Société Générale, uluslararası bir banka olduğu için bütün çalışanlarına uluslararası değişim programında çalışma olanaklarından yararlanma fırsatlarını sunuyor. Yurtdışında çalışma şansını elde eden çalışanlar, Société Générale’in değerlerini ve kültürünü farklı ülkelerde yaşatan elçiler oluyorlar.
Société Générale İstanbul Şubesi, Türkiye’de Kurumsal ve Yatırım Bankacılık ve Dış Ticaret Finansmanı, Para ve Sermaye Piyasası İşlemleri, Proje Finansmanı faaliyetlerini 1989 yılından beri sürdürüyor. 2007 yılı sonundan beri de KrediVer markasıyla tüketici kredisi faaliyetlerini de gerçekleştiriyor. Société Générale Grubun Türkiye’de Société Générale İstanbul Şubesi dışında, Operasyonel Filo Kiralama hizmeti veren iştiraki ALD Automotive de yer alıyor. Société Générale İstanbul Şubesi, Kurumsal Bankacılık ile Tüketici Kredileri konularına yoğunlaşıyor. Société Générale’in İK süreçleri hakkında İK ve İdari İşler Kıdemli Müdürü Ergin Sezen’le görüştük.

Société Générale’in Türkiye de kaç kişilik bir İK ekibi var? İK ekibi olarak hangi görevleri yürütüyorsunuz?
Uluslararası bir kuruluş olmanın avantajıyla İnsan Kaynakları departmanımızda çeşitliliğe sahibiz. İnsan Kaynakları ekibimiz biri İK Direktörü olmak üzere 4 Türk personel ve 1 Fransız yöneticiden oluşuyor. İK ekibi olarak seçme ve yerleştirme, eğitim, ücretlendirme, performans yönetimi, organizasyonel gelişim ve inovasyon, kurumsal iletişim ve personel özlük işleri ile bordro süreçlerini içeren insan kaynakları operasyon hizmetleri konularında çalışıyoruz. Ayrıca idari işler ve satın alma departmanı da direktörlüğümüze bağlı. 

Société Générale ne gibi iş fırsatları sunuyor?
Société Générale, uluslararası bir banka olduğu için bütün çalışanlara uluslararası değişim programında çalışma olanaklarından yararlanma fırsatlarını sunuyor. Yurtdışında çalışma şansını elde eden çalışanlar, Société Générale’in değerlerini ve kültürünü farklı ülkelerde yaşatan elçiler oluyorlar. Bu ülkeler arası dolaşım serbestliğini ulaşılabilir hale getirmek için grubumuz bünyesinde “Uluslararası Çalışan Havuzu” kuruldu. İlk olarak deneyimli üst düzey yöneticiler için hazırlanan bu network aynı zamanda şirketin uluslararası yüzü olabilecek potansiyeldeki çalışanların bulunması ve geliştirilmesine de imkan sağlanıyor. Ayrıca KrediVer Şubeleri bankacılık ve satış alanında kariyer yapmak isteyen genç, dinamik ve iletişimi kuvvetli adaylar için fırsat niteliğinde.

İşe alımlarda adaylarda aradığınız başlıca özellikler neler?
İşe alımlarda özellikle pozisyonun gerektirdiği tecrübe ve yetkinliklerle birlikte bankamızın kültürüne ve değerlerine uyumlu kişilik özelliklerine sahip adaylar seçiliyor. Bankamızda çalışacak kişilerin ekip çalışmasına uyumlu, öğrenmeye açık, müşteri odaklı, etkili iletişim kurabilen, açık fikirli ve sonuç odaklı olmalarına dikkat ediyoruz. Özellikle yeni mezun adayların pozisyon için istekli olmaları, ulaşmak istedikleri bir kariyer hedeflerinin olmasını sorguluyoruz.

İşe alımda her adayın mutlaka geçtiği aşamalar neler?
İşe alımlarda çoğunlukla Kariyer.net’i kullanıyoruz. Mevcut ilanımıza başvuran ya da aday veri tabanından seçilmiş uygun adaylarla İK departmanı olarak ilgili departman yöneticisiyle birlikte mülakat yapıyoruz. Şube personeli alımlarında grup mülakatı yöntemini uyguluyoruz. Aslında biz buna grup mülakatından çok grup sohbeti demeyi tercih ediyoruz; çünkü bizim grup sohbetlerimizde alışılagelen grup mülakatlarındaki stresli ortam olmuyor, karşılıklı sohbet niteliğinde geçiyor. Uluslararası bir yapıya sahip olduğumuz için yabancı dili günlük işlerimizde sıkça kullanıyoruz bu yüzden de yönetici pozisyonlarında adaylarla İngilizce mülakat yapıyoruz. Elemeleri geçen adayların referans kontrollerini de mutlaka gerçekleştiriyoruz.

Yakın dönem İK hedeflerinizden bahseder misiniz?
2010 yılı için hedefimiz büyümeye devam etmek ve bu büyümeye paralel olarak İK ekibi olarak hedeflerimiz öncelikle İnsan Kaynakları planlamasına dayalı rasyonel ve planlı bir işe alım süreci yönetmek, çalışanlarımızın eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını analiz edip ihtiyaç duyulacak yönetim kadroları için onları en alt seviyeden başlayarak üst pozisyonlara hazırlamak.

Ekip Fotoğrafı: (Soldan sağa) Ergin Sezen, Evrim Özler, Seza Ünal, Murat Yüksel, Eric Marquer