Arşivler

İş ve özel yaşam arasında denge nasıl sağlanır?

İş hayatının yoğunluğu, plazaların sert dünyasında iş ve özel hayat dengesini kurmak büyük bir özveri gerektiriyor. Çünkü artık pek çok çalışan fiziksel olarak iş yerinde olmasa bile akıllı telefonlar aracılığıyla gününün büyük bir çoğunluğunu işine ayırıyor. Bu durum ise iş ve özel yaşam arasındaki dengenin çoğunlukla bozulmasına neden oluyor. Peki, bunun önüne  geçmek için bir takım değişiklikler yapılamaz mı? 

denge2222

Günümüzde, iş ve kişisel yaşam arasındaki önceliğin değişmesi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar, iş ve özel yaşam dengesinin bozulmasının strese, mutsuzluğa, verimliliğin azalmasına ve hatta sağlık problemlerine neden olduğunu gösteriyor. Bu dengeyi sağlamak için ise uygulanması gereken metotlar bulunuyor.

İşte iş ve özel yaşam arasında denge kurmanın kısaca 5 püf noktası:

Önceliklerinizi belirleyin

Önceliklerinizin ne olması gerektiğini değil, ne olmasını istediğinizi belirlemek, iş ve özel yaşam dengesini kurmanız açısından önem taşıyor. Bu nedenle günlük iş planı oluşturun, planınızı takviminize girin ve bu plana sadık kalmaya çalışın.

Neyin acil olduğunu tespit edin 

İş ve özel hayatınızdaki “acil” kavramını tanımlamanız ve buna göre hareket etmeniz işinizle özel hayatınız arasında denge kurmanıza yardımcı olur. İşteyken özel hayatınızla ilgili olarak yapmanız gereken şey çok önemli ya da acil değilse bunu işinize taşımayın. Aynı şekilde mesainiz bittikten sonra ailenizle vakit geçirirken ya da keyif aldığınız bir aktivite yaparken işinizle ilgili çok acil ve de önemli olmayan şeylerin üstünde durmayın.

Her neredeyseniz orada olun

Birden çok şeyle uğraşmak, planlamak ya da düşünmek kafa karışıklığına neden olur. İşteyseniz işinizle ilgili görevlerinizle ve yapmanız gerekenlerle meşgul olun. Evdeyseniz de işle ilgili şeyleri evinize taşımayın. İşi evinize, evi işinize taşımanız hem veriminizin düşmesine hem yorgunluğa hem de mutsuz olmanıza neden olur.

Gerektiğinde hayır diyebilmelisiniz

Hayatınızın ve zamanınızın kontrolünü elinizde tutmanız için gerek kendinize gerekse çevrenize karşı hayır demekten çekinmeyin. Suçluluk duygusuyla sizden her istenen şeye evet demek yerine, günlük veya haftalık planınıza cevap verin. Elbette yöneticinizin tutumunun önemini biliyoruz ama siz yine de bu konunun önemli olduğunu unutmayın.

Pratik çözümlere odaklanın

Sizi gereğinden çok oyalayacak olan konuları eleyerek vaktinizi daha verimli kullanmaya gayret edin. Yapılması gereken küçük şeyler için pratik çözümler bulun. Örneğin market alışverişi yapmanız gerekiyorsa teknolojiden faydalanın ve online siparişte bulunarak vaktinizi daha efektif kullanın.

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.