İş hayatında sizi ileriye götürecek kişileri ağınıza nasıl dahil edersiniz? Bi’ fikriniz yoksa network’ü geniş insanların sahip olduğu ortak özelliklere bakarak ipucu yakalamanız mümkün!

Günümüz iş dünyasında yeni bir işe başlama konusunda ilişkiler oldukça etkili oluyor. Bazen tanıdık aracılıyla gelen bir teklifle kariyer rotamız değişebiliyor ya da istediğimiz kariyer yolunda ilerleyebilmek için bazı desteklere ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu noktada bir desteğe ihtiyaç duyan insanlar doğru kişiye nasıl ulaşabiliyor?

İşte, network’ü geniş kişilerin sahip olduğu 4 ortak özellik!

İnsanlara duyulan gerçek ilgi

İnsan ilişkilerinde başarılı olmanın en önemli ölçütü samimi olmak. Profesyonel bir ağ oluştururken de iletişim kurulan kişiye karşı samimi olmanız, yerinde sorular sormanız ve verilen cevapları dikkatle dinlemeniz gerekiyor. Sorulacak soruları iyi seçebilmek için karşınızdaki kişi hakkında fikir sahibi olmalı, kendinizi de iyi tanıtmalısınız. Unutmamalı ki bu tanışma aşamasında kendini iyi ifade edenler, birbiriyle bağlantılı yeni kişilerle tanışma fırsatını daha kolay yakalıyor.

Başkalarına yardımcı olma isteği

Sadece kendi kariyeriniz için değil ağınızdaki diğer kişiler için de aktif bir iletişim içinde olmanız önemli. Birbiriyle ilgili olabilecek kişileri tanıştırdığınızda, önceliğiniz başkalarına yardımcı olmak olmalı. Aracı olduğunuz bu durumun ilerleyen zamanlarda sizin de işinize yaramayacağını kim bilebilir?

Sabırlı olmak

Fırsatlar her zaman hızla karşımıza çıkmıyor.  Bu nedenle ağ oluşturma sürecini geleceğe yatırım yapmak olarak düşünmek en iyisi. Bu süreçte önemli olan, network‘ünüzdeki kişilerle zaman içerisinde bağlantıyı koparmamanız ve olabildiğince ilişkileri sıcak tutmanız.

Herhangi bir konu için iletişime geçmek istediğiniz kişiye hemen ulaşamayabilir ve cevap alamayabilirsiniz. Böylesi bir durumda da moralinizi bozmamanız gerekiyor, çünkü ulaşmaya çalıştığınız kişi yoğun veya stresli bir dönemden geçiyor olabilir.

Ağınızdaki kişilerin size ne zaman yardımcı olacağını bilmeniz mümkün değil. Bugün tanıştığınız kişi size yıllar sonra da yardımcı olabilir. Bu noktada sabırlı ve ağınıza eklediğiniz kişiler konusunda da seçici olmanız gerekiyor.

Ağının kalitesine odaklanmak

Az ama öz bir ağ grubu, elbette sayıca fazla ama fonksiyonel olmayan bir gruptan daha iyi. Network’ü geniş olan kişiler de bu ayrımın önemini farkında olarak, ağlarına yeni kişileri dahil ederken oldukça seçiciler. Bu hassasiyetin bir diğer nedeni ise ağındaki kişilerle iletişimde olduğu alanlarda, haberdar olması gereken konuları gözden kaçırmama istediği. Bu nedenle profesyonel bir ağ oluştururken bu noktayı da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Kaynak: Forbes