Arşivler

İş yerinde liderlik becerilerini geliştirmenin 5 kolay yolu

Bugün hangi çalışana sorsak şüphesiz ki birçoğu kariyerinde yükselmek istediğini söyler. Ancak liderlik koltuğuna oturmak isteyen çalışanların öncelikle birtakım becerilere ve özelliklere sahip olması gerekiyor. İşte iş yerinde liderlik becerilerini geliştirmek isteyen çalışanların uygulaması gereken 5 madde.

liderlikhedef8383

Bugün şüphesiz ki birçok çalışan kariyer basamaklarını hızla tırmanmak ve liderlik koltuğuna oturmak istiyor. Business Insider tarafından yapılan Y Jenerasyonu Anketi’nin sonuçları da bunu kanıtlar nitelikte. Ankete göre her üç çalışandan ikisi 2020 yılında bulunduğu pozisyondan bir üst pozisyona terfi etmeyi hedefliyor. İnsanların yüzde 71’i de önümüzdeki iki yıl içerisinde kendi çalıştıkları organizasyonda liderlik becerilerini geliştiremeyeceklerine inandıkları için başka bir organizasyona geçmeyi planlıyor. Liderlik becerilerini geliştirmenin elbette birçok yolu bulunuyor. Ancak iyi bir lider olmak, “lider” unvanına sahip olmaktan çok da fazlasını ifade ediyor.

İş yerinde liderlik becerilerini geliştirmenin 5 kolay yolu:

Hedefinizi belirleyin

Hemen herkes kariyerinde yükselmek ve daha çok para kazanmak ister. Ancak pek az kişi bu hedefine ulaşır. Eğer siz de hedefine ulaşanlardan olmak istiyorsanız, işe bir yol haritası çizerek başlayabilirsiniz. Varmak istediğiniz nokta neresi? Bu yolda tamamlamanız gereken şeyler neler? Bunları belirleyerek ve eksikliklerinizi tamamlayarak hedefinize doğru yol alın.

Liderlik özelliklerinizi geliştirin

Liderliğe doğru hareket ediyorsanız öncelikle liderlik becerilerinizi geliştirmeye gayret edin. Bunun için yaptığınız işe ve sorumluluklarınıza sadece “görev” hissiyle yaklaşmayın. Size verilen sorumluluğunun nedeni ve sonucu hakkında bilgi sahibi olun ve bütünü görün. İşinizle ilgili aldığınız eğitimleri ve sorumluluklarınızı liderlik özelliklerinizi geliştirmede kullanın.

lider7475656

Takımınızı tanıyın

Başarılı liderlerin en önemli özelliklerinin başında ekibini iyi tanıması yer alır. Takımını iyi tanıyan bir lider, ekip üyelerinin güçlü ve zayıf yönlerini bilir ve ekibinin birbirini nasıl tamamlayacağı konusunda da fikir sahibidir. Bu nedenle bulunduğunuz takımı tanımaya gayret edin ve çalıştığınız şirket, şirketin geçmişi, kurum kültürü, yer aldığınız sektör ve endüstri hakkında da bilgi sahibi olun.

Sözlü ve yazılı iletişime dikkat edin

İletişim başarının en önemli kuralları arasında yer alır. Attığınız e-maillerden kurduğunuz diyaloglara dek hem iş arkadaşlarınızla hem yöneticinizle hem de iş yaptığınız kişilerle olan iletişiminize dikkat edin.

Sorumluluk sahibi olun

Başarılı insanların bir diğer özelliği de sorumluluk sahibi olmalarıdır. Bu nedenle aldığınız görevleri layığıyla yerine getirin. Baştan savma iş yapan, harekete geçmek için başkalarının önüne geçmesini bekleyen ve sorumluluklarından kaçan bir kişinin kariyer basamaklarını hızla çıkması beklenemez.

 

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.