İş ve özel yaşam arasında denge nasıl sağlanır?

1

İş hayatının yoğunluğu, plazaların sert dünyasında iş ve özel hayat dengesini kurmak büyük bir özveri gerektiriyor. Çünkü artık pek çok çalışan fiziksel olarak iş yerinde olmasa bile akıllı telefonlar aracılığıyla gününün büyük bir çoğunluğunu işine ayırıyor. Bu durum ise iş ve özel yaşam arasındaki dengenin çoğunlukla bozulmasına neden oluyor. Peki, bunun önüne  geçmek için bir takım değişiklikler yapılamaz mı? 

denge2222

Günümüzde, iş ve kişisel yaşam arasındaki önceliğin değişmesi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar, iş ve özel yaşam dengesinin bozulmasının strese, mutsuzluğa, verimliliğin azalmasına ve hatta sağlık problemlerine neden olduğunu gösteriyor. Bu dengeyi sağlamak için ise uygulanması gereken metotlar bulunuyor.

İşte iş ve özel yaşam arasında denge kurmanın kısaca 5 püf noktası:

Önceliklerinizi belirleyin

Önceliklerinizin ne olması gerektiğini değil, ne olmasını istediğinizi belirlemek, iş ve özel yaşam dengesini kurmanız açısından önem taşıyor. Bu nedenle günlük iş planı oluşturun, planınızı takviminize girin ve bu plana sadık kalmaya çalışın.

Neyin acil olduğunu tespit edin 

İş ve özel hayatınızdaki “acil” kavramını tanımlamanız ve buna göre hareket etmeniz işinizle özel hayatınız arasında denge kurmanıza yardımcı olur. İşteyken özel hayatınızla ilgili olarak yapmanız gereken şey çok önemli ya da acil değilse bunu işinize taşımayın. Aynı şekilde mesainiz bittikten sonra ailenizle vakit geçirirken ya da keyif aldığınız bir aktivite yaparken işinizle ilgili çok acil ve de önemli olmayan şeylerin üstünde durmayın.

Her neredeyseniz orada olun

Birden çok şeyle uğraşmak, planlamak ya da düşünmek kafa karışıklığına neden olur. İşteyseniz işinizle ilgili görevlerinizle ve yapmanız gerekenlerle meşgul olun. Evdeyseniz de işle ilgili şeyleri evinize taşımayın. İşi evinize, evi işinize taşımanız hem veriminizin düşmesine hem yorgunluğa hem de mutsuz olmanıza neden olur.

Gerektiğinde hayır diyebilmelisiniz

Hayatınızın ve zamanınızın kontrolünü elinizde tutmanız için gerek kendinize gerekse çevrenize karşı hayır demekten çekinmeyin. Suçluluk duygusuyla sizden her istenen şeye evet demek yerine, günlük veya haftalık planınıza cevap verin. Elbette yöneticinizin tutumunun önemini biliyoruz ama siz yine de bu konunun önemli olduğunu unutmayın.

Pratik çözümlere odaklanın

Sizi gereğinden çok oyalayacak olan konuları eleyerek vaktinizi daha verimli kullanmaya gayret edin. Yapılması gereken küçük şeyler için pratik çözümler bulun. Örneğin market alışverişi yapmanız gerekiyorsa teknolojiden faydalanın ve online siparişte bulunarak vaktinizi daha efektif kullanın.

 

Önceki İçerikEtkili konuşmanın 7 yolu
Sonraki İçerikİş yerinde liderlik becerilerini geliştirmenin 5 kolay yolu
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

  1. Merhaba, tabiki herkesin kendi düşüncesi ama 18 yaşında aynı anda 4 iş ve proje ile çalışan biri olarak yazar gayet esnek ve doğru bilgiler vermiş önemli olan bu dengeyi kural değil prensip haline getirmek diye düşünüyorum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here