İş başvurularında CV’nizi nasıl hazırladığınız, nasıl sunduğunuz işverenler ve İK’cılar tarafından önemsenen konuların neredeyse ilk sıralarında yer alıyor. İçerik bakımından tatmin edici bilgilerle karşılaşmak isteyen uzmanlar, karşılaştıkları farklı CV’lerin içerisinde yazı fontuna dahi dikkat ediyor. 

Untitled-1Özgeçmişinizde kullanmanız ya da kullanmamanız gereken fontlar hakkında tartışmalar uzun süredir devam ediyor. Kimisi herkesin özgür bir biçimde kullanacağı yazı fontunu seçmesi gerektiğini savunuyor kimisi de CV’lerde kullanılması gereken tek bir fontun olduğunu…

CV’mde hangi fontu kullanmalıyım?

Bu konuda bir kararsızlık yaşıyorsanız, yurt dışında yapılan bir anketten çıkan sonuç yardımcı olabilir. Buna göre kullanmanız gereken font Helvetica. Bu font anket katılımcıları tarafından en güvenli ve profesyonel yazı tipi olarak kabul ediliyor. Diğer uygun görülen fontlar arasında ise Garamond, Proxima Nova (bu fontu satın almanız gerekiyor) ve eğer biraz gösterişli bir birey olduğunuzu belirtmek istiyorsanız da Didot bulunuyor.

Birçok kişi tarafından Times New Roman’ın özgeçmiş oluşturmak için en doğru font olduğu bilinse de İK’cılar bunun kullanılması gerektiği fikrini umursamıyor. Tasarımcıların yaptığı açıklamaya göre, bu font her türlü işlemci üzerinde sorun çıkarmadan görünüyor ve seçilebiliyor. Bu da adayların hata yapma ya da özgeçmişlerinin görüntüsünde bir bozukluk olma riskini ortadan kaldırıyor. Bu fontun şansının çok yüksek olduğunu söylesek de özgeçmişinizi inceleyen işe alım uzmanının ya da İK’cının bu doğrultuda özel bir seçim yapacağını söylemek doğru olmaz.

Elbette ki, mutlaka uzak durmanız gereken yazı karakterleri de yok değil… Örneğin Courier, bu fontların başında geliyor. Uzmanlar kimsenin eski moda, daktilodan çıkmış gibi bir yazıyı okumak istemeyeceği konusunda hemfikir. Bununla birlikte yine el yazısını andıran fontlardan da uzak durmak gerekiyor, örneğin Zapfino.

Peki, Comic Sans? Zannediyoruz ki, kimsenin özgeçmişini Comic Sans ile yazmaya pek de cesareti yoktur. Cidden  bunu aklınızdan geçirmemenizi öneriyoruz, özellikle özgeçmiş kontrolüyle bir havuz partisine katılım durumu söz konusu değilse…

Tüm bunların yanı sıra;  Kariyer.net’te özgeçmisinizi oluşturabilir ve Özgeçmiş / CV Örneklerini inceleyebilirsiniz .