Kadınların iş görüşmesi esnasında ve kariyer yaşamları boyunca karşılaştıkları “Ne zaman evlenmeyi düşünüyorsun?” ya da “Çocuk sahibi olmak istiyor musun?” gibi cinsiyetçi ve ayrımcı sorulara karşı “Bitsin bu sorular!” deme zamanı!

Kariyer.net olarak iş yaşamları boyunca ve özellikle iş görüşmesi esnasında çocuk isteyip istemedikleri, ne zaman evlenmeyi düşündükleri, ailelerinin işi ya da eşlerinin fikri gibi cinsiyetçi ve ayrımcı sorulara sıklıkla maruz kalan kadınların sesi oluyor, bu sorular nedeniyle yaşanan kaygılara son vermek için ‘Bitsin Bu Sorular!” diyoruz!

Herkesi kadınların özel hayatlarına değil iş yaşamlarına odaklanmaya davet ediyoruz. ‘Bitsin Bu Sorular!” çağrısının, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve “Cam tavanlar”ın kalkması açısından da büyük önem taşıdığına inanıyoruz.

Uysal: “İş hayatında değişim yaratmak için ‘Bitsin Bu Sorular’ diyoruz…”

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, mülakatlarda işle ilgisi olmayan soruların kadınlara artık sorulmaması için tüm birey ve kurumları kampanyaya destek vermeye çağırarak şunları söyledi: “21 yıldır istihdam piyasasında işverenlerle iş arayanları buluşturan bir platform olarak; milyonlarca iş başvurusuna ve aynı zamanda milyonlarca mülakata aracılık ediyoruz. Dolayısıyla, kadınların mülakatlarda yaşadıkları iş dışı sorulara karşı hem aday hem de işverenlerin farkındalıklarını arttırmak istiyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle iş dünyasındaki iş dışı sorulara “Bitsin bu sorular!” diyerek bir hareket başlatıyoruz. Bu konuda duyarlı herkesi kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz. Birkaç saat içinde 10 binlerce imzaya ulaşan çağrımıza kulak veren herkese teşekkür ederiz.”

Hareketimize katılanlar, sosyal medya hesaplarından #bitsinbusorular etiketiyle iş görüşmelerinde sorulmaması gereken ve işle ilgisi olmayan soruları paylaşarak, kampanyanın geniş kitlelere ulaşmasına destek verebilir.

İmza ve soru bildirimi için https://tr.kariyer.net/bitsinbusorular/