CV’ni hazırlarken seçtiğin yazı fontu düşündüğünden çok daha önemli. CV’ne sadece birkaç saniye göz atan işe alım uzmanını o anda etkileyebilmen ya da negatif bir etki uyandırmaman için en doğru yazı fontunu kullanman kritik. Senin için kullanabileceğin fontları inceledik…

Özgeçmişinde kullandığın fontun önemi olmadığını sanıyorsan yanılıyorsun. Seçtiğin yazı stili, karakterini, stilini ve ne kadar profesyonel olduğunu gösterir ve işe alım uzmanının senin hakkındaki düşüncelerini önemli ölçüde etkiler. İşe alım uzmanları CV’lere sadece birkaç saniye göz atabiliyor. Bu yüzden dikkat çekebilecek bir font kullanmayı tercih etmelisin.

Font seçerken CV’yi okuyacak kişiyi etkilemeye çalıştığını unutma. Fontların yarattığı psikolojik etkileri inceleyen çalışmalara göre “serif” yazı stili daha güvenilir, etkileyici, saygı duyulan, otoriter ve aynı zamanda geleneksel bulunuyor. “Sans serif” yazı stili ise temiz, modern, evrensel bir algı oluşturuyor.

Hangi font grubunu seçersen seç hem okuması kolay olmalı hem de ekranda ya da kağıtta iyi görünmeli. Aynı zamanda her bilgisayarın işletim sisteminde bulunan fontlar olmalı. Çünkü az kullanılan bir font kullanırsan ve CV’ni okuyan kişinin bilgisayarında bu font yoksa CV görüntülenemeyeceği için tüm çabaların çöpe gidebilir.

İşte en sık kullanılan fontlar ve bunlarla ilgili bazı ipuçları:

Times New Roman

Bu evrensel olarak bilinen yazı stili, özgeçmiş için uygun bir seçim. Temiz, bilgisayarda ya da çıktıda okunması kolay. Ancak seni sıkıcı ve fazlaca geleneksel gösterebilir.

via GIPHY

Arial

Sans serif font grubunu kullanmak istiyorsan Arial özgeçmişin için en iyi seçeneklerden biri. Pek çok işe alım uzmanı Arial fontunu sevdiğini, çizgilerinin temiz ve okunmasının kolay olduğunu söylüyor. Öte yandan bazı işe alım uzmanlarıysa Arial’in sıradan olduğunu, sofistike olmadığını düşünüyor. Tüm bunlara rağmen yaygın bir font olan Arial tercih edilebilir seçenekler arasında yer alıyor.

Calibri

Calibri, Microsoft Word’un varsayılan fontu. Evrensel ve güvenli bir seçenek. Dahası Calibri, çoğu insanın aşina olduğu bir yazı stili. Kağıtta ve ekranda gayet estetik duruyor ve kolay okunuyor. Pek çok uzmana göre Calibri, 550-750 kelimelik, iki sayfa uzunluğunda özgeçmişler için mükemmel bir tercih.

via GIPHY

Cambria

Serif font ailesinden olan Cambria da sıkça kullanılan yazı karakterleri arasında. Özgeçmişler için de ideal. Times New Roman kadar resmi değil, fakat güvenilir.

Didot

Şık görünümlü bu serif fontu ayırt edici ve klas olarak olarak nitelenebilir. Moda veya fotoğrafçılık gibi yaratıcı bir endüstride çalışıyorsanız, tarzınızı ve sofistike yönünüzü Didot ile gösterebilirsiniz. Ancak uzmanlar Didot’un diğer fontlara göre daha büyük boyutlarda kullanılmasını öneriyor.

Georgia

Çok sık kullanılan Times New Roman’a geleneksel görünümlü bir alternatif istiyorsanız Georgia’yı tercih edebilirsiniz. Georgia bilgisayar ekranlarında okunacak şekilde tasarlandığı ve her bilgisayarda olduğu için mükemmele yakın bir seçenek.

Helvetica

Helvetica tasarımcıların en sevdiği fontlardan biri. Birçok büyük markanın logosunun Helvetica ile tasarlanmış olması tesadüf değil. Pek çok baskı uzmanı ve tasarımcı Helvetica’yı profesyonel, dürüst ve tasasız olarak tanımlıyor.

via GIPHY

Trebuchet MS

Sans serif yazı stili kullanmak isteyen ama Arial ya da Verdana’yı kullanmayan adaylar Trebuchet MS’i tercih ediyor. Bu font özellikle ekranda iyi görünmesi için tasarlandı. Diğer geleneksel özgeçmiş fontlarına göre biraz daha dokulu ve modern görünümlü.