Bugün Twitter, Facebook ve farklı sektörlere dair paylaşımları içeren pek çok blog başta olmak üzere sosyal medya kocaman bir fırsatlar dünyasına dönüştü. İş dünyası dijitalleşirken iş arama süreçleri de artık tamamen dijital platformlarda sürdürülüyor. Şirketlerin müşteri kazanmak adına sosyal medya stratejilerine artık ne kadar önem verdiklerini biliyoruz. Peki yeni mezunlar ve iş arayanlar sosyal medyayı nasıl kullanabilir? Nasıl bir sosyal medya stratejisi ile arzu ettiğiniz iş dünyasına adım atabilirsiniz?

2

Eğer iş hayatına katılmanıza az kaldıysa sosyal medyanın iş hayatında da ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu şimdiden bilmelisiniz. Bugün hayatımızın her alanına yayılmış farklı sosyal medya platformları kariyeri de ciddi anlamda etkiliyor. Çok yakında daha sık duymaya başlayacağınız; arama araçları, rekabet analizi, algı yönetimi, müşteri geri bildirimi, pazarlama ve sosyal medya gibi kavramlar kariyer ve sosyal medyanın birbirleriyle ne kadar iç içe olduğunun net bir göstergesi.

Farklı mesleklerde sosyal medyanın kariyer gelişimindeki önemine bakmak için bazı örnekler:

-Bir avukat kariyerinde sağlam adımlarla ilerlemek için yeni çıkan yasalara, hukuksal prosedürlere ya da gündemdeki tartışmalara ilgili bloglardan ulaşabilir

-Bir grafik tasarımcı ilham almak, örneklere bakmak için Pinterest’e göz atabilir

-Bir İnsan Kaynakları uzmanı işe alacağı adayın farklı sosyal medya hesaplarına bakarak kendisine dair detaylı bilgiye sahip olabilir, sosyal becerisini analiz edebilir.

-Yeni mezun adaylar ilgi duydukları çalışma alanlarına yönelik blogları, Facebook gruplarını, Twitter hesaplarını takip edebilir.

Pazarlama uzmanları ise tüm sosyal medya stratejilerine hakim olarak yeni müşterilere ulaşabilir ya da var olan müşterilerle ilgili geliştirmeler yapabilir.

14

Sosyal medya kullanımı kariyer yolunda bu kadar etkiliyken elbette doğru bir strateji sahibi olmanın önemi de ön plana çıkıyor. İş arama ya da işe alım süreçlerinde sosyal medyayı daha aktif bir şekilde kullanmak için bazı stratejiler geliştirmek, olaya daha profesyonel bakmak çok önemli.

İşte kariyer yolunda sosyal medya kullanımına dair bazı öneriler:

Strateji geliştirin

Sosyal medya kariyer yolunda ilerlerken güçlü bir pazarlama yolu haline gelebilir. Bu nedenle iş hayatına girmeden önce hayalinizdeki iş ile sosyal medyayı nasıl buluşturabileceğinize dair fikir edinmeniz, araştırma yapmanız ve bu bilgiler ışığında bir strateji geliştirmeniz gerekecek. Bunun için sosyal medyayı sadece paylaşım yapılan bir eğlence aracı değil, daha kapsamlı bir alan olarak görmek gerekiyor. Birey olarak neler paylaştığınız ve nelere ilgi duyduğunuz, sizinle çalışmak isteyen ya da sizin çalışmak istediğiniz organizasyonlar için son derece önemli. Bu nedenle sosyal medya kullanımını bu amaca göre yeniden tasarlamak gerekiyor.

Bağlanın

İlk olarak ufuk açacak hesapları aramak, bunları takip etmek çok önemli. Kariyer basamaklarını sağlam adımlarla çıkmaya yardımcı olacak sosyal medya hesaplarını bulun ve paylaşımlarını dikkatle takip edin. Güncel paylaşımları ve çalışmak istediğiniz sektöre dair gelişmeleri yakından takip etmek, hem ne istediğinizi daha iyi anlamak hem de taze fikirlere sahip olmak adına işe yarayacaktır.

sosyal

İstikrarlı bir yer edinin

Kimse mükemmel değildir. Ama herkes isterse istikrarlı olabilir. Tüm sosyal platformlarda istikrarlı bir çizgi tutturmanız sizi göz hapsine alan bir şirket ya da bir yöneticinin gözünde inanın ki çok değerli. Stabil bir çizgide ilerliyor, düzenli ve ne istediğinizi bildiğinize dair bir profil çiziyorsanız sosyal medyayı doğru kullanıyorsunuz demektir.

Anlamlı içerik paylaşın

Twitter başta olmak üzere sosyal medya mecralarında anlamlı içerikler paylaşmanız kariyerinize yardımcı bir strateji. Günlük paylaşımlarınızı mutlaka araştırmalarla, güncel haberlerle ve sektörle ilgili bilgilerle destekleyin. Bu şekilde hedeflerinize yönelik paylaşımlar yapmaya özen gösterdiğiniz kolayca fark edilecektir.

Etkiyi ölçün

Eğer kariyeriniz için sosyal medyayı daha güçlü ve aktif kullanmak niyetindeyseniz bu yönde yaptıklarınızı sürekli ölçmeniz gerekiyor. Eğer görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız bu anlamda yaptıklarınızı ölçmek için sık sık Google’ı yoklayabilirsiniz. Örneğin bir Google alarmı kurarak adınız bir blogda, Twitter’da, makalede, Facebook iletisinde geçtiğinde anında haber sahibi olabilirsiniz. Bu da size anında cevap verme, konuşmaya dahil olma şansını verir. Sık sık geri bildirimleri ölçerek sosyal medya stratejinizi gün be gün güçlendirmeniz mümkün.

1

Ulaşılabilir olun

Kariyer hedeflerinizle bağlantılı olarak, yer aldığınız platformlarda kolay ulaşılabilir olmaya dikkat edin. Hesabınızın gizli olmaması, mail adresini belirtmeniz, işverenlerin arama yapabileceği platformlarda açık bir profille yer almanız önemli.