Özgeçmişinizi hangi sıklıkta güncelliyorsunuz?

0
mak210bŞu anda çalışıyor olduğunuz işte çok mutlu olabilirsiniz, aklınıza gelen son şey yeni bir iş aramak olabilir. Bazılarımız bir özgeçmişi olduğunu bile unutabilir, ta ki yeni bir iş aramak zorunda kalana kadar… Özgeçmişiniz, yeteneklerinizi ve kendinizi tanıtacağınız bir pazarlama aracıdır. Bu nedenle her ihtimale karşı özgeçmişinizin ve sertifikalarınızın mutlaka en az altı ayda bir güncellenerek bir kenarda hazır bekletilmesi işinize gelecektir.
Bugünün iş dünyasında, her şey çok hızlı gelişiyor. Bu ortamda her an karşınıza çıkacak bir fırsatı kaçırmak istemezsiniz. Bu nedenle özgeçmişinizi güncellerken her zamanki bilgilerin yanı sıra -ne, nerde, ne zaman- başarılarınızdan, yeteneklerinizden ve bu yetenekleri iş yaşamında geçmişte nasıl kullandığınızdan bahsetmelisiniz. Böylece geçmiş yeteneklerinizi ve başarılarınızı gelecekte nasıl kullanacağınıza dair işverene fikir verebilirsiniz. Ekonomide ve iş dünyasında yaşanan hızlı değişimlere göre bazı özellik ve başarılarınızı öne çıkarmak isteyebilirsiniz. Böylece işverenlerin dikkatini çekebilirsiniz.
Özgeçmişinizi düzenli olarak güncelleyerek aynı zamanda bilgilerinizin doğru olduğunu garanti edersiniz. Yıllar önce yazılmış bir raporun, alınmış bir eğitimin ya da yaşanmış bir olayın ayrıntılarını hatırlamak çok zor olabilir. Oysa ki belirli aralıkla özgeçmişinizi güncellediğiniz taktirde bilgilerinizin doğruluğunu da garanti altına almış olursunuz.
Aynı zamanda mutlaka referans ve kişisel ulaşım bilgilerinizin geçerli olduğundan emin olun. Eğer telefon, e-mail ya da adres bilgilerinizde değişiklik yaptıysanız, hemen özgeçmişinizde de gerekli düzeltmeleri yapın.
İş aramanız gerektiğinde düzenli olarak güncellenmiş hazır bir özgeçmiş size hem zaman kazandırır hem de böylece daha önemli işlerinize vakit ayırabilirsiniz.