Özgeçmişiniz 30 saniye testini geçiyor mu?

15

Güçlü bir iş başvurusu için uzun ve detaylı bir CV’nizin olması gerektiğine inanıyor olabilirsiniz. Ancak Totaljobs yazarı Lydia Fairman’a göre; işverenler adayın pozisyona uygun olup olmadığına 30 saniyede karar veriyor. Peki, sizin CV’niz 30 saniye testini geçiyor mu?

İK profesyonelleri özgeçmişleri incelemek için ne kadar zaman harcar? Maalesef pek fazla değil… İş arayan pek çok kişi işverenin veya İK uzmanının bir özgeçmişi incelemek için 4-5 dakika harcadığını düşünür. Oysa profesyoneller bir özgeçmişin uygun olup olmadığına 30 saniyede karar veriyor. Bu nedenle CV’nizde yer alan bilgilerin önceliklendirilmesi ve başvuruda bulunulacak ilanla örtüşmesi gerekiyor. Totaljobs yazarı Lydia Fairman, rekabetin yoğun olduğu iş dünyasında İK profesyonellerinin dikkatini çekebilmek için iş arayanlara şu tavsiyelerde bulunuyor:

CV’niz kısa ve net olmalı

“Bir özgeçmiş en fazla iki veya üç sayfa olmalıdır” kuralını artık duymayan kalmamıştır. CV hazırlarken deneyimlerinizi ve yetkinliklerinizi kısa ve net tutmak, iş aramanın püf noktalarından biri. Ayrıca dikkat çekmek amacıyla yapılan farklı yazı tipleri kullanmak, dikkat çekici fotoğraflara CV’de yer vermek de bu süreçte yapılmaması gerekenler arasında yer alıyor. Peki, ne yapmalısınız?

 • CV’nizde maddeleme işaretlerinden yararlanın.
 • Her bir deneyiminiz için, görev kapsamınızda yer alanları madde madde anlatın.
 • Yaptığınız işin içeriğine odaklanın.
 • Standart cümleleri kurmayın.
 • Kısa ve net ifadeler kullanın.
 • Sektöre özel kısaltmaları veya kelimeleri kullanmaktan kaçının.
 • Özgeçmişinizin herkes için anlaşılır olmasına gayret edin.
 • İşe giriş ve işten ayrılış tarihlerinin doğru yazıldığından (diğer deneyimlerinizle örtüştüğünden) emin olun.

CV’nize ikinci bir göz mutlaka bakmalı

Özgeçmişinizi ikinci hatta üçüncü bir göze mutlaka gösterin. Özgeçmişinizde sizin gözünüzden kaçan bir hata İK profesyonelinin gözünden kaçmayacaktır. Yazım hatalarının veya mantık hatalarının olduğu bir özgeçmiş, pozisyonla ne kadar örtüşse de adayın elenmesine neden oluyor. Bu nedenle fikrine güvendiğiniz bir kişiye CV’nizi mutlaka gösterin ve eksik olan alanları veya hatalı bölümleri düzeltin. Bunun yanı sıra iletişim alanınızın güncel olmasına ve e-mail adresinizin de profesyonel olmasına dikkat edin.

CV’de gerçekler ve örnekler olmalı

İş deneyimlerinizi ve becerilerinizi yazarken, başarılarınızı ve yaptığınız çalışmaları vurgulayın. “Takım çalışmasına yatkın bir insanım”, “Gelişmeye ve öğrenmeye açığım” gibi basmakalıp ifadeler kullanmaktan kaçının. Eğer ekip çalışmasında bulunduysanız, hazırladığınız projelerden örnek verin. “X firmasında yaptığımız ekip çalışmasında x adlı projenin hayata geçirilmesine katkıda bulundum, Proje sayesinde x kazanımlar elde edildi” gibi örnekleyici ifadelere yer verebilirsiniz.

Bilgiler önceliklendirilmeli

Eğer siz İK profesyoneli olsaydınız, başvurmayı planladığınız pozisyona kendinizi alır mıydınız? CV’niz, başvurduğunuz pozisyona olan uygunluğunuzu yeterince gösteriyor mu? Bu soruları kendinizi yönelterek CV’nizi gözden geçirin. Ve her ne kadar zamanınızı alacak olsa da CV’nizi başvuru yapmayı düşündüğünüz ilanla karşılaştırın. Sonuçta, özgeçmişinizin, sizi potansiyel işvereninizle tanışma fırsatını elde etmek için kullanabileceğiniz bir araç olduğunu unutmayın.

 

Önceki İçerikÇalışan ve anne olmak: Her şey aynı anda mükemmel olamaz!
Sonraki İçerikMutsuzum, çünkü işimi sevemiyorum
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. 33 senelik iş hayatım var. Bu sure içerisinde en az 1000 kişi ile konuşmuş olabilirim ve öz geçmişlerini değerlendirmişimdir. Bu beyaz ve mavi yakalardan çoğunu işe aldım ve birlikte çalıştık. Çoğunda, CV’ler esas alınarak tekrar değerlendirmeye aldığınızda yanıltıcı sonuçlarla karşılaşırsınız. Bu neden ile 30 saniyede CV değerlendirmesi yapabilen kişilerin yanılma oranları çok yüksek olacaktır.

  • Kesinlikle haklısınız. Başvuruların çok olmasından ve IK görevlisinin CV değerlendirmekten yorulmasından kaynaklı bir özensizlik diye düşünüyorum 30 sn.’de CV değerlendirme olayını.
   Açıkçası 30 Sn’de yapılan eyleme değerlendirme denilmez “göz atma” denir.. Bu da işvereni doğru sonuçlara götürmez

 2. BENİM ÖZ GEÇMİŞİM EUROPASS STANDARTLARINDA 5 SAYFA YER TUTMAKTA. KISALTMAK VE SADELEŞTİRMEK İSTİYORUM FAKAT İŞE ALACAK KURUMA KENDİMİ TAM OLARAK İFADE EDEMEDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM AYNI ZAMANDA ALDIĞIM EĞİTİM VE EMEKLERİME KARŞI BİR SAYGISIZLIK GİBİ HİSSEDİYORUM. EĞER BİR KURUMUN PERSONEL İHTİYACI VAR İSE DEĞERLENDİRECEĞİ KİŞİ HAKKINDA HER ŞEYİ BİLMELİ. 30 SANİYE BAKMAKLA ALACAĞI PERSONEL VASIFSIZ DEĞERLERDEDİR!

 3. Ayrıcalıklı olarak denetim ve yetki verilecek olan kişilerin, birim yöneticisi veya teknik olarak ayrıcalıklarını belirlemek için 30 saniye ile kısıtlanacak bir sürede göz atmak, pek çok yanlışı da beraberinde getireceği kanısındayım.

 4. Bu kural ya da tespit patronlar için geçerlidir. Patron cv yi eline alır, göz atar ve İK müdürüne dönerek ‘İyice incelediniz mi, evet efendim, anlatın, efendim şöyle böyle öyle, tamam yeterli çağırın görüşelim.

  Ve patronu tavlama cv si burada devreye girer, girişte kıyafetten başlayan ön izlenim, duruş, konuşma vb. sırayla ilerledikten sonra patron cevabını verir. Hayırlı olsun veya yönetim kuruluyla görüştükten sonra size dönüş yapılacaktır.

 5. İş ilanlarına bakıyorum da,
  Binlerce başvurunun yapıldığı ilanlara.
  İK her başvurya bi’dakika harcasa,
  Hesap ortada…

  Tamam yıllar bir sayfaya sığmasa,
  Ön yazı bundan gerekli olsa.
  Artık bilmem siz nasıl dersiniz,
  Kolay gelsin iki tarafa da.

  Gerçi kariyer.net ortada,
  Sunsa bize verileri açıkça.
  Kaç ilana başvuru yapılıyor,
  Sayfa açılalı 30 saniye bile olmıya!

  İş veren 30 saniye harcamasa,
  Başvuran okur mu ilan sayfalarca?
  Hani derler ya men dakka dukka,
  Yazarın CV acep kaç dakka?

  Ben Yenal yeni başladım başvuruya,
  Şair sanma, endüstri mühendisiyim ya,
  İnsan karmaşık bir mahluk ama,
  Manevi kanunlar işliyor burada da…

 6. CV ye bakarak 30.saniye içinde karar verebilmek büyük yetenek. İşe alımcı arkadaşlara sesleniyorum sizlerde uzun süre iş aradınız.Yetkinlik ve bilgi birikimi tecrübesi iyi olanın Cv sini değil 30 sn 30 dakikada bile çözemezsiniz çünkü sizin deneyimleriniz ortada.

 7. 30 sn. de bir sivi incelemek zor. güçlü cv. ve tecrübede birinin en az 2 sayfa olur. buda zaten profesyonel bir cv. hazırlanmışsa içeriklerin gereğidir.. bu sürede cv. incelemek baştan savmak veya nitelikli insan kaynağı aramadığını gösterir.

 8. 30 saniyede karar veren/vermek zorunda kalan bir İK çalışanı görevini ne derece iyi yapmış sayılıyor ise, o 30 saniyede işe aldıgı adamlar da en az o kadar iyilerdir herhalde işinde. Bize gelince kılı kırk yarın ama İK 30 saniyede adam seçsin; valla afedersiniz kurban bayramında alım yapmak bile 30 saniyeden uzun sürüyor. Saygılar

 9. Okuduğum başka bir yazıda 6 saniye diyordu, bu sonuç yine iyi çıkmış. Asıl sorun süre değil, binlerce başvuru arasından şans eseri bulma ve okuyan kişilerin yeterince yetkin olmaması. Birçok firmada ilk değerlendirmeyi maalesef yardımcı pozisyonundaki arkadaşlarımız yaptıkları için başvuruların birçoğu gözden kaçıyor, uygun kişiyi bulmak daha ilk aşamada neredeyse imkansız hale geliyor. Ülkemizde insan kaynakları maalesef yetersiz, gelişime daha çok açık.

 10. 30 sn. filan hikaye maalesef hiç bir kurumsal şirkette Cv.leri yetkili kişiler, işveren veya işveren vekili incelemiyor, inka personeli önce belirli kriterlere göre süzgeçten geçiriyor, eledikleri CV.lerin hiç biri maalesef incelenmiyor.
  Kriterlerde deneyim, tecrübe göz önünde bulundurulmuyor. Öncelik, başvuru sahibinin yaşı, ikamet adresi, talep ettiği ücret, tahsili, son olarak iş tecrübesi ve referansları.
  ilk kriterler uymuyorsa diğerleri hikaye.

 11. İnternet sitelerinden iş bulma şansı %5 civarında. Bir yerlerde sizi bilen ve tanıyan kişilerle ancak iş bulabilirsiniz. Gerisi çok zor. İş ilanlarına müracaat edip ve IK tarafından aranmayıp ancak ilgili işle ilgili şirkette bir tanıdık bulunca bu işlere girebildim. Bunu da pek çok kez yaşadım. Herkese bol şanslar!!!

 12. bu site belki 10 yıldır kullanıyorum lakin hic mi ses cıkmaz arkadas. insan kendisini degersiz hisediyor…keske biraz daha yapıcı seyler yapsalar. her yerde torpil var

  • Alım yapmayıp reklam olsun diye aynı ilanı aylarca, yıllarca tutanlar var. O kadar insanın da adresinden, telefonuna kişisel bilgileri de boşu boşuna bunların eline geçmiş oluyor.

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!