Özgeçmiş güncelleme nasıl yapılır?

Hangi sektörde iş arıyorsanız arayın doğru özgeçmiş asla güncelliğini yitirmeyecek bir konu. Başvurularınızı yaptığınız adreste iyi bir özgeçmişinizin olması ve sürekli güncellenmesi diğer adaylar arasında öne çıkmanız için öncelikli şartlar arasında yer alıyor. Kısacası güncellenmemiş bir CV sizi yarı yolda bırakabilir. Bu nedenle özgeçmişin nasıl kolayca güncellenebileceğini sizin için derledik.

Özgeçmiş, iş arayış sürecinde en kilit kelime. Nasıl yazılmalı ya da nasıl olmamalı, dili, yapısı ve dikkat çeken bir özgeçmiş yazma püf noktaları gibi konular gündemin en tepesinde yer almaya her zaman devam edecek. Bir diğer önemli konu ise özgeçmiş güncelleme. İşverenlerin ve İK uzmanlarının bu duruma çok dikkat ettiğini, eksiklik ya da eski bilgi tespit ettiğinde özgeçmişi hemen elediğini düşünürsek güncelleme yaparken ne kadar dikkatli olunması gerektiğini anlayabiliriz. Kısa sürede özgeçmişinize göz atıp güncelleyebilmeniz adına sizin için önemli noktaları derledik.

İşte hızlı özgeçmiş güncelleme ipuçları:

Hızlıca okumak

Burada anlatmak istenen Türkçe’ye de girmiş olan ve sık kullanılan proofreading. Proofreading, bir metni profesyonel bir gözle okuyarak var olan hataları düzeltmek anlamına geliyor. Son okumanız profesyonel bir bakış açısıyla gerçekleşmeli. Hatta bu noktada özgeçmişe bir İnsan Kaynakları uzmanı gözüyle bakmakta fayda var. Yapısal olarak ne tür sıkıntılar var, gramer hataları var mı, eğitim, deneyim gibi bölümlerin özenli doldurulup doldurulmadığı gibi noktalara mutlaka dikkat edilmeli. Uzmanlar kişinin kendi yazdığına körleşebilmesi durumundan dolayı mutlaka birkaç farklı kişiye daha özgeçmişin okutulması gerektiğini vurguluyor.

PDF’in gücü

Özgeçmiş güncelleme işlemini Kariyer.net üzerinde yaptıktan sonra, bir de PDF olarak kaydetmek ve bu formatı kendiniz için de saklamak önemli. Böylece iş görüşmelerine gitmeden önce PDF formatlı özgeçmişinizi İnsan Kaynakları uzmanlarıyla kolayca paylaşabilirsiniz. PDF olarak kaydedilmiş özgeçmişlere daha fazla dikkat ettiği ve daha derli toplu bulunduğu da bir gerçek.

Link verme

Eğer özgeçmişinize farklılık katmak adına link vermek istiyorsanız bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Özgeçmişinize sadece işinize dair linkler eklemelisiniz. İşle ilgili bir blog, web sitesi ya da sosyal medya hesabı bu amaçla etkili olabilir.

Anahtar kelimeler

Özgeçmişinizde sektöre dair anahtar kelimeler kullanmaya dikkat edin. Google SEO kurallarını biraz inceledikten sonra, hangi sektördeyseniz o sektöre dair çok aranan kelimeleri de kullanarak bir metin oluşturabilirsiniz. Özellikle nitelikler kısmında yazdığınız eğitim, sertifika veya yeteneklerinizi buna uygun olarak belirtin.

CV1

Özgeçmişi zenginleştirin

Özgeçmişiniz spesifik tek bir iş için oluşturulmuş olabilir. Siz yine de farklı becerilerinizden, hobilerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsetmeyi unutmayın. Değişik becerileri olan, kendini geliştirmeyi seven ve farklı yönleriyle dikkat çeken adaylar her zaman daha çok dikkat çeker.

Gönüllülük

Katıldığınız gönüllülük etkinlikleri varsa, sosyal sorumluluk kapsamında bir projenin parçası olduysanız veya bu amaçla bir derneğe üyeyseniz mutlaka bunu da özgeçmişinizde belirtin.

Yazmasanız da olur

İşin içeriğine göre yine de değişebilir bir durum olsa da Word, Excel, Microsoft kullandığınızı aslında artık söylemeseniz de olur. Bunun dışında programları mutlaka belirtin, ama artık pek çok kişinin hakim olduğu bu tür programları yazmanız, akıllı telefonunuzu nasıl kullandığınızı anlatmak gibi bir şey.

Infografi özgeçmiş

Son günlerde daha da artan bu CV türü özellikle görsel iletişimle ilgili mesleklerde çok dikkat çekiyor. Grafik tasarım veya görsel iletişim tasarımı gibi mesleklerde iş arayanlar özgeçmişlerini ya da en azından geçmişe dair yaptıkları işlerden örnekleri bu şekilde düzenlemeleri dikkat çekebilir.

İdeal sayfa sayısı

Özgeçmişinizi güncellerken bir de baktınız yazdıklarınız iki sayfadan uzun. Bunu kısaltmaya bakın. Deneyimleriniz, eğitimleriniz ve becerilerinizi özetlemek, özgeçmişte yer alan gereksiz bilgileri çıkarmak çok önemli. Bu şekilde daha derli toplu ve dikkat çeken bir özgeçmiş elde edebilirsiniz.

ozgecmisini-guncelle