Çalışan memnuniyeti adına fark yaratmaya yönelik atılacak her küçük adımın, beklenenden çok daha büyük adımlar olarak firmaya geri döndüğünü söyleyen Mak-Yol İnşaat İK ve Kalite Müdürü Uğur Çetin, şirketin İK faaliyetlerini anlattı.
Taahhüt sektörünün en köklü ve deneyimli üyelerinden biri olan Mak-Yol İnşaat’ın temelleri bundan 41 yıl önce, 1965 yılında Saffet Çebi tarafından atılmış. Makyol bayındırlık, altyapı, ticari gayrimenkul, liman, sismik güçlendirme, konut geliştirme ve turizm alanlarında gerek tek başına gerekse uluslararası iş ortakları ile faaliyet gösteriyor. Yarım asra yaklaşan kurumsal tarihinde kaydettiği bilgi birikimi ve iş deneyimi Makyol’un teknik ve yönetimsel yetkinliklerini şekillendiriyor. Şirket bugün güçlü profesyonel ekibi, işgücü kaynakları, ileri otomasyonu, makine ve ekipman parkı, sağlam mali yapısı ile yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tercih edilen güvenilir bir iş ortağı.
Makyol, geliştirmiş olduğu çok yönlü uzmanlıkları ile günümüzün rekabetçi piyasasının sunduğu büyüme olanaklarını en etkin şekilde değerlendirmeye odaklı. Makyol, ulusal pazarının dışında Arnavutluk, Fas ve Irak’ta da iş deneyimine sahip. Diğer taraftan Rusya, Balkanlar, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler Makyol’un hedef büyüme coğrafyaları arasında yer alıyor. Mak-Yol’un tüm bu başarısının ardında güçlü bir İK altyapısı yatıyor. Performans değerlendirmeden, kariyer ve yetenek yönetimine kadar her türlü uygulamanın en etkin şekilde gerçekleştirildiği Mak-Yol’da, İK faaliyetlerini şirketin İK ve Kalite Müdürü Uğur Çetin ile konuştuk.

Nasıl bir çalışan profiliniz var?
İstanbul Etiler’de büyük bir çoğunluğu beyaz yakalı yaklaşık 100 kişilik bir merkez ofis bünyesinde projelerimize her türlü konuda destek faaliyetleri sürdürülmektedir. Çalışanlarımızın büyük bir çoğunluğu 25 – 40 yaş arasında. Ortalama Mak-Yol çalışanı kendi işinin gerektirdiği eğitim ve nitelikler ile donanmış, iş memnuniyeti, özgüveni ve motivasyonu yüksek, iş güvenliği, çevre ve kalite bilincini yakalamış, ekip çalışmasının getirdiği dinamizmi geliştirerek sürdüren bir profil sergiler. Günümüzde Makyol 3000 kişiyi aşkın genç, eğitimli, yetenekli ve işinin gerektirdiği optimum tecrübeye sahip çalışanı ile geleceğe güvenle bakıyor.

Kurum kimliğinin yaratılmasında çalışanlarınızın rolü nedir?
Kurum kimliğinin yaratılması ve sürdürülmesi konusunda çalışanlarımızın önemli rolleri var. Şirketimizde yönetim sistemlerinin etkin olarak sürekli iyileştirilmesinde, çalışanlarımızdan yönetim sistemleri uygulamaları hakkında alınan geribildirimler, uygunsuzluklar çalışanlarımızın çözüm önerilerini de kapsayacak şekilde değerlendirilir, uygulanır ve izlenir. Çalışanlarımızın şirketimizin toplam kalite yönetim sistemine aktif olarak katılımları, tenkitleri ve kritiklerini de içerecek şekilde sağlanır. Çalışanlarımızın bütün önerileri yapıcı bir ortamda dikkatle incelenerek sonuca gidilmesi için gerekli çalışmalar başlatılır.

Çalışanlarınıza daha çok hangi yönde yatırım yapıyorsunuz?
Çalışanlarımızın performans değerlendirmeleri, kariyer planları ve değişen iş koşulları gereksinimleri ile ortaya çıkan eğitim açıklarını gidermek için bireysel veya toplu eğitim yatırımları yapıyouz. Sahip olduğumuz Kalite Yönetim Sistemi dahilinde eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelerin kayıt altına alınması ve çalışanlarımızın gelişim süreçlerini izlememiz, bu konuya verdiğimiz önemin göstergelerinden biri olarak değerlendirilebilir. Organize ettiğimiz eğitimler şirket içerisinde veya dışında özenle seçilmiş, konusunda uzman kişiler vasıtası ile çalışanlarımıza aktarılır. Bu eğitimlere örnek olarak, iş sağlığı ve güvenliği ve çevre yönetimi sistemi eğitimleri, risk yönetimi eğitimi, bilinçlendirme eğitimleri, operatörlük eğitimleri, mesleki beceri eğitimleri, performans değerlendirme eğitimleri, bakım onarım yönetim sistemi, zaman yönetimi ve liderlik, kriz yönetimi, ileri düzey teknik eğitimler verilebilir.

Mak-Yol olarak kariyer ve yetenek yönetimine nasıl yaklaşıyorsunuz?
Mak-Yol’da kariyer ve yetenek yönetimi, önemli, kapsamlı ve entegre bir süreç olarak ele alınıyor. Kariyer ve yetenek yönetimine girdi sağlayan en önemli sürecin doğru insanı seçmek ve işe yerleştirmek olduğuna inanıyoruz. Yüksek potansiyelli, gelecek vadeden, yaratıcı, yenilikçi, katma değer yaratacak kişileri kuruluşa çekebilmek, bunların arasından en yetenekli olanları seçebilmek ve onları doğru yerlerde görevlendirmek sürecin başarısı için vazgeçilmez ön koşuldur. Bununla birlikte bizler, uygun yeteneklere sahip kişilerin organizasyonumuza kazandırılmasının yeterli olmadığının bilinci ile, bunun etkin geliştirme ve rehberlik programlarıyla değerlendirilerek yetenekli kişilerin kuruluşta kalabilmesi ve katma değer yaratabilmelerini sağlayacak ortamın oluşturulabilmesi konularında sürekli iyileştirme çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
“iNSAN KAYNAKLARI BİR FİRMANIN HER ŞEYİDİR. iNSAN TEDARİKÇİLER, ORGANİZASYON VE MÜŞTERİLER ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ SAĞLAYAN VE FİRMANIN BÜTÜN PROSESİNİN EN CAN ALICI NOKTASINDA DURAN KAYNAKTIR.”
 
Çalışan memnuniyeti ve çalışan bağlılığı sizin için ne ifade ediyor? Bizce “çalışan memnuniyeti” ve “müşteri memnuniyeti” çok iç içe geçmiş iki kavram. İkisi birbirini destekler. Biri olmadan diğeri olmaz ve ikisi aynı anda sağlanmalıdır. Eğer bir tarafın memnuniyetinde sorun varsa bu mutlaka diğer tarafı da etkiler ve oradaki memnuniyeti düşürür. Doğru işe doğru insanı seçmek, çalışan memnuniyetini sağlamayı da kolaylaştırır. Çünkü işini seven ve doğru yerde olduğuna inanan birini memnun etmek çok daha kolaydır. Doğru seçilmiş çalışanlar için “çalışan memnuniyeti” adına fark yaratmak için yapılacak her küçük adım, beklenenden çok daha büyük adımlar olarak firmaya geri döner.

Mak-Yol’da insan kaynağının önemi nedir?
İnsan Kaynakları bir firmanın her şeyidir. İnsan, işletmelerin işi gerçekleştiren, fark yaratan, neyin nasıl olacağına karar veren ve kendini müşteri yerine koyan varlığıdır. İnsan; tedarikçiler, organizasyon ve müşteriler arasındaki ilişkileri sağlayan ve firmanın bütün prosesinin en can alıcı noktasında duran kaynaktır. Mak-Yol yöneticileri tüm yaklaşımlarını çalışan bağlılığının çalışan memnuniyeti ile direkt ilişkisi olduğunun bilinci ile sürdürme yetkinliğine sahip kişiler arasından seçilmektedir.

Kariyer.net’ten nasıl yararlanıyorsunuz?
Kariyer.net’in bize sağladığı hizmetlerden özellikle yönetici – teknik adaylara ulaşma konusunda faydalanıyoruz. Verdiğimiz ilanlara gelen güncel ve nitelikli özgeçmişler, aday havuzundan yaptığımız taramalar sonucu ulaştığımız kaynaklar Kariyer.net’in bu konuda ne kadar dikkatli, kaliteli ve verimli çalışmalar yürüttüğünün bir göstergesidir. Bu verimli iş birliğimizin daha da gelişerek uzun yıllar boyunca sürdürülmesi en büyük temennimizdir.