Mülakatlarda adaylara yönetilen öyle sorular vardır ki aslında adaylar için altın değerinde bir fırsattır. “Almak zorunda kaldığın en zor karar neydi?” sorusu da işte bunlardan biri. Sorunun biçimi itibariyle her ne kadar yanıtlanması zor gibi görünse de küçük bir ön hazırlıkla bu soruya etkili bir cevap verilebilir. 

İnsan Kaynakları uzmanlarının, adayların nasıl davranacağını öğrenmek amacıyla hazırladığı davranışsal mülakat soruları bulunuyor.  “Almak zorunda kaldığın en zor karar neydi?”, “Yaşadığınız zorlu olaylardan ve bunların üstesinden nasıl geldiğinizden bahsedebilir misiniz?” soruları da bunlar arasında yer alıyor. Başvurduğunuz pozisyona olan uygunluğunuzu gösterebilmeniz için içerisinde fırsat barındıran bu sorular, İK uzmanları tarafından geçmişte nasıl davrandığınıza bağlı olarak gelecekte de nasıl davranacağınızı anlamaya yönelik olarak soruluyor.

İnsan Kaynakları uzmanları, bu soruyla problemlerin üstesinden nasıl geldiğinizi, stresli durumlarla nasıl başa çıktığınızı ölçmek istiyor.  Ayrıca seçeneklerinizi etkin bir şekilde değerlendirip değerlendirmediğiniz, sonuca ulaşırken nasıl bir yol izlediğiniz ve sonucun şekli de işe alım uzmanlarının öğrenmek istedikleri arasında yer alıyor.

Bu ve bu tarz soruları, başvurduğunuz pozisyona, görev tanımınıza veya pozisyonunun gereksinimlerine göre bir başarı hikayesi oluşturarak cevaplamanız iş görüşmesinde diğer adayların önüne geçmeniz için önem taşıyor. Ancak bunu yaparken de aldığınız kararın sonuçlarının hem işiniz hem de işvereniniz için olumlu bir şekilde sonuçlandığını vurgulamanız gerektiğini unutmayın. İş görüşmesinde bu soruya cevap olarak hangi örneği kullanırsanız kullanın, bu süreçte oynadığınız güçlü rolü ön plana çıkarması gerekiyor. Örneğin, başarı hikayenizin konusu, azminiz ve önünüze çıkan şansı değerlendirme beceriniz etrafında geçiyorsa, bu özelliklerinizi vurgulamalısınız.

İşte bu soruyu cevaplamanız için izlemeniz gereken 3 yol:

gorusme83734664

  • Doğru vakayı seç

Bu soruya cevap vermeden önce İK uzmanına hangi örneği anlatacağınıza karar vermelisiniz. Vereceğiniz örnek İnsan Kaynakları uzmanının aklında yer edeceği için pozisyonunuzla, görev kapsamınızla ilgili bir örnek olması gerekiyor. Sıradan bir başarı öyküsünden uzun durmanız ve başvurduğunuz pozisyon için en uygun aday olduğunuzu gösterecek bir başarı hikayesi seçmeniz çok daha uygun olur.

  • Elindeki seçenekleri nasıl değerlendirdiğini anlat

Almış olduğunuz zor kararın ne olduğunu söyledikten sonra, problemin çözümü için hangi seçenekleri neden değerlendirdiğinizi mantıklı bir şekilde anlatmalısınız. İnsan Kaynakları uzmanları, seçenekleri ne kadar dikkatli değerlendirdiğinizi ölçmek ister. O nedenle seçiminizi mantıklı bir şekilde ve çok ayrıntıya girmeden anlatmalısınız.

  • Aldığın kararı paylaş

Problemi en etkin bir şekilde çözmüş olduğunu ön plana çıkararak İnsan Kaynakları uzmanıyla paylaşmalısınız. Bunu yaparken almış olduğunuz inisiyatifin problemin çözümünde önemli bir rol oynadığını vurgulamalısınız. Ayrıca bu işi üstesinden gelirken işverenin sonuçtan dolayı sizi taktir ettiğini söylemeniz de mülakatın sonucu için önemlidir.