Başarılı ve fark yaratan liderleri dikkatli incelediğinizde değişmeyen birkaç özelliği mutlaka karşınıza çıkar. Çünkü lider olmanın sırrı sadece zekada değil, bununla birlikte özenli davranışlarda saklıdır!

liderlik

Şans eseri lider olunmadığı, rekabetin ve başarının giderek arttığı günümüz dünyasında çok bilinen bir gerçek. Lider olunur mu, yoksa lider doğulur mu?” tartışmaları devam etse de bugün uzmanların ortaya çıkardığı pek çok sonuç etkili bir lider olmanın özelliklerini çok iyi yansıtıyor. Birçok kişi gibi siz de hayatınızda güç veya etki arayışındaysanız bu 7 alışkanlık size ilham verebilir.

1. Gereksiz konuşmayın

Söz gümüşse sükut altındır! Dünya üzerindeki en güçlü liderler hitap yetenekleri ve akıcı konuşmalarıyla ün salmış olsalar dahi mümkün olduğu kadar az konuşmaya özen gösterirler. Nedeni ise elbette az konuşmanın çok daha etkili olması. Ayrıca sessiz insanlar genellikle daha zeki ve daha etkili olarak tanımlanır. Böylece reddettikleri konularda daha az söz söylemeyi tercih ederler. Kısacası, ne kadar öz konuşursanız o kadar otoriter görünürsünüz. Sohbetlerde daha sakin olmanızı öneriyoruz.

esnek-olun2. Esnek olun

Etkili bir lider genellikle bir fikir veya bir stratejiyle ortaya çıkıp ona körü körüne bağlanmak yerine adapte olmayı tercih eder. Çünkü en fazla adapte olabilen insan en çok problem çözendir ve bu nedenle de güçlü görünür. Ancak bunun anlamı elbette her zaman uzlaşın demek değil… Sadece gerektiğinde alternatif yol arama isteğini gösterebilmelisiniz.

3. Tartışmaktan kaçının

Tartışmaların faydalı olduğu durumlar olabilir ancak çoğunlukla enerji kaybıdır. Bu enerji tartışmak yerine tezin kanıtlanması için kullanılabilir. Güçlü insanlar tartışmaları kazanmak konusunda endişe duymak yerine, basitçe, olabilecek en iyi sonuçları ister ve onlara zaman kaybettirecek işlerle uğraşmazlar. Eğer uzlaşmaktan uzak bir diyalog içindeyseniz haklı olduğunuz noktaları tekrarlayarak karşınızdakini ikna etmeye çalışmayın. Bunun yerine kendi planınız üzerinde çalışmaya devam edin ve argümanınızın doğruluğunu aktif olarak ispat edin. Çünkü bir fikirle tartışmak kolay, ancak sonuçla tartışmak neredeyse imkansızdır.

4. Toplumdan uzaklaşmayın

Saygıdeğer bir liderler toplumdan uzaklaşmak yerine aileleriyle, iş arkadaşlarıyla ve toplum fertleriyle etkileşim halindedir. Kendilerini asla izole etmezler ya da tek başına güçlenmeye çalışmazlar. Çünkü tek başına olmak güncelliği yakalamayı zorlaştırır. Takdir ve saygı görmeyi kendinizi insanlardan uzak tutarak elde edemezsiniz.

5. Birkaç adım sonrasını düşünün

Tıpkı satrançta olduğu gibi gerçek hayatta da ileri görüşlü insanların kazançları büyük olur. Sağlam liderler gelecekteki daha büyük ödülleri düşünerek anlık ödüllerden fedakarlık edebilir ve bundan kaçınmazlar. Örneğin en başarılı girişimciler, önce mali belirsizlik ve psikolojik baskılarla mücadeleye girerler. Zorlukların ardından dikkatli planlama ve sıkı çalışma ile başarıya ulaşırlar.

6. Zamanlamanızı iyi ayarlayınkadın-liderm

Yöneticinize kötü bir haber vermek zorunda olduğunuz basit bir durumda dahi, haberi işinin çok yoğun olduğu bir dönemde değil, sakin bir anında vermek her zaman işe yarar bir yöntemdir. İşte bu nedenle, gerek kısa bir tebrik için gerek şirketinizin ilk ürünü piyasaya çıkarken düşüncelerinizi aksiyona dökmeden önce dikkatlice düşünün. Faydasını mutlaka göreceksiniz…

7. Kendinizi farklı kılın

Güçlü bir lider kendisini ön plana çıkaracak bir durum olmadıkça fazla ortaya çıkmamaya dikkat eder. Eğer kendinizi hayatın akışına bırakır ve çevrenizdekilerle sürekli bir uyum halinde olursanız güçlü bir kişilik ortaya koymanız mümkün olmaz. Bunun yerine, diğerlerinden daha fazla çalışmaya, sesinizi daha fazla duyurmaya ve en önemlisi daha farklı düşünmeye çaba gösterin.

Tüm bunların ardından; sağlam bir zihne doğru alışkanlıkları eklediğinizde insanların size saygı duyduğunu ve etkinizin arttığını göreceksiniz. Ancak unutmayın, alışkanlıklar ancak onları istikrarlı bir şekilde yerine getirirseniz anlam kazanır.