Okurken aynı zamanda da çalışabileceğin

Değişen iş yaşamıyla birlikte dönemsel veya uzaktan çalışılabilecek iş imkanları da çeşitlendi. Öyle ki öğrenci de olsan çalışıp, hayatını finanse edebileceğin birçok iş fırsatı yakalaman mümkün. Okurken aynı zamanda da çalışabileceğin dünden bugüne popüler olan işleri senin için sıraladık.

İçerik üreticiliği

İçerik üreticiliği, farklı çalışma pozisyonlarını içinde barındıran bir alan. Bu alanda yapılabilecekler sıralanırken ağırlıklı olarak video üretmekten ve metin yazarlığı yapmaktan bahsedilebilir. Sen de bildiklerini ve gördüklerini başkalarıyla paylaşmayı seviyorsan, buna yönelik metinler ya da videolar hazırlayarak bu içerikler sayesinde birçok farklı kitleye ulaşabilirsin. Kendi deneyimlerini paylaşmanın yanı sıra içerik üreticisine ihtiyaç duyan markalarla çalışarak markaların bilinirliklerini arttırmaları, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmaları noktasında aktif görev alabilirsin. Üstelik çoğu zaman bu işi nereden yaptığın fark etmiyor. Kendi çalışma alanını kendin belirleyebilirsin.

İçerik yazarlığı

İçeriğin, özellikle de özgün ve yaratıcı içerik üretiminin önemi bugün birçok marka tarafından kabul görmüş durumda. Bu nedenle farklı sektörlerden pek çok işveren, kadrolu ya da freelancer olarak bu alanda yetkin kişilerle çalışmayı tercih ediyor. Sen de dil bilgisi ve yazım kuralları konusunda kendine güveniyor, yaratıcı metinler yazma konusunda da yetenekli olduğunu düşünüyorsan, freelance içerik yazarlığı yapabilirsin. Benzer yetkinliklerini kullanarak yazarlık dışında editörlük de yapabilirsin.

Müşteri hizmetleri temsilciği

Müşteri hizmetleri temsilciliği mesleği, iyi iletişim kurmayı gerektiren bir alan. Bu nedenle insanlarla iyi iletişim kurabildiğini ve onların ihtiyaçlarına çözüm odaklı yaklaşabildiğini düşünüyorsan, part-time müşteri hizmetleri temsilciği yapabilirsin. Bu mesleği icra ederken dikkat etmen gereken birkaç şey; sabırlı olmak, müşterinin ihtiyaçlarını anlayabilmek ve bu ihtiyaçlara uygun çözümler geliştirebilmektir.

Video editörlüğü

Çekim yapmaya ve video içerikleri yaratmaya ilgi duyuyorsan video editörlüğü yaparak da gelir elde edebilirsin. İlgili düzenleme programlarını kullanarak beklentiye uygun videolar hazırlama ve görüntüleri uygun müziklerle birleştirme yetkinliğine sahipsen video editörü olarak çalışabilirsin.

Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmeye ilgi duyuyorsan part time fotoğrafçı olarak görev almak tam da sana göre olabilir. Bu mesleği yaparken hem para kazanabilir hem de ilgili olduğun alanda kendini geliştirebilirsin. Kutlama, davet ve doğum günü gibi etkinliklerde görev alabilir ya da çektiğin fotoğrafları stok görsel sitelerine yükleyerek gelir elde edebilirsin.

Özel ders öğretmenliği

Bilgili olduğunu düşündüğün alanlarda özel ders vererek çalışabilirsin. Böylece bir öğrencinin konu eksiğini gidermesini sağlayabilir, kendi tecrübelerinden örnekler vererek ona yol gösterebilirsin. Özel ders öğretmenliği sayesinde bilgilerini taze tutabilir, gelir elde edebilirsin.

Satış danışmanlığı

Satış danışmanlığı, yarı zamanlı olarak çalışmak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir iş. Bunun en büyük sebebi de birbirinden farklı birçok sektörde görev alınabiliyor olması. Sen de ilgi duyduğun alanda görev alarak insanlara yardımcı olabilir, böylece onların daha keyifli bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlayabilirsin. Üstelik satış danışmanı olarak çalışıp gelir elde ederken iletişim ve yönetim gibi alanlarda da tecrübe kazanabilirsin.

Kütüphane görevliliği

Öğrenciyken yapılabilecek en keyifli part time işlerden biri kütüphane görevliliği olabilir. Sen de kitaplara ilgi duyuyorsan, raf düzenleme, kitapları etiketleme ve kayıt tutma görevlerini yapabileceğini düşünüyorsan part time kütüphane görevlisi iş ilanlarına başvurabilirsin. Üstelik bu seçeneğin en güzel yanı okulunun kütüphanesinde de yarı zamanlı çalışabilecek olman. Böylece kampüsten hiç çıkmadan da gelir elde etmen mümkün.

Kariyer.net’teki tüm part time iş ilanlarını incelemek için hemen tıkla!

İçerik yazarı: Gizem Deniz Suna

Kaynak: The Balance Careers (1)