Çalışma koşullarını değiştirmeyi, maaşının yeniden düzenlenmesini ya da terfi edilmeyi istiyor ancak yöneticin ile nasıl ve ne zaman konuşacağını bilmiyor olabilirsin.  Bu süreçten başarıyla çıkman için uygulaman gereken adımlar bulunuyor…

İster maaş olsun ister unvan değişikliği, pek çok çalışan, yöneticisi ile kariyeriyle ilgili bir durum değişikliğini konuşmaktan çekinir. Bu konuşmayı yapmak gözünde büyür ve her seferinde bir bahane uydurarak konuşmayı erteler. Eğer sen de benzer duygulara sahipsen, bu yazı tam sana göre!

İşte uygulaman gereken basit adımlar:

Uygun zamanı kolla

Yöneticinle konuşmak için uygun bir zamanda harekete geçmelisin. İşlerin yoğun ve acil olduğu, koşuşturmacanın bol olduğu bir zaman dilimi, kariyerinle ilgili detayları yöneticinle konuşman için uygun olmayabilir. Bunun yerine yöneticine onunla konuşmak istediğin bir konu olduğunu belirterek sana birkaç dakikasını ayırmasını isteyebilirsin. Hatta bunun için bir toplantı atabilirsin.

Ne yapmak istediğinden emin ol

Yöneticinle konuşamaya giderken sorunlarınla birlikte çözüm önerilerini de yöneticine aktarman, uzun zamandır bu konuyu düşündüğünü ve çözüm üretmeye gayret ettiğini gösterir. Bu nedenle konuşmak istediğin konu ister zam ister terfi olsun, konunun ana hatlarını, faydalarını ve gerekebilecek tüm adımların ne olduğunu söyleyerek, hedefini ve beklentini karşı tarafa net bir şekilde aktarmalısın. Tam olarak neyi neden istediğini göstermen, yöneticinin seni anlamasını ve seni doğru bir şekilde yönlendirmesini sağlar.

İşler planlandığı gibi gitmezse…

İşler planladığın gibi gitmezse? Yöneticinle konuşmaya gitmeden önce bu ihtimali göz önünde bulundurman ve böylesi bir durumda ne yapacağına önceden düşünmen çok önemli.  Bu tür bir duruma hazırlıklı olman hem sakin kalmanı hem de kendinden emin bir tavır sergilemeni sağlar. Ayrıca hemen vazgeçmek ya da içine kapanmak yerine, konuşma sırasında isteğinin arkasında yatan nedenleri tek tek anlatman, hedefine ulaşmana ya da kafandaki belirsizlikleri netleştirmene de yardımcı olur.

Nedenini sor

Aldığın en son cevap eğer olumsuzsa, yöneticine bunun arkasında yatan nedenleri sorabilirsin. Belki de olumsuz olmasının nedeni hiç düşünmediğin bir sebepten ya da geçici bir engelden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle dönüp gitmek yerine nedenini öğrenerek kariyerinle ilgili doğru adımı atmayı düşünebilirsin.

Konuk Yazar: Aysu Nizamoğlu