Resepsiyondan personel kafeteryasına, misafir ilişkilerinden ziyafet servisine kadar farklı bölümlerdeki 12 Çırağan Palace Kempinski çalışanı “Bugün Git Yarın Gel” ile tüm alkışları topluyor.Çırağan çalışanlarının Çırağan Drama Kulübü’nün desteğiyle gerçekleştirdikleri ilk oyunları Kanlı Nigar’dan sonra ikinci oyunları “Bugün Git Yarın Gel” 2010’da ilk olarak 7 ve 8 Temmuz 2010’da sahnelendi. Halka açık ve ücretsiz olarak oynanan oyunda saray resepsiyondan personel kafeteryasına, misafir ilişkilerinden ziyafet servisine kadar pek çok farklı bölümden toplam 12 çalışan rol alıyor. Çalışanların izin günleri dahil haftanın 3 günü gerçekleştirdiği provalarda, oyunu Şebnem Köstem yönetti.  Nil Banu Engindeniz’in yazıp A. Togay Kılıçoğlu’nun uyarladığı “Bana Mastika Çalsana” isimli oyun ise, 3 ve 4 Mart tarihlerinde saat 20:00’de, 5 ve 6 Mart tarihlerinde ise saat 15:30’da, Çırağan Sarayı’nda sahnelenecek. Biz de İnsan Gelişimi ve Eğitim Direktörü Şermin Yılmaz’a projenin detaylarını sorduk.

Oyuncuları çalışanlar olan tiyatro oyunu düzenleme fikri nasıl ortaya çıktı?
2009 yılı Şubat ayına kadar Çırağan Palace Kempinski İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nü sürdürmüş olan Rengin Karahan’ın projesi olarak 2008’de ortaya çıktı ve genel müdürümüzün desteğiyle hayata geçirildi. Bugün ise projeyi devam ettiriyoruz.

Ekibinize dahil olacak oyuncuları nasıl belirliyorsunuz?Bu projenin 2008 yılındaki ilk toplantısına yaklaşık 40 çalışanımız katıldı. Elemeler Çırağan Drama Kulübü’nün sergileyeceği ilk oyun olan “Kanlı Nigar” belirlendikten sonra oyundaki karakterlere ve katılımcı arkadaşlarımızın oyun öncesi çalışmalarda gösterdiği performansa göre gerçekleşti.

Bu proje için ne kadar bir bütçe ayırdınız?
Bu proje için oldukça yüksek bir bütçe ayırdık çünkü bu projeyi profesyonel ekiplerle hayata geçirdik. Profesyonel bir yönetmenle ve ışık ekibiyle çalıştık, kostümlerimiz de profesyonel bir ekip tarafından fakat sektörümüzden, bizim üniformalarımızı hazırlayan firma tarafından hazırlandı. Ancak tabii ki bu proje sadece oyuncu kadrosundan oluşmuyordu. Herkesin kendi yetenek ve ilgi alanlarını sergiledikleri ve değerlendirdikleri bir proje olan drama kulübünde, dekor ve kostüm de çalışanlarımız tarafından büyük emeklerle hazırlandı. Dekorumuz, otelimizin teknik ekibi tarafından hazırlanırken ses ve müzik de yine otelimiz çalışanları tarafından hayata geçirildi.

Oyunla birlikte çalışanlarınızda ne gibi değişiklikler gözlemlediniz?
Birçok açıdan çalışma arkadaşlarımızın motivasyonuna çok olumlu katkılar sağlayan bir proje oldu. İzleyen çalışanlarımız onlar için hazırlanan bir sanat çalışmasının keyfini ve çalışma arkadaşlarını farklı kimlik ve görüntülerde izlemenin ayrıcalığını yaşadılar. Projenin parçası olan oyuncu arkadaşlarımız ise takım çalışmasından özgüven artışına, topluluk önünde konuşmaktan kendini daha iyi ifade etmeye kadar birçok kişisel gelişim alanında fayda sağladılar. Projenin en önemli yanı, kişilerin kendilerini ve birbirlerini bugüne kadar bilmedikleri yönlerden keşfetmeleri, bildiklerinin dışında neler yapabileceklerini ve başka ne tür yetenekleri olduğunu görmeleri ve bu keşiflerini görünür kılabilmeleriydi.

Tiyatro ile yeteneği keşfeden çalışanlarınız oldu mu?
İlk projede yer alan ve ikincisinde de yer almak için aynı özveriyi göze alan arkadaşlarımız oldu ancak işi bırakıp kendini tiyatroya adayan biri olmadı. Ancak yetenekleriyle bizleri şaşırtan arkadaşlarımız elbette var.

Aldığınız değerlendirmeler nasıl?
İlk oyunumuz,  Lions Klübü’nün Tiyatro Ödülleri’nde Özel Proje ödülüne layık görüldü. İkinci oyunumuzda seyircilerinden olumlu tepkiler alıyor.

Hayallerim gerçekleşti
Çırağan Palace Kempinski İnsan Gelişimi ve Eğitim Asistanı Selda Altun, “Çok küçük yaşlardan beri gerçekleştirmek istediğim bir hayaldi. Bu oyunla hayallerim gerçekleşti. Kişisel gelişimime ve takım ruhumu geliştirmeme yardımcı oldu” diyor.

Eğlenceli bir ortam yakaladık
Çırağan Palace Kempinski Xerox copy center Personeli Aynur Kaygusuz, “Kişisel gelişim açısından oyunun ciddi anlamda çok katkısı oldu. Oyun, benim daha cesaretli ve özgüvenli olmamı sağladı. İş stresinin ardından, oyun sayesinde provalarda daha keyifli, eğlenceli, stres attığımız, eğitici bir ortam yakaladık. Kişisel gelişim ve beden dili eğitimleri ile kendimize de birçok anlamda fayda sağlamış olduk” yorumunu yapıyor.

Kişisel yeteneklerim olduğunu keşfettim
Çırağan Palace Kempinski Güvenlik Personeli Fuat Aksoy, “Kişisel gelişimime büyük anlamda katkı sağladı. Oyun sayesinde, kendime olan özgüvenim arttı ve oyunla birlikte, daha önce keşfetmediğim kişisel yeteneklerim olduğunu keşfettim” açıklamasını yapıyor.