Günümüzün en çok tercih edilen dillerinden İngilizcenin, kariyer hayatına katkısı tartışılmaz. Peki, İngilizce bilmek iş hayatında ne gibi avantajlar sağlar?

Sadece global düzeyde değil artık yurt içinde de iyi bir kariyer sahibi olabilmek için İngilizce bilmek oldukça önemli. Kariyer ve iş hedeflerin globalse o zaman İngilizce konuşmak senin için bir zorunluluk; çünkü dünyanın neresine gidersen git, iş bağlantıları esnasında İngilizceye ihtiyaç duyacaksın.

Global kariyer fırsatları neler?

İngilizce konuşmak, global kariyer fırsatları için olmazsa olmaz. Hedefin, global ölçekte kurumsal firmalarda doğrudan bulunarak ya da remote (uzaktan) çalışmak olabilir. Tüm bu kariyer yolculuklarının tek bir kilit noktası var, İngilizce bilmek.

İngilizce seviyen ne kadar iyiyse ve bunu belgeleyebiliyorsan, global arenada alanına uygun bir kariyer planlaması yapman da o kadar kolay olur. Bu noktada TOEFL, IELTS ya da TOEIC sertifikaları elini güçlendirecek. Bu sertifikalara sahip olmak içinse akıcı bir şekilde İngilizce konuşuyor, okuyor ve yazıyor olman gerek.

Mesleki kaynak taramasında çeşitlilik

Günümüzün en değerli unsuru, bilgi… Alanında ne kadar bilgiliysen, profesyonel anlamda bilinirliğin de o kadar fazla oluyor. Bu durum ise daha iyi iş imkanlarını beraberinde getiriyor. Örneğin; İngilizce yetkinliğin yüksekse, kendini geliştirmek için faydalanabileceğin kaynak sayısı da aynı oranda çeşitleniyor.

Yazılım alanında kariyer planlaması yapmak istediğini farz edelim: Bu noktada temel eğitimleri aldın ve sektörde öne çıkmak için yazılım dünyasındaki güncel gelişmelere anında uyum sağlamak istiyorsun. O zaman sektörde öne çıkan yazılımcıları takip etmen, bilişim forumlarına ve dijital medya gruplarına dahil olman gerekiyor. Bu noktada İngilizcen ne kadar iyiyse, bilgi akışını takip etmen de o kadar kolaylaşır.

Daha hızlı terfi olanağı

İngilizce konuşmak, kariyer planlamalarındaki hedeflenen adımları hızlandırır. Global ölçekteki kurumsal firmalarda akıcı şekilde İngilizce bilen çalışanların terfi alma şansı daha yüksek, çünkü terfi değerlendirmelerinde İngilizce dil yeteneği kontrol edilen faktörler arasında. İster global ister yerel ölçekte olsun, terfi sıralamasında İngilizce konuşmak ve bilmek öne çıkaran bir faktör.

Güçlü network

İş dünyasında başarılı olmanın bir yolu da güçlü bir “network”, yani bağlantılardan geçiyor. Güçlü bir network, sana yeni fırsatlar sunarken aynı zamanda sektördeki bilinirliğine de pozitif etki ediyor. Profesyonel dünyada bir proje için çalışacak kişiler belirlenirken referanslara dikkat ediliyor. Yani senin profesyonel ağın ne kadar güçlüyse, birilerine önerilme şansın da o kadar artıyor. İngilizce konuşmak yeni bağlantılar sağlıyor. Böylece network’ün genişlerken daha fazla görünürlük kazanıyorsun. Bu da yeni proje fırsatlarında yer alma olasılığının artması anlamını taşıyor.

Daha yüksek gelir, daha iyi bir yaşam

Yapılan son araştırmalar, İngilizcenin yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde yaşam kalitesi ve milli gelirin arttığını ortaya koyuyor. Tüm analizler gösteriyor ki İngilizce konuşmak, iş dünyasında hem insanların hem de kurumların gelişimini büyük ölçüde ve pozitif yönde etkiliyor. Sen de kariyer planlamanda daha yüksek gelir ve daha iyi yaşam hedefliyorsan, ileri seviyede akıcı İngilizce konuşmayı mutlaka öğrenmelisin.

İngilizce öğrenmeye başlamak

İngilizce konuşmanın kariyere olan etkisi konusunda birçok farklı faktörden bahsettik. Kısacası dil bilmenin kariyer yolculuğuna etkisi çok büyük. Peki, İngilizce öğrenmeye nereden başlamak gerek?

Günümüzün dijitalleşen dünyası bize bu konuda da birçok seçenek sunuyor. Kalın gramer kitaplarına ya da geleneksel İngilizce kurslarının rutin ders programlarına ihtiyaç duymadan dil öğrenmek mümkün. Sosyal medya platformlarında ve online eğitim sunan kurumlarda kendi programına göre rahatlıkla İngilizce öğrenebilirsin.

Online İngilizce eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için Open English sistemine göz atabilirsin.