Günümüzde işverenin ve İnsan Kaynaklarının dikkatini çekmek için alışılmışın dışında bir özgeçmişe ihtiyacınız var. Sıradan özgeçmişlerin arasından sıyrılmak için izlemeniz gereken 6 basit adım var. İşte bunlar:

Özgeçmişinizi her gün güncellemelisiniz: Özgeçmişinizi sık sık güncellenmeniz güncel özgeçmiş filtrelemesi yapan işverenler tarafından seçilmenizi sağlar.

Eksiksiz özgeçmiş oluşturmalısınız: Unutmayın, özgeçmişiniz istediğiniz gibi bir iş bulmanızı sağlar, bunun için zaman ayırıp özgeçmişinizle ilgili sorulan tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Kariyer.net’teki özgeçmişinizin doluluk oranını kontrol edip, oranınızı artırmalısınız.

Ön yazı eklemelisiniz: Özgeçmişinizi gönderdiğiniz firmalara özel görüşlerinizi ve planlarınızı içeren ön yazı yazmak, özgeçmişler arasından sıyrılmanızı sağlar.

Başarılarınızdan bahsetmelisiniz: İşverenler işi yapabileceğiniz gösteren deliller isterler. Önceki işlerinizden bahsederken performansınızı, işin sonunda başardıklarınızı ve şirketin bundan nasıl bir fayda sağladığını somut örneklerle anlatmalısınız.

Yazım hatalarından kaçınmalısınız: Özgeçmişlerdeki yazım hataları, yanlış anlaşılmalara ve olumsuz değerlendirmeye sebep olduğundan özgeçmişinizi acele etmeden, kontrol ederek doldurmalısınız.

Doğru ilan ve firma seçimi yapmalısınız: İş başvurusunda bulunurken hem kariyer hedeflerinize hem de ilanın içeriğine dikkat etmelisiniz. Öylesine başvurduğunuz ilanlar, işverenler tarafından değerlendirilmeye alınmaz.