Arşivler

Sağlık sektörü kimleri arıyor?

Sağlık sektörü büyüyor, sektörün çalışan ihtiyacı da giderek artıyor. Sağlık sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu hasta hizmetleri personeli en çok işe alım yapılacak alanlar arasında. Bununla birlikte sektör büyüdükçe çalışanlardan beklentileri de artıyor.

Sağlık sektörünün Türkiye’de her geçen büyümesi çalışan ihtiyacını da paralel olarak artırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada her yıl 20 bin sağlık personeline ihtiyaç duyulduğu ve bunun için gerekli okulların açıldığı kaydediliyor.

Ancak sektörün çalışan ihtiyacının yanı sıra nitelikli çalışan konusunda da beklentileri var. Artan özel hastane sayısı farklı farklı alanlarda uzmanlaşan personel beklentisi doğuruyor. Konu hakkında görüştüğümüz Medical Park Hastaneler Grubu İnsan Kaynakları Direktör Yardımcısı Demet Ünlü Kıvanç ve Liv Hospital İnsan Kaynakları Müdürü Hakan Budak sektörün son dönemde çalışan ihtiyacına yönelik bilgi verdi.

Medical Park 2013’te bin kişiyi işe alacak

Medical Park Hastaneler Grubu İnsan Kaynakları Direktör Yardımcısı Demet Ünlü Kıvanç, personel alımlarının özellikle hemşire ve hasta hizmetlerine yoğunlaştığını açıklıyor. 2013 yılı içerisinde yapılacak yeni yatırımlarla çalışan sayılarını 10 binin üzerine çıkarmayı planladıklarını kaydeden Ünlü Kıvanç, “Grubumuzda açılması planlanan yeni hastaneler için yapılacak işe alımlarla birlikte binden fazla kişiyi daha bünyemize katmayı planlıyoruz. Bu kapsamda yapılacak işe alımlar içerisinde, özellikle hemşirelik ve hasta hizmetleri pozisyonlarına seçimler çoğunlukla yer alacaktır” diyor.

Sağlıkta yabancı dil ihtiyacı artıyor

Türkiye’de son dönemde sağlık turizmine yönelik yatırımlar da artıyor. Bu nedenle her geçen gün yurt dışından Türkiye’ye gelen hastaların sayısı da artıyor. Bu gelişme,  sağlık sektörü çalışanları arasında yabancı dil bilme beklentisini de getiriyor. Liv Hospital İnsan Kaynakları Müdürü Hakan Budak, kendilerinin de uluslararası pazarda yer alma beklentilerinin olduğunu dile getiriyor. Budak, bu nedenle yabancı dil bilen çalışanlarını dil tazminatı vererek desteklediklerini ve bilmeyen çalışanlar için de kurum içi yabancı dil kursları açtıklarını ifade ediyor.

Yurt dışından hemşire alımları başladı

Budak ayrıca, sektörün yetişmiş sağlık çalışanı sayısının yeterli olmadığına da dikkat çekiyor. Budak “Üniversitelerin yeterli sayıda mezun verememesi,  devletin yaptığı personel alımları ve özel hastane sayılarının son yıllarda artması personel açığını giderek büyütüyor. Dikkat edilmesi gereken, çok fazla bölüm açarak ve öğrenci alarak değil, ihtiyaç analizleri ile bu alımları gerçekleştirmek olacaktır. Sektörde hemşire bulma sıkıntısı ise bilinen bir gerçek. Artık sektördeki özel kuruluşlar yurt dışından alım yapmaya başladılar ve bu alımların önümüzdeki günlerde giderek artacağı kaçınılmaz bir gerçek” diyor.

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.