Günümüzde yaşanan dijital dönüşüm, iş modellerinden iş tanımlarına kadar pek çok şeye etki ediyor. Yaşanan bu dönüşüme ayak uydurabilenler ise yeniliklerin gerisinde kalmadan, oluşan yeni kariyer alanlarında kendine rahatça yer bulabiliyor.

Yeni çağın trend pazarlama araçları olan SEO ve dijital reklamlar, artık her sektörde önemli bir yer almaya başladı. Firmaların pazarlama departmanlarında bu konulara hakim personel ihtiyacı da her geçen gün artış gösteriyor. Bu noktada firmalar, üst düzey kalifiye personel istihdam ettirmek yerine, dijital ajanslar ile iletişim sağlayabilecek ve aradaki bağlantıyı kurabilecek seviyede personellere yöneliyor.

Pazarlama uzmanı, e-ticaret yöneticisi veya ürün yöneticisi görevlerinde iş arayışın varsa, işe alım süreçlerinde ön planda olmak adına, giriş seviyesinde dijital pazarlama konularını öğrenmende fayda var. İlk etapta hangi konularda bilgi sahibi olman gerektiğini bu yazımızda ele aldık.

İlk adım SEO! 

SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşuyor ve Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade ediliyor. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarında, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da “Google” olmuştur. (Kaynak: https://www.seocu.com/seo)

Dijital reklam alanları

Dijital reklam konusu oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Günümüzde kullanılan birçok dijital platform var ve  reklam alanları buna bağlı olarak her geçen gün artıyor. En etkili dijital reklam alanlarını sıralamak gerekirse, Google ADS, Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlardan bahsedebiliriz. Dijital reklam platformlarını kısaca açıklayacak olursak;

Google ADS (Google Adwords)

Belki de en eski dijital reklam alanı olan Google Adwords yeni adıyla Google ADS için günümüzün en etkili reklam aracı diyebiliriz. Google aramalarında en üstte, reklamlar kısmında görünerek site trafikleri arttırılabileceği gibi yeni müşteri kontakları da elde edilebiliyor. Aynı zamanda video ve görüntülü reklamlar da bu platform üzerinden yönetilebiliyor. İnternetten müşteri kazanmak isteyen her sektör mutlaka Google ADS alanına bütçe ayırıyor. Bu nedenle kişisel bir Google ADS hesabı oluşturarak, denemeler yapman sana gelecekte yeni iş fırsatları yaratabilir.

Sosyal medya reklamları

En çok kullanılan sosyal medya platformları senin de bildiğin gibi Facebook, Instagram ve Twitter. Bu platformlardan özellikle ürün tanıtımı, restoran ve konaklama hizmetleri gibi alanlarda ciddi dönüşümler alınabiliyor. Bunun yanında, sosyal medya reklamlarında web sitesi tanıtımı ya da sosyal medya hesaplarında reklam kampanyaları düzenlenebiliyor. Bu durum da aslında her sektör için bu alanda çalışabilecek personel ihtiyacını yaratıyor.

Peki, nereden başlamalı?

Dijital pazarlamayı karmaşık görebilir ve bu alana karşı mesafeli olabilirsin; ancak en başta da  bahsettiğimiz gibi bu alanların sana işe alım süreçlerinde önemli bir öncelik sağlayacağını unutmamalısın. Tüm dijital pazarlama araçlarına belki hemen hakim olamayabilirsin, ama ufak denemelerle ve internette bulacağın makalelerle kendini geliştirebilir, online eğitimlere katılabilirsin.