Yurt dışında eğitim yapmış olmanın, işe alım süreçlerinde önemli

bir tercih nedeni olduğu ve daha fazla maddi imkan sağladığı görülüyor 

Kariyerinizde baştan fark yaratın!

8-17 Mart tarihleri arasında 6 ayrı merkezde düzenlenecek olan

“25. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları”nda 200’e yakın

eğitim kurumu sundukları imkanları ve programlarını tanıtacaklar

Türkiye’den her yıl 10 bine yakın öğrencinin yurt dışında eğitim imkânı bulmasına aracılık eden IEFT Fuarları’nın Genel Müdürü Deniz Akar, yurt dışında eğitim yapmış olmanın, işe alım süreçlerinde giderek daha fazla dikkate alınmaya başlandığını ve bu nedenle yurt dışında eğitim yapma arayışlarının her yıl arttığını söyledi. 8 Mart’ta başlayacak olan “25. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları”na gerek bu trend nedeniyle, gerekse burs imkanlarının tanıtılacak olmasından dolayı rekor sayıda ziyaretçi beklediklerini belirten Akar şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Günümüzde gençlerin, kariyerlerinde daha baştan fark yaratabilmelerinin yolu artık önemli ölçüde yurt dışında eğitim yapmaktan geçiyor. Bunun, hem lise, hem de üniversite düzeyindeki eğitimler için geçerli bir olgu haline geldiğini görüyoruz. Ve sadece sosyal bilimler, hukuk, ekonomi gibi alanlarda değil, tıpta, mühendislikte ve tüm teknik alanlarda yurt dışı eğitimin belirgin bir fark yaratmaya başladığını söyleyebiliriz. Bunun temel sebeplerinden biri, iyi seviyede İngilizce bilmenin sağladığı avantaj. Yurtdışında eğitim yapmış, İngilizce bilen adaylar işe alım süreçlerinde artık daha fazla tercih edilir hale geldi. Bu olgunun, çoğu kez ücretlere de yansıdığı gözleniyor. Kariyerde daha hızlı ilerlemede yabancı dil önemli bir faktör olduğundan, yurt dışı eğitimle yüksek kazanç arasında artık doğrudan bir ilişki olduğunu söylemek mümkün.”

 

“Eskiden yurt dışında eğitim imkanı az sayıda ülkeyle sınırlıydı ve maliyetli bir alternatif olarak değerlendirilirdi. Oysa durum artık değişti. Yurt dışında eğitim yapmak için, gerek ülke, gerekse dal bazında sayısız alternatif var; üstelik eğitim maliyetleri de geniş bir yelpazeye sahip, herkesin bütçesine göre imkanlar bulunabiliyor. Tabii bunların yanı sıra eğitim kurumlarının sundukları burslar da yurt dışında eğitim yapmayı kolaylaştıran en önemli faktörlerden biri. Dolayısıyla, burada aradığını bulamayan, iş bulma kaygısı taşıyan gençlere tavsiyemiz, yurt dışı eğitim imkanlarını en geniş şekilde araştırmak ve kendilerine uygun olanlardan yararlanmak.”

 

ieft_haberici_gorsel_01En çok öğrenci gönderen 15 ülkeden biri Türkiye

“Türkiye, yaklaşık 120 bin öğrenciyle, yurt dışına en çok öğrenci gönderen 15 ülkeden birisi. 2014 yılında bu sayıda ciddi bir artış bekleniyor. Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği ABD, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yanı sıra Rusya, Çin, Malezya, Macaristan, Ukrayna gibi ülkelere de eğitim ücretlerinin ekonomik olması nedeniyle ilgi artıyor. ABD’ye yılda 12 bin civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisi giderken, en az bir o kadar da dil okullarına ve çalışmalı programlara katılıyor. İngiltere’de yılda 30 bin civarında öğrencimiz lisans, yüksek lisans ve özellikle dil eğitimi yapıyor. Almanya’da her yıl 10 binin üzerinde öğrencimiz kayıt yaptırıyor. Rusya ve Çin gibi ülkelerde ise yıllık öğrenci sayımız henüz 1000’ler civarında. Belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı, 2014’de toplam sayının 120 bini aşması beklenmektedir.”

 

“Öğrencilerin yaklaşık üçte biri üniversite eğitimi için yurt dışına çıkıyor. Bunların da yaklaşık 10 bini ABD’ye, 2 bin 500’ü İngiltere’ye, 2’şer bini de Kanada ve Avustralya’ya gidiyor. Yurt dışında öğrenim gören bir öğrencinin üniversiteye ödediği tutar, ortalama 10 bin dolar. Toplam yıllık masrafları ise 20 bin dolara ulaşabiliyor. Üniversite için 30 bin öğrenci olduğu göz önüne alındığında, yurt dışında üniversite eğitimi için yaklaşık 600 milyon dolar harcama yapılıyor. Kalan 70 bin öğrencinin de yıllık ortalama harcaması 10 bin dolar’ın üzerinde. Kısacası Türk öğrenciler, yurt dışında eğitime yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar harcıyorlar.”

 

IEFT Fuarları 25. kez kapılarını açıyor606x250_ieft_01

2002 yılından bu yana hızla gelişerek Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük yurtdışı eğitim organizasyonu olan IEFT Fuarları (International Education Fairs of Turkey), bu yıl 25’inci kez kapılarını açıyor. 8-17 Mart tarihleri arasında 6 merkezde düzenlenecek olan “25. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları”na 35 ülkeden 200’e yakın üniversite ve kolejin katılması bekleniyor. Gençleri, öğrencileri ve ailelerini yurtdışındaki eğitim kurumlarıyla buluşturan ve bu kurumların sunduğu burs ve benzeri imkanları ziyaretçilere tanıtan IEFT Fuarları, Ankara, İzmir, İstanbul (Avrupa Yakası), İstanbul (Anadolu Yakası), Eskişehir ve Adana’da düzenlenecek.

 

IEFT Fuarları’nın bu yıl 25’inci kez düzenlenmesi nedeniyle, katılımcılara özel armağanlar verilecek. Fuarı ziyaret edenler arasından 25 kişi ücretsiz İngilizce Dil Kursu, 1.000 kişi ise ücretsiz on-line İngilizce Dil Kursu kazanacak. Fuarların İstanbul (Avrupa Yakası) bacağı, artan ziyaretçi hacmi nedeniyle bu yıl Avrupa’nın en büyük kongre merkezlerinden biri olan “İstanbul Kongre Merkezi”nde gerçekleştirilecek. 100’den fazla seminere ev sahipliği yapacak olan fuarlara bu yıl özellikle Kanada ve Almanya’dan önemli bir katılım söz konusu. Kanada’dan 20 üniversitenin yanı sıra 4 lisenin temsilcileri hazır bulunacak; Almanya’dan ise bazıları ücretsiz olmak üzere 12 üniversite katılacak. ABD ve İngiltere’den 50’nin üzerinde olmak üzere, Almanya, Kanada, Rusya, Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Macaristan, Polonya, Çin, Danimarka, Litvanya, Avusturya,  Estonya, Kazakistan, Bosna gibi dünyanın değişik ülkelerinden 200’ün üzerinde eğitim kurumu IEFT Fuarları’na katılarak, sundukları imkanları Türk öğrenci ve ailelerine tanıtacaklar.

 

Her yıl yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiği IEFT Fuarları’na gelen ziyaretçiler, üniversite hazırlık, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, üniversite transfer, dil okulları, yaz okulları, sertifika-diploma programları, staj, lise eğitimi ve burslu yurtdışı eğitim konularında kurum temsilcilerinden bilgi alabilecek, ülkelerin eğitim ortamları konusunda merak ettikleri soruları yöneltebilecekler.

 

3 Şehirde 110 Seminer:

25. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları İstanbul’da Avrupa’nın En Büyük Kongre Merkezinin rahat, konforlu ve alt yapısı modern salonlarında düzenlenmektedir. 35 farklı ülkeden 200 civarında üniversite ve kolej ile stantlarında bire-bir görüşme fırsatı sağlandığı gibi ayrıca Kongre Merkezinin modern seminer salonlarında üniversite yetkilileri, ülke eğitim ataşelikleri ve danışman kurumlar tarafından verilen seminerleri takip edebilir ve sorular sorarak yurtdışı eğitim hakkında ilk elden bilgilere ulaşabilirsiniz. İstanbul yanı sıra Ankara’da 100, İzmir’de ise 80 civarında okul  yer almaktadır.  Ankara ve İzmir fuarlarında da fuara paralel olarak devam eden Yurtdışı Eğitim Seminerleri düzenlenmektedir.  Öğrenciler etkinlik dışında da seminerlere ücretsiz katılarak yurtdışında lisans, yüksek lisans, doktora, dil eğitimi, kariyer, yaşam  konusunda kapsamlı bilgi sahibi olabileceklerdir. Ülke, program, okul, burs, iş,  vize gibi merak edilen konularda düzenlenecek  bilgilendirme seminerleri tüm fuar ziyaretçilerine açıktır.

 

Semner Programlarına Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz:

http://ieft.com.tr/content/fuar/seminer_programlari.aspx

 

 

Burs İmkanları ve Ücretsiz Seminerler

Üniversite ve kolejlerher yıl çok sayıda öğrenciye kısmi veya tam eğitim bursu sağlamaktadır. Fuarların en önemli bölümlerinden birisi de, yurtdışı eğitimde şart olan dil yeterlilik sınavları konusunda yapılacak olan seviye belirleme deneme sınavları. Ücretsiz olarak IELTS ve TOEFL IBT seviye tespit sınavları ve Genel İngilizce dil yeterlilik sınavları özel bir bölümde yapılacak ve böylece öğrenciler İngilizce dil seviyelerini ölçebilecekler.

 

 

 

Mart 2014 Fuar Takvimi

IEFT Fuarları

11 Mart                : ANKARA (Sheraton Oteli) / 12:00-18:00

13 Mart                : İZMİR (Hilton Oteli) / 12:00-18:00

15-16 Mart         : İSTANBUL (Kongre Merkezi) / 12:00-18:00

17 Mart                : İSTANBUL Anadolu Yakası (ByOtell) / 14:00-19:00

IEFT Yurtdışı Eğitim Günleri

8 Mart           : ESKİŞEHİR (Dedepark Oteli) / 13:00-17:00

9 Mart           : ADANA (Hilton Oteli) / 13:00-17:00

 

Halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenen IEFT Fuarları hakkında bilgi veya online davetiye almak için:

www.ieft.com.tr / 0212 244 42 13