ABD’deki kariyer danışma sitesi “TopInterview” ve iş arama platformu “Resume-Library”, işverenlerin işe alımlarda en çok dikkat ettiği faktörleri araştırdı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kişilik faktörü %70’lik oranla ilk sırada yer aldı.

Hayallerindeki işe alınmanı sağlayacak elbette ki pek çok faktör var. ABD’li kariyer danışma sitesi TopInterview ve iş arama platformu Resume-Library’nin yaptığı son araştırmaya göre kişilik faktörü %70 ile eğitimden önce (%18) geliyor. Bu sonuç, adayların bir iş görüşmesine gitmeden önce sadece becerilerini değil kişilik özelliklerini de geliştirmeleri gerektiğine işaret ediyor.

Ankete katılan 200 yetenek avcısına göre güven, adaylar arasında en çok aranan kişilik özelliklerinden biri. Kibir ise istenmeyen kişilik özellikleri arasında öne çıkıyor.

Adaylarda bulunması istenen ve istenmeyen kişilik özellikleri

En az istenen özellikler

Kibirli

Dürüst olmayan

Sözünü tutmayan

Eleştiriye kapalı

En çok istenen özellikler

Dürüst

Güvenilir

Disiplinli

Yenilikçi

Kariyer uzmanı Amanda Augustine, araştırma sonuçlarını şu sözlerle değerlendiriyor: “İşe alım yöneticileri, bir adayın şirket kültürüne uyup uymayacağını değerlendirmekle görevli ve bu değerlendirme öncelikle adayın mülakat sırasında nasıl davrandığıyla şekilleniyor. Kişilik ise davranışa etki eden en önemli noktalardan olduğundan, adayların kendinde geliştirmesi gereken kişilik özelliklerinin üzerine gitmesi gerekiyor.”

Kaynak: Link