Arşivler

CV hazırlarken en çok sorulan sorular

Cv hazırlarken sorun yaşıyorum

Özgeçmiş hazırlığı iş başvurusu sürecinde kritik önem taşıyor. Bu konuda adaylar tarafından Kariyer.net‘e en sık  sorulan  soruları bir araya getirdik ve bir özgeçmişte mutlaka bulunması gereken özellikleri sıraladık. Unutmayın, işe alınma sürecinde  yetkinliklerinizi gösterebildiğiniz ilk alan olan CV’nizin sık sık güncellenmesi ve özenle hazırlanmış olması sizi bir adım yukarıya taşıyabilir. 

Cv hazırlarken sorun yaşıyorumİşvereni ikna edecek etkili bir CV hazırlamak için öncelikle başvuru yapacağınız işe uygun bir CV oluşturmanız ve içeriğinde işverenin öğrenmek istediği bilgilere yer vermeniz gerekir. CV’ler belirli bölümlerden meydana gelir. Her bölümde istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması; sizi tam olarak ifade eden ve iş hayatında hangi konumda olduğunuzu anlatan verilerin işverene aktarılması ise iş bulma sürecinizi hızlandırabilir. Kariyer.net’te kronolojik, fonksiyonel ve İngilizce hazırlanan CV örneklerini inceleyebilir ve PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

CV hazırlarken en çok sorulan soruları derledik…

  • Word’de hazırladığım bir özgeçmişim var. Kariyer.net’te tekrar hazırlamalı mıyım?

Firmalar Kariyer.net’te adayları filtrelerken standart formata sahip olan özgeçmişleri inceler. Bu yüzden sadece düz yazı özgeçmişinizi kopyalayıp yapıştırmanız yanlış bir uygulama olur. Kariyer.net özgeçmişinizi hazırladıktan sonra özgeçmişinizin yer aldığı Word belgesini de özgeçmişinize ilave edebilirsiniz.

  • Özgeçmişimi nasıl kaydederim?

Kariyerim sekmesi altında yer alan dosyalarım/ön yazılarım alanından özgeçmişinizi kaydedebilirsiniz.

  • Özgeçmişime referanslarımı nasıl ekleyebilirim?

Özgeçmiş güncelleme sayfasına giriş yaptıktan sonra özgeçmişinizin en alt kısmında yer alan “Referanslarım” alanına referans olacak kişinin bilgilerini girip ekleme yapabilirsiniz.

  • Hangi alandan ön yazılarımı kaydedebilirim?

Ön yazı özgeçmişinizi kişiselleştirmeye yarayan bir araçtır. İlgili İnsan Kaynakları uzmanına hitaben yazılmış bir ön yazı CV’nizi daha kişisel ve sıcak kılar, bu yüzden de olabildiğince dürüst ve içten olmaya özen göstermelisiniz. Kariyerim sekmesi altında yer alan Dosyalarım/Ön yazılarım alanından ön yazınızı kaydedebilirsiniz.

  • Özgeçmişin aktif ya da pasif olması ne demektir?

Özgeçmişinizin aktif olması, üye firmaların Kariyer.net veri bankasında yapacağı aramalarda CV’nizin görülebilmesi anlamına gelir. Pasif olması ise özgeçmişinizin sadece başvuru yaptığınız firmalar tarafından görülebilir ve incelenebilir olmasıdır.

  • Firma engellemeyi (ambargo) nasıl gerçekleştirebilirim?

Özgeçmişinizi görüntülemesini istemediğiniz firmalar varsa özgeçmiş düzenleme sayfasından ya da işaretlemek istediğiniz firmanın profil sayfasından “Bu firmayı engelle” linkini tıklayabilirsiniz. “Ambargolu Firma” listesine aldığınız firmalar, tüm aktif özgeçmişlerin bulunduğu veri tabanında özgeçmişinizi görüntüleyemez.

  • Başvurularıma cevap gelmiyor, ne yapmalıyım?

Başvuruların yanıtlanma işlemi üye firmalar tarafından yapılır. Bazı firmalar pozisyonu kapattıktan sonra toplu cevaplandırma yapabilir. Kariyer.net üye firmaların bu konuya hassas yaklaşımlarını destekleyerek yapılan tüm başvuruları cevaplamalarını önemle rica eder. Kriterlerinize uygun daha fazla ilana başvuru yaparak özgeçmiş tarihinizi sürekli güncel tutmaya özen göstermelisiniz.

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.