logo tasarımı yapmak istiyorsanız, piyasada mevcut logoları yeniden dizayn edin ve örnek olarak bulundurun.

2. Öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Kitap okuyun, mesleki örgütlere katılın, fuarlara ve organizasyonlara gidin. Newsletter’lara üye olun, sektörle ilgili web sitelerini takip edin. Seçtiğiniz sektörün kendine ait dilini ve terimlerini öğrenin. Yeni trend ve teknolojiyi takip edin. Konuda uzmanlaşın.

3. İnsanlarla tanışın. Seçtiğiniz sektörde önde gelen insanlara ulaşın. Onlarla bağlantı kurmada farklı yollar geliştirin. Örneğin, dergilere ve web sitelerine ücretsiz makaleler yazmayı önerin. Sektördeki insanlarla bağlantı kurmanızı sağlayacak konular seçin. Böylece onlara ulaşabilir, makaleniz hakkında görüş almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

4. Yaratıcı bir yaklaşım geliştirin. Standart özgeçmişle sınırlı kalmayın. Değişik bir alanda kariyerinize başlayacaksanız, daha farklı yaklaşımlar geliştirmelisiniz. Birçok insan geçmiş deneyimlerinizin, aradığınız alanla uyup uymadığına bakacaktır.

Kariyerinizde değişiklik yapmak hem heyecan verici hem de cesaret isteyen bir iş. Karşılaşacağınız en büyük problem, yeni seçtiğiniz alandaki insanların sizi kabullenmemesi olabilir. Ancak en önemli şey, seçtiğiniz alanla ilgili hayaller kurmak değil, biran önce işe koyulmaktır. Sonuç olarak insanlar sizi kabullenecek, siz de işinizde uzman olacaksınız.