Arşivler

Takım çalışması mı bireysel çalışma mı?

Takım çalışması

İş hayatında büyük bir ekip ile beraber yol alıp sonuca ulaşmayı ya da kabuğunuza çekilip size düşen görevlerin üstesinden gelmeyi tercih edebilirsiniz. Peki, hepsini bir arada yürütmek mümkün değil mi? Uzmanlar, tek bir çalışma tarzına odaklanmaktansa birkaç farklı şekilde çalışmanın yaratıcılığı artıracağı kanaatinde. 

Takım çalışması
Şirketlerin verimliliği artırıp başarıyı yakalamasında ve hedefe ulaşmasında ekiplerin takım ruhunu yakalayarak beraber iş yapması, fikir alışverişinde bulunması önemli bir nokta. Bunun yanı sıra takım ruhundan sıyrılıp yapılan bireysel çalışmanın probleme odaklanarak doğru çözüme ulaştıracağını düşünenler de yok değil. İnsan Kaynakları uzmanları da kişinin takım çalışmasına mı bireysel çalışmaya mı daha yatkın olduğunu, yapılan görüşmelerde adaylara yönlendirdikleri mülakat soruları ile öğrenmeye çalışıyor. Bu süreçte adayın vereceği cevaplar, başarılı bir sonuç için önemli rol oynuyor.

Hem takımla hem bireysel çalışmak mümkün mü?

Mülakat sırasında işe alım uzmanı, size takımdan bağımsız bir şekilde bireysel olarak mı yoksa takımın bir parçası olarak mı çalışmayı tercih edeceğinizi soruyorsa, bu soruya dikkatli bir şekilde cevap vermek sizi bir sonraki adıma taşıyabilir. Bu aşamada asıl düşünmeniz gereken, her işte bir parça takım çalışmasının bir parça da bireysel çalışmanın olması gerektiğidir. Bu çalışma tarzlarından herhangi biri size daha yakın geliyor olsa bile İK’cılara bunu bu şekilde söylemek doğru olmayabilir. Bireysel çalışmayı takım çalışmasına tercih ediyor olmanız ya da takım çalışmasını bireysel çalışmaya tercih ederek cevap vermek sizin aleyhinize olur. Bu tarz işe alım sorularına verilen standart cevaplardan biri “Her iki çalışma şekli de bana uygun. İyi bir takım arkadaşı olmamın yanı sıra yalnız da rahatlıkla çalışabilirim” gibidir. Günümüz İK dünyasında artık bu cevabın da sıradanlaştığını söylemek mümkün.

Görüşmeye gittiğiniz şirketi tanıyın 

Gittiğiniz iş görüşmelerinde size bireysel çalışma mı takım çalışması mı diye seçenekli bir soru soruluyorsa, bu soruya stratejik bir cevap vermenizin en iyi yolu gittiğiniz şirketin çalışma koşullarından haberdar olmaktır. Mülakat öncesinde şirket hakkında yapacağınız ufak bir araştırma sizi bu konu hakkında fikir sahibi yapacaktır. Eğer  başvurusu yaptığınız şirketin o pozisyondaki çalışma şekli bireysel çalışmaya daha yakın ise, “Yalnız çalışmayı tercih ederim fakat takım ile birlikte çalışmak da fikir alışverişine yol açar, bu da hem benim hem de diğer çalışma arkadaşlarımın yaratıcılığını üst seviyeye çıkarır. Bunun yanı sıra takım arkadaşlarımın tecrübelerini öğrenmek ve faydalanmak da isterim” gibi bir cevap verebilirsiniz.

Başvuru yaptığınız pozisyon gereği zamanınızın çoğunu bir takımla harcayacak iseniz, grup olarak çalışmanın dinamikliğini sevdiğinizi fakat projenin bazı kısımlarının sorumluluğunu seve seve üstlenebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Burada önemle dikkat etmeniz gereken iki çalışma türü hakkında da olumsuz yaklaşmamanız olacaktır.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.