Uzun zamandır iş başvurularında bulunuyorsunuz, mülakatlara davet ediliyorsunuz ancak bir şeyler yolunda gitmiyor ve iş bulamıyorsunuz.  Sektörel koşullar elbette önemli ancak siz de sürecinizi gözden geçirmelisiniz. Nerede yanlış yapıyorsunuz?

Sonuçsuz kalan başvurular ve nihayete ermeyen mülakatlar hemen herkesin canını sıkar. Bir de iş arama süresi uzadığında pek çok aday paniğe kapılır ve   “Acaba iş bulamayacak mıyım?”, “Hep böyle mi olacak” gibi sorularla kendisini yorar.

Oysa bu süreci yaşarken öncelikle sakin kalmak çok önemli. Panikle hareket etmenin uzun vadede daha mutsuz eden sonuçları olabilir.  Sakinliği koruduktan sonra yapılması gereken ilk şey ise  “Nerede hata yapıyorum?” sorusunu sormak ve soruların cevaplarıyla yola devam etmektir.

İşte iş bulma süresi uzadığında unutmamanız gereken 4 nokta:

CV’nizi gözden geçirin

Öncelikle özgeçmişinizi kontrol edin. Özgeçmişiniz başvurduğunuz ilanlara uygun mu? Aranan kriterler sizin özgeçmişinizde mevcut mu? Tarafsız bir gözle özgeçmişinizi inceleyin ve buna göre gerekirse yeniden düzenleyin. İşverenlerin ve İK uzmanlarının dikkatini çekebilmek için özgeçmişinizin içeriğini geliştirmeye, iş tanımlarının, eğitim bilgilerinin ve yetkinliklerin net olmasına, özgeçmişinize canlılık katmaya ve sıklıkla güncellemeye özen gösterin.  Özgeçmişinizi trendlere uygun olarak hazırlayın. Ayrıca yazım ve imla hatalarına karşı dikkatli olun, iletişim bilgilerinin eksiksiz olmasına ve özgeçmişinizde son 6 ay içinde çekilmiş profesyonel bir fotoğrafınızın yer almasını ise atlamayın.

bakmak342

Kendinizi tartın

Başvurduğunuz pozisyonlara istinaden görüşmelere çağrılıyorsunuz ancak iş bulamıyorsunuz. Peki, aksayan şey nedir? İş başvuruları ve mülakatlar  işe alınmanızı garantilemez. Bu nedenle özgeçmiş hazırlamak, iş başvurusu yapmak kadar önemli olan bir diğer süreç de mülakatlardır. Mülakatlara vaktinde gidiyor musunuz? Size sorulan sorulara nasıl cevap veriyorsunuz? Kendinizi tartın. Mülakatta size sorulacak muhtemel sorular ile başvurduğunuz şirket ve pozisyon üzerine hazırlık yapın. Mülakatlarda profesyonel bir çalışan olduğunuzu İnsan Kaynakları uzmanına aktarın.

Paniğe kapılmadan başvurularınızı bilinçli yapın

İş bulma süresi uzadığında adaylar genellikle paniğe kapılarak kendi yetenekleri, tecrübesi ve eğitimi ile ilgili olan veya olmayan birçok pozisyona birden başvurur. Ancak bu durum uzun vadede sonuç getirmeyen bir çözüm olacaktır çünkü İK departmanları öncelikle işe uyumunuzu dikkat alır. Bu nedenle iş arama döneminde paniğe kapılmamak büyük önem taşıyor. Gördüğünüz her pozisyona değil, yeteneklerinize uyan, deneyimimizle örtüşen, gerçekten çalışmak istediğiniz ilanlara başvuruda bulunun. Başvuru yapacağınız pozisyona ilişkin dikkatle kaleme alacağınız önyazı ile o pozisyona neden uygun olduğunuzu ve o işi ne kadar çok istediğinizi anlatın. Sizin bilinçli bir şekilde yapacağınız bu hamle, başvurduğunuz şirketin İK uzmanları tarafından doğru ve net bir şekilde anlaşılmanızı sağlar. Bu durum aynı zamanda başvuru yapan diğer adaylar karşısında da elinizin güçlenmesine yardımcı olur.

onyazi8274

Süreci lehinize çevirin

İş arama süresi uzadığında strese kapılmak ve bunalıma girmek yerine bu süreyi lehinize çevirin. Öncelikle sektörünüzü ya da ekonomik ortamı asla göz ardı etmeyin. Bunların iş arayışınıza nasıl etkide bulunduğunu da  düşüncelerinizin arasına yerleştirin. Tüm bunlarla birlikte kendinize karşı dürüst olup eksik yönlerinizi geliştirmeye odaklanmak da her zaman başarılı sonuçlar doğuracaktır.