Arşivler

Novartisliler çalışma mekanlarını kendileri seçiyor

Özel/iş hayat entegrasyonunu sağlamak için başlattığı uygulamaları ile dikkat çeken Novartis’in Türkiye İK Direktörü, Dr. Senay Kızılkaya, “Bazı çalışanlar bebeğiyle daha  yakından ilgilenebilmek için bir gün fazladan evde olmaktan bazıları ise trafikte vakit geçirmeme fikrinden çok motive oldu” diyor.

Novartis, global bakış açıları “Dahil Etme ve Çeşitlilik” kapsamında “İş / Özel Yaşam” entegrasyonunu desteklemeye yönelik esnek çalışma alanındaki girişimlerini Türkiye’de yaklaşık 5 sene önce başlattı. “Yaz aylarında Cuma günleri erken çıkmak, çalışanlarımızın eğitimleri için esnek izin kullanım imkanı sunmak gibi uygulamalarımız bizim için bir başlangıçtı. “Çalışma Mekanını Sen Seç” gibi bir uygulamayı hayata geçirebilmek için öncelikle bir bakış açısı, değişim süreci başlattık” diyen Novartis Türkiye İK Direktörü, Dr. Senay Kızılkaya, proje ile ilgili detayları paylaştı.

Özellikle çalışanlarımızın özel/iş hayat entegrasyonunu sağlamak; Dahil Etme&Çeşitlilik ve  “Görüşleriniz Bizim İçin Önemlidir”  felsefelerini ön plana çıkartmak her zaman önceliğimiz oldu. Haftada bir gün çalışma mekanını seçebilme özgürlüğü herkesin hayalini kurduğu ve uzun süredir kendi içimizde konuştuğumuz bir başlıktı. Dolayısıyla bu uygulamanın bu kadar net ve yönetim desteğiyle de hayata geçmesi, herkesi kapsaması tüm ekibimizi çok heyecanlandırdı. 5 yıllık özverili bir ekip çalışması sonucu ortaya çıkan projeye 15 Şubat 2012 tarihinde başladık. Bu tarihten bu yana Novartis çalışanları her Çarşamba kendi Çalışma Mekanlarını kendileri seçiyorlar ve bundan oldukça mutlular.

Türkiye’den iki kişi global uygulamaları yerinde takip ediyor
Novartis’te, global olarak Dahil Etme ve Çeşitlilik ekibimiz bulunuyor. Bu ekipte her ülkeden bu alanda çalışması için Dahil Etme ve Çeşitlilik Şampiyonu olarak iki kişi görev yapıyor, bu alandaki global toplantılara, aktivitelere ve organizasyonlara katılıp, en iyi uygulamaları ülkelerine getiriyorlar. Bu amaçla yaptığımız birçok çalışma var.

Novartis İnsan Kaynakları olarak her türlü sürecimizde çalışanlarımızla ortak fikir alışverişi yaparak ilerlemeyi tercih ediyoruz. “Çalışma Mekanını Sen Seç” uygulamamız hakkında da proje öncesi yöneticilerimizden ve çalışanlarımızdan geribildirimler alarak süreç öncesi planlamalarımızı yaptık. Bunun dışında sürecin kusursuz ve verimli işleyebilmesi için süreç ile ilgili destek alacağımız departmanlarımızla yoğun toplantılar yaptık. Örneğin; IT ekibimizle; uzaktan çalışma sırasında bilgisayar ve telefon kullanımı ile ilgili hazırlık ve çalışanların bilgilendirilmesi ile ilgili; idari işler departmanımız ile çarşamba günü ofise gelmek isteyen çalışanların yemek, servis gibi hizmetlerde aksaklık yaşamaması için detaylı ön hazırlıklar yaptık.

Geçmiş deneyimlerimizden faydalandık
Üç yıl önce de ciddi bir adım atarak yaz aylarında Cuma günleri iki saat erken çıkma uygulamasını başlattık. Bu kararı alırken tereddütlerimiz oldu ancak deneyimlerimiz gösterdi ki bilinçli çalışanlarımız var ve bu uygulama motivasyondan doğan verimlilik artışı getirdi. Çalışanlarımız şirketin bu yaklaşımı karşısında o iki saati telafi etmek için çalışma verimlerini artırdılar, işi olan varsa iş disiplini bilinciyle o saatlerde yine çalıştı, uzun hafta sonu yapabilme imkanına kavuşan çalışanlarımızın motivasyonu ve bağlılığı arttı.

Yeni uygulamamız kapsamında; Novartis İlaç Türkiye Genel Müdürlük çalışanları her hafta Çarşamba günleri çalışma mekanlarını kendileri seçiyor. Tüm fonksiyonlardaki çalışanlarımız istisnasız bu uygulamaya dahiller. Saha ekiplerimiz için de tek bir mesai başlangıç saati ve bitişi bulunmuyor, o gruplar için işin dinamiğine uygun olarak esnek çalışmayı uyguluyoruz. Projenin ana vurgusu çalışanların kendi çalışma mekanlarını kendileri seçebilmeleri, en önemli kural ise mesai saatleri içerisinde ulaşılabilir olmak. Bunun haricinde uygulamayı çalışanlarımız için standart bir hale getirmek ve esnek çalışma prensiplerini netleştirmek için bir “Esnek Çalışma Uygulama Kuralları Kitapçığı” hazırladık. Bu kitapçık çalışanlarımızın uygulama ile ilgili merak ettiği bütün soruları cevaplıyor.

Bu arada işyerimizde de çalışanlarımızın daha verimli çalışabilmeleri, zaman planlamalarını daha rahat yapabilmeleri için genel müdürlük binamızda kuaförümüz bulunuyor ve şu anda yapım aşamasında olan çalışanlarımızın farklı hobileri ve dinlenmeleri için dizayn edilmiş bir hobi odamız var. Birçok firma ile yapmış olduğumuz anlaşmalar sayesinde çalışanlarımız indirimli olarak birtakım hizmetleri (kuru temizleme vb.) direkt şirketimizde alabiliyorlar. Merkez ofisimize on dakikalık yürüme mesafesinde bulunan spor salonu ile yapmış olduğumuz anlaşma ile sabah erken saatte, öğle arasında veya iş çıkışı ücretsiz spor olanağımız bulunuyor. Bir diğer uygulamamız da, Çalışan Destek Programı’mızı hayata geçirmek oldu. Bu program sayesinde çalışanlarımız bir telefon aracılığı ile ve eğer gerekirse yüz yüze kendilerinin, eş ve çocuklarının belirli sorunlarını deneyimli psikologlar ile paylaşma fırsatı buluyorlar. Bu uygulama özel / iş hayat entegrasyonunu sağlamalarına yardım etmenin yanı sıra, hem iş hem de özel hayatlarında yaşadıkları sorunları çözmeleri konusunda da onlara destek oluyor.

Novartis’ten sektörde öncü uygulamalar

– Esnek çarşamba – Çalışma Mekanını Kendin Seç
– Esnek Mesai saatleri
– Yaz aylarında cuma günleri erken paydos
– Hobi kulüpleri, şirket içi kuaför, toplu şirket indirimleri (kuru temizleme, restoran indirimleri, okul indirimleri)
– Ücretsiz Spor Kulübü üyeliği
– Çalışan Destek Programı
– Okulun ilk gününde Çocuğunun Yanında Ol (çalışanlar çocuklarının okullardaki ilk gününde idari izinli sayılırlar)
– Eğitim için toplu izin kullanma seçeneği (Yüksek lisans, doktora, yurtdışı İngilizce eğitimi)

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından diplomat olma hayaliyle girdiği Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam ederken gazetecilik mesleğine gönlünü kaptırdı. “Türkiye’de ve Fransa’da Gazeteci Kimliği Sorunu” konulu tezini yazarken çalışmaya başladığı ajansta gazeteciliğe adım attı.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.