Mülakat sorusu 6: En büyük pişmanlığınız nedir?

31

İş görüşmelerinde sorulan “En büyük pişmanlığınız nedir?” sorusu cevaplarken en çok düşünülen ve belki de en sık hataya düşülen sorular arasında yer alıyor. Bu sorunun sizi, üstesinden gelemeyeceğiniz bir duruma sokmasına izin vermeyin. 

İnsan Kaynakları uzmanları mükemmel kişiliği olan bir adayı değil, pozisyon için doğru olan mükemmel adayı işe almak ister. Ve bu amaçla da mülakatlarda, adayların olaylara nasıl tepki verdiğini görmek ve kişilikleri hakkında bilgi sahibi olabileceği sorular yöneltir. Haliyle iş görüşmelerinde adaylara yöneltilen ”En büyük pişmanlığınız nedir?” sorusu da İK uzmanlarının çok tercih ettiği sorular arasında yer alır.

Bu tarz sorularla kaşılaştığınızda ilk tepkiyle “Hiç hata yapmadım”, “İş hayatında herhangi bir pişmanlığım yok” gibi cümleler sarf etmeniz elbette olası. Ancak bu tarz söylemlerde bulunmak yerine İK uzmanına yaptığınız ve sonrasında pişman olduğunuz gerçek bir hikayeyi  ve bundan çıkardığınız dersleri anlatmanız çok daha büyük bir avantaj sağlıyor.

İşte İnsan Kaynakları uzmanlarının bu soruyu sorarken asıl merak ettikleri:

Profesyonel bir pişmanlığınızı seçin

En büyük pişmanlığınızdan ve yaptığınız hatalardan bahsederken dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunuyor. Bunlardan ilki İK uzmanına hangi örneği vereceğiniz ile ilgili… Kişisel hayatınız ile ilgili vereceğiniz örnek mülakatta uygun düşmeyeceği için kariyerinizle, işinizle veya eğitiminizle ilgili bir pişmanlığınızı anlatmanız çok daha doğru bir tercih olacaktır. Ancak bunu yaparken de yaptığınız hatanın boyutunu mutlaka gözden geçirin.

suclama342

Başkalarını suçlamayın

İnsan Kaynakları uzmanları bu sorunun yanıtında özellikle birkaç noktaya dikkat eder. Birincisi elbette hatayı görebilme yeteneği. İkincisi ise ekip olabilmek ve sorumluluğu alabilme içgüdüsüdür. Bu nedenle öncelikle yaptığınız hatanın ve pişman olduğunuz durumun arkasında durun ve sorumluluğu üstlenin. Ekipteki diğer insanları  suçlayarak sorumluluk almamak hakkınızda doğru bir izlenim yaratmayacaktır.

Durumdan nasıl bir ders aldığınızı anlatın

Pişmanlıklarınızdan nasıl bir ders çıkardığınız da önemli bir konu olarak mülakatlarda karşınıza çıkar. Bu nedenle bu soruyu bir fırsata çevirin ve pişmanlık duyduğunuz şeyden elde ettiğiniz kazanımları, tekrar aynı hatayı yapmayacağınızı ve bu durumun sizin için çok iyi bir ders niteliğinde olduğunu vurgulayın. Hiç hata yapmamış olduğunuzu söylemek yerine hatayı nasıl düzelttiğinizi ve bu deneyimden neler öğrendiğinizi anlatmalısınız.

 

Önceki İçerikMülakatınızın iyi geçmesine yardımcı anahtar cümleler
Sonraki İçerikGirişimciler için 72 pazarlama stratejisi
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. en büyük pişmanlığım EML de elektronik bölümü okuyup Üniversite de aynı Elektronik bölümünü okumamdı.Elektrik bölümü mezunu olsaydım şuanda çok farklı konumda ve daha iyi bir gelir sahibi olabilirdim.

 2. En büyük pişmalığım erkenden iş hayatına atılmamdır. Ne yapacaksın bırak Kpss ye hazırlan adam gibi devlet dalında bir iş sahibi ol..

 3. okul hayatımla birlikte iş hayatınıda aynı anda yürütemeyeceğimi düşünüp iş hayatına geç atılmış olmak öğrencilik zamanlarımın boşa geçmiş olması.

 4. çalıştığım işin daha rahat ve yorucu olmamasından dolayı beni zirveye taşıyacak başka bir iş teklifini rahatlığımı düşündüğüm için kabul etmemem oldu. sonuç büyük biri hüsran.

 5. 1999 Yılında yaşım O zaman 27 Tophane’de Orta ölçekli bir firmaya iş görüşmesine gitmiştim. Muhasebe Personeli olarak görüşecektim. Oradaki yetkili kişi ile görüştüm Firmayı gözüm pek tutmamıştı çalışacağım ortam da benim hayal ettiğim gibi değildi. Giyimim gayet düzgün keten bir pantolon ve bir gömlek giymiştim. Elbiselerim ütülü ve temizdi sakal tıraşımı da olmuştum görüştüğüm kişi bana son olarak size bir şey söyleyeceğim siz iş görüşmelerine böyle mi gelirsiniz dedi ve ben şaşırmıştım ne demek istiyor diye nasıl yani dedim. Bu kıyafetlerle mi dedi kıyafetim bana göre normaldi ama karşı taraf için normal değilmiş ben orada kızardım bozardım bir an suçluluk duygusuna kapıldım. Hani sanki bir kabahat işlemişim gibi psikolojiye büründüm dondum ve kaldım. İş görüşmem sona erdi çıktım ve daha sonra sağlıklı düşünmeye başladığımda aslında kıyafetimde bir sorun olmadığını işin nevine uygun bir kıyafetim olduğunu asıl benimle o iş görüşmesini yapan kişinin kafasında sorun olduğunu düşündüm ve bu da aynen öyleydi. Sadece cevap vermediğim için üzüldüm ne varmış giysimde sen kendi giyim tarzına bak veya ağzıma ne geliyorsa söylemek isterdim. Çünkü iş görüşmesine aykırı hiçbir davranış ve şekil (giyim tarz) bozukluğum yoktu. Sadece kendisine iş görüşme yetkisi verilmiş bir densizin saçma sapan bir davranış bozukluğunun yansımasını yaşamıştım. O tarihten beri hak etmediğim bir yorumla karşılaştığımda gereken cevabı vermekten hiç çekinmiyorum. Ama hak etmediğim. En azından içimde uhde kalmıyor. Saygılar.

 6. İ.K. soru;
  İş konusunda ve bu işyerini tercih edişinizdeki sebep nedir?, neyi arayıp arzu ediyorsunuz?

  Cevap:
  Kaderimi arıyorum ötesi yok.

 7. yorumlara kopuyorum 🙂

  üç tane şey yapacaksınız topu topu. birincisi pişmanlığınız özel hayatınızla ilgili olmayacak. iş hayatınızla yada eğitiminizle ilgili olabilir ki ben eğitimden örnek vermeye yanayım, iş hayatımdan olumsuz örnek verip olumsuz bir imaj edinmek istemem. ikinci olarak kimseyi suçlamayın bu hatadan ötürü. üçüncü olarak hatadan ders alıp daha sonra nasıl harekete geçtiniz.

  örnek vereyim. ben mesela türkiyede lisans eğitimi tamamlarken değişim öğrenciliği programıyla beraber polonyaya gittim. burada eğitim sisteminin farklı olduğunu, öğrencinin daha aktif olduğunu ve eğitim kalitesinin daha yüksek olduğunu gördüğümde türkiyede okuduğuma pişman olduğumu anladım. buraya gelmesem o farkındalık oluşmayacaktı ve eksiklik hissetmeyecektim. şimdi burada yüksek lisansımı yapıyorum ve bundan oldukça memnunum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here