Nasıl finans uzmanı olunur

Finans uzmanı olmak için sadece işletme ya da iktisat okumak yeterli değildir. Üstelik bir finansçının çalışabileceği alanlar da sanıldığını aksine çok sınırlı değil, pek çok alanda finans kariyeri yapılabilir. Sen nasıl bir finans uzmanı olmak istiyorsun? 

Bir finans uzmanının çalışabileceği pek çok sektör ve iş alanı bulunsa da bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız önce sektörü çok iyi bilmelisiniz. Ancak bunun ardından karar vermeniz gereken en önemli konu, bu alanda istekli olup olmadığınızdan emin olmak olmalı. Özellikle Türkiye’de finans alanında kariyer yapma konusunda bir takım kafa karışıklıkları bulunuyor. Konuyu sadece matematik ve muhasebe bilgisi sınırlarında tutmak ise iyi bir finans uzmanı olmaya yetmiyor.

Finansı seçmeden önce…

Öncelikle sadece üniversitede işletme ya da iktisat fakültelerinden birini seçmek iyi bir finans uzmanı olunacağı anlamına gelmez. Bunun için öncelikle birkaç sorunun cevabını doğru vermek gerekiyor. Bu sorulardan ilki elbette “Okulda en sevdiğiniz ders matematik miydi?”  olacak. Ancak matematiğin yanı sıra tarih, sosyoloji gibi dersler de ilginizi çekmiş olmalı ve bütün bunların toplamıyla ortaya çıkaracağınız bir kariyer olduğunu bilmelisiniz. Çünkü finans alanında çalışmaya başladığınızda sadece çalışacağınız şirketle ilgili değil bütünüyle ekonomik ortamla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekecek. Sayılar ve toplumsal olaylar arasında doğru bağlantıları yapan kişilerin finans alanında başarı şansları çok daha yüksek.
Finansta muhasebe alanında kariyer yapmak için okulun dışında alınması gereken bazı sertifikalar bulunuyor. Bu sertifikalar neler? Ya da Finans Uzmanı olmak için MBA yapmak şart mıdır?
Makalenin devamını okumak için buraya tıklayın>>
Finans Uzmanı iş ilanlarını görmek için tıklayın>>