gorusmeİnsan Kaynakları departmanları işe alımlarda adayların referanslarını ayrıntılarıyla inceler, onlardan bilgi almaya çalışır.  Oysa adayların da çalışacağı yöneticiyi tanıması çok önemli ve kritik bir nokta. Bu nedenle, aday olarak başvurduğunuz bir iş yerinde kiminle çalışacağınızı bilmeli ve onun hakkında doğru kanallardan bilgi sahibi olmalısınız.

Günümüzde birçok aday mülakat öncesi şirket hakkında araştırma yapıp şirketin kültürü ve yönetim yapısı hakkında fikir edinmeye gayret gösteriyor. Bunun yanı sıra iş görüşmesi sırasında sorduğu doğru sorularla şirket hakkında fikir sahibi oluyor. Peki ya birlikte çalışacağı yöneticisi? Mülakat sırasında işveren adayı tanımaya odaklandığı ve genellikle ona sorular yönelttiği için adayın çalışacağı yöneticisi hakkında bilgi edinmesi pek mümkün olmayabiliyor.

Kiminle çalışmak istersiniz?

İş hayatında kimse kendisini zora sokacak, motivasyonunu zedeleyecek biriyle çalışmak istemez. Aksine tüm çalışanlar kendisine yardım eden, yol gösteren ve gelişimine katkıda bulunan bir liderle çalışmayı ister. Mülakatlar kısıtlı bir süre içinde gerçekleştiği ve görüşme esnasında odakta olan kişi aday olduğu için yöneticilerin nasıl bir çalışma şekline, kişiliğe, empati yeteneğine sahip olduğunu anlamak ise oldukça zor. Görüşmelerde adayın kendini açık bir şekilde anlatması, yöneticinin adayın şirket için uygunluğunu ölçmesi ve iş için doğru kişi olup olmadığı açısından üstünde durulması gereken bir unsur. Ancak diğer taraftan çalışan için yöneticinin nasıl bir yönetici olduğu da iş verimliliği açısından önem verilmesi gereken bir konu. İşveren, adayın geçmişini öğrenmek hakkında çekingen davranmazken aday da yöneticisi hakkında bilmek istediklerini mutlaka sormalı.

Birlikte çalışacağınız kişi hakkında araştırma yapın

Adaylar, işe başlamadan önce çalışacakları yöneticinin referanslarını incelemenin uygulanabilir bir seçenek olduğuna inanmasa da mülakat öncesinde yöneticiler hakkında yapılan araştırmalar, gerekirse mülakat sırasında uygun bir dille sorulacak sorular adayın işe olan ciddiyetini gösterir. Hem kendi için hem şirket için iki yönlü şeffaf bir bakış açısına sahip olmak, işveren tarafından başarıyı getiren önemli olgulardan biri olarak algılanır. Üstelik yöneticilerin daha önce nerelerde çalıştığını, kimlerle iş ortaklığında bulunduğunu, üye olduğu grupları ve kulüpleri, genel düşünce yapısını sosyal medya üzerinden takip edebilmek artık çok daha mümkün gözüküyor.

Sosyal medyayı arka plana atmayın

Mülakat sırasında sadece çalışacağınız yöneticinin ismini öğrenmeniz dahi sosyal medya hesaplarından yapılacak ufak bir araştırmayla ona bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Bu sebeple ilk etapta, araştırmanızı sosyal medya üzerinden yapmak size çalışacağınız kişi hakkında yeterli bilgiyi verecektir. Özellikle Facebook üzerinden entegre olabileceğiniz İşteSosyal uygulaması, yöneticilere ve bu yöneticilerle çalışmış ya da hala çalışan kişilere ulaşabilmek için kullanılabilir. İşteSosyal’i kullanarak bu kişilerle iletişime geçebilir, iş yapacağınız yöneticinin çalışma şeklini, koşullarını onunla daha önce çalışanlardan öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte mülakat sırasında yönetici ile tanışmak isteyebilir, ona doğru soruları sorarak merak ettiğiniz konuların cevaplarını birinci ağızdan edinebilirsiniz. Bu şekilde yapılacak görüşmelerin iki taraf için de daha anlamlı olacağını, daha iyi bir yatırım ortaya çıkaracağını unutmamak gerekiyor.