İşinde belli bir süreyi geride bırakmış ya da daha yolun başında olabilirsin. İlerleyen yıllarda bir ekip yönettiğini hayal ediyorsan, bugünden başlayarak yapman gerekenler var. İşte, lider olma yolunda dikkat etmen gereken 5 temel şey!

İş dünyasında yeniysen, şimdiden yıllar sonra neler olacağını kestiremeyebilirsin. Dünya hızlı bir dönüşümdeyken açıkçası doğru kararı vermek de epey zor. Çağ değişiyor, ihtiyaçlar değişiyor ve buna paralel olarak iş yapış şekilleri de değişiyor. Bu nedenlerle şimdilik mevcut pozisyonunun gerekliliklerini yerine getirmen, kişisel ağını genişletmen ve kendini geliştirmeye zaman ayırman önemli adımlar olur. Peki, geleceğe dönük planları hayata geçirebilmek için nelere dikkat etmeli?

Motive olduğun noktaları keşfet

Bazı insanlar için temel motivasyon kaynağı paradır; ancak tatmin edici bir kariyer için paradan fazlasına ihtiyaç vardır. Hedef belirleyip ilerleyeceğin yolda, kendi motivasyonunu bulman bu nedenle önemli. Kariyerini iyi bir şekilde ilerletebilmen için sana enerji veren noktaları keşfetmelisin. Yeni bir şey öğrenmek, farklı insanlar tanımak, iş deneyimlerini çeşitlendirmek vs. Seçimlerine göre kısa ya da uzun vadeli planlar yapabilirsin. Planların sayesinde zaman üzerindeki kontrolünü de güçlendirebilirsin.

Beceri yelpazeni genişlet

Günümüz iş dünyasında, çalışanlardan beklentiler artık daha çeşitli. Aynı anda birden fazla konuda yetkinliğe sahip adaylar tercih sebebi oluyor. Bu nedenle yaptığın işle ilgili birçok konuya hakim olman; bugün işleri daha kolay yapmanı sağlarken, ilerleyen dönemlerde bir ekip yönettiğinde ise yönlendirmelerinin daha yerinde olmasına olanak tanıyacaktır.

Eğitimin için gerekli yatırımı yap

Her iş alanına uygun, alınması gereken eğitim ve programlar vardır. Bu nedenle üniversite eğitimini pekiştirecek eğitimleri takip etmende fayda var. Hatta lisans mezuniyetinden farklı bir alanda kendini geliştirmek istiyorsan, seçeceğin sektöre uygun yüksek lisans programlarına katılabilir, seminer ve kurslarla da ilgili alandaki yetkinliğini arttırabilirsin.

Uzmanlaştığın alanda kendini fark ettir

Bir işte uzmanlaştıktan sonra, hayata geçirdiğin projelerin hep daha iyi olması için çabala. Bu efor seni dinamik tutarken, sürekli yeni şeyler öğrenme yönünde de teşvik edecektir. Projelerin takdir ve kabul gördüğünde ise sektörde önemli bir yer edinmiş olursun. Önce çalıştığın şirkette sonra da sektöründe yeteneğinle öne çıkabileceğin fırsat alanlarını değerlendirmelisin.

Yeni insanlarla tanış

İnsanlarla tanışmak ve onlarla fikir alışverişinde bulunmak hayatın her alanında insanı besleyen bir yöntem. Özellikle iş hayatında iyi bir network’e sahip olmak önemli. Bu nedenle işinle, sektörünle ilgili olan insanlarla iletişimde olmalısın. Yeni insanlarla tanışmak hem sosyal alanda hem de iş alanında kişiye birçok artı değer sağlar.

Kariyer değişimiyle ilgili yazılarımızı incelemek istersen buraya tıklayabilirsin.