Arşivler

Okulunuzun eski mezunlarının kapısını çaldınız mı?

Üniversiteden mezun olduktan sonra hepimiz çevremizde kariyer hedeflerimize ulaşmamızda bize yardımcı olabilecek, ihtiyaç duyduğumuz bilgileri bize sağlayıp, merak ettiklerimizi açıklayabilecek kişiler ararız. Okuduğumuz üniversitenin eski mezunları iletişim ağımızın temelini oluşturması bakımından çok önemlidir. Üniversitenizin eski mezunları ile doğru iletişimde olmanız iş hayatına girişte en fazla ihtiyacınız olandır.

Monster.com’da yayınlanan makalede, pek çok yeni mezunun iş ararken yaptıkları yanlışlara dikkat çeken James Madison Üniversitesi İşveren İlişkileri ve İşe Alım Müdür Yardımcısı Denise Rudolph, mezunların birilerine rastgele attıkları e-mailler ile işe alınmayı beklemelerinin yanlış bir yaklaşım olduğunu belirtti.

İşte Rudolph’ın yeni mezunlara daha önceki mezunlarla doğru iletişim ağı oluşturmak için tavsiyeleri:

Erken kalkan yol alır

Eğer yeni mezunsanız ya da mezuniyete yaklaşıyorsanız eski mezunlarla iletişim kurmanız, kariyerinizi yönlendirmenize oldukça yardımcı olur. Bu iletişimi “kariyer keşif aşaması” olarak adlandıran Rudolph, “Birinci ya da ikinci sınıfsanız kariyerinize dair ne istediğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Çeşitli sektörle çalışan eski mezunlarla konuşmak isteklerinizi keşfetmenize yardımcı olur” ifadesinde bulunuyor.

Tabi bu iletişimi kurmak biraz zaman alabilir. Üniversite birinci sınıfta iletişim kurmaya başlamanız, son sınıfa yaklaşırken ya da iş ararken işinizi kolaylaştıracaktır. Yale Üniversitesi Kariyer Stratejileri Ofisi Kıdemli Müdür Yardımcısı Stephanie Waite, eski mezunlar ile güçlü iletişimin sonuçlarının uzun vadede alınacağını, kısa vadeli bir çözüm olmadığını ifade ediyor. Network oluşmanın önemini üçüncü ya da dördüncü sınıfta fark ettiyseniz panik yapmanıza gerek yok. Hiçbir şey için geç değildir.

Untitled-1fds

Doğru kişilerle iletişime geçin

Mezunların iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz en önemli kaynak, üniversitenizin kariyer merkezidir. İstediğiniz sektör ya da yaşadığınız şehirdeki mezunları bulabileceğiniz diğer bir kaynak da şüphesiz Linkedln.  Bugün öğrencilerin eski mezunlar ile iletişim kurmalarına olanak sağlayan pek çok resmi LinkedIn sayfası mevcut. Sektör, bölge, iş tecrübesi gibi pek çok filtresi olan bu sayfalar mezunlar ile iletişiminizde önemli bir fırsat. İstediğiniz bir şehirdeki mezunları bulmak için yararlanabileceğiniz diğer kaynak da, öğrenciler ile mezunları rahat bir ortamda buluşturan mezunlar derneği. Buradakilerden sizleri eski mezunlar ile tanıştırmalarını rica edebilirsiniz.

Tabi burada dikkat etmeniz gereken bir şey vardır. Yardım ricasında bulunduğunuz kişilerin 40 yaş üstü kişiler olmamalarına, yakın geçmişte mezun olmalarını tercih etmelisiniz. Yakın dönemde mezun olup iş hayatında yeni sayılan kişilerin daha az caydırıcı ve göz korkutucu olduğunu belirten Waite, bu kişilerin yeni mezunlara, üniversiteden ilk tam zamanlı işlerine geçişte yardım konusunda daha istekli olduklarını ifade ediyor.

Tanışma e-maili atın

Eski mezunlardan yardım isterken nazik bir yaklaşım sergilemek gerekiyor.

  • Kendinizi kısaca tanıtın ( Üniversitede kaçıncı sınıf olduğunuzu ve bölümünüzü belirtin)
  • Kendisinin iletişim bilgilerine nereden ulaştığınızı belirtin
  • Mail atmaktaki niyetinizi kısaca yazın
  • Özgeçmişinizi ekleyin.

Kafanız mı karıştı? İşte işinizi kolaylaştıracak bir e-mail örneği;

“Merhaba, benim ismim…………………………Üniversitesi muhasebe birinci sınıf öğrencisiyim. İletişim bilgilerinize okulumuzun mezunlar derneğinden ulaştım. Eğer bana ayırabileceğiniz çok kısa vaktiniz varsa birlikte kahve içerken şuan …… Şirketi’nde neler yaptığınızı ve kariyer maceranızı dinlemeyi çok isterim. Eğitim ve tecrübelerimi görebileceğiniz özgeçmişimin bir örneğini ekte paylaşıyorum.”

Fark ettiğiniz üzere mailde ilgili kişiden özgeçmişimizi İnsan Kaynakları birimine vermesini değil sadece göz atmasını rica ettik.

Untitled-1q

Doğru soruları sorun

İlk konuşmanız iletişim fırsatı yakaladığımız kişiyi, firmayı ya da sektörü daha fazla tanımaya odaklı olmalıdır. Örneğin, “bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz”, “sektör haberlerini takip edebileceğim sosyal medya hesapları nelerdir? ya da “firmanızda belli bir işe alım dönemi var mıdır? gibi doğru soruları tercih edebilirsiniz.

İletişim kurmaya devam edin

Bir gün sonra bir değerlendirme ve teşekkür  maili göndermek iletişim ağınızda bulunan kişide olumlu bir etki bırakır, bu noktayı atlamamakta fayda var. İletişim ağını kurma süreci devam eden bir süreç olduğundan insanlarla iyi ilişkiler kurmayı ve bu ilişkileri geliştirmeyi amaçlayın.Ağınızda bulunan kişilerle ilişkiniz geliştikçe bu kişilerin sizi başka kişi ve işlere önerirken daha istekli olduklarını göreceksiniz.

 

 

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.