Uluslararası inşaat şirketleri arasında bulunan Rönesans Holding, geleceği şekillendirecek gençlerle tanışmak ve sinerji oluşturmak için ‘üniversiteler arası proje yarışması’ düzenliyor. “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” sloganıyla gerçekleşecek yarışmaya Türkiye’de yer alan tüm üniversitelerin 3. ve 4. sınıf mimarlık ve mühendislik fakültesi öğrencileri, takımlar halinde katılabilecek.

Ronesans Holding

Gençlerin ‘sürdürülebilirlik’ ve ‘çevre dostu sistemler’ konularındaki yenilikçi fikirlerinin projeye dönüştürülmesi amaçlandığı yarışma kapsamında, kütüphane ve sergi alanı, butik otel ve konut olmak üzere üç farklı yapı tipinde proje üretilebilme seçeneği sunulacak. Rönesans Holding, yarışma sürecinde ilgili üniversitelerde düzenleyeceği seminerlerle de gençlerle bir araya gelecek ve birikimlerini geleceğin mimarlarına ve mühendislerine aktaracak.

Rönesans Holding’ten öğrencilere çağrı

Yaratıcı ve özgün fikirlere sahip gençleri sektöre kazandırmak amacıyla yola çıkan Rönesans Holding, bu kez gençlere “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” çağrısı yapıyor. Yarışma ile Rönesans vizyonuyla uyumlu, sürdürülebilirlik kriterlerine uygun, çevre dostu sistemlerin kullanıldığı konsept tasarım ve bunları destekler nitelikteki malzeme veya yapım teknikleri konusunda ‘yeni bir yaklaşım’ sunan alternatif fikir projelerinin üretilmesi hedefleniyor.

Yarışmaya, üniversitelerin mühendislik ve mimarlık fakültelerinde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri en fazla 7 kişiden oluşan takımlar halinde katılabilecek. Aynı üniversiteden birçok takım yarışmaya katılarak fikirlerini yarıştırabilecek. Takımlar, kütüphane ve sergi alanı, butik otel ve konut seçeneklerinden birinde proje geliştirecek.

Yarışmaya katılacak gençlerin proje teslimleri için son başvuru tarih 13 Şubat 2015 olup, yarışma ile ilgili sorular veya merak ettikleri konuları 7 Kasım 2014 gününe kadar yetkililere iletebilecekler. Öğrenciler aynı zamanda, merak ettikleri tüm detaylara yarışma için hazırlanan web sayfasından ulaşılabilecek ve sosyal medya platformlarından da takip edebilecek. Yarışma sonuçları 27 Şubat 2015 günü açıklanacak. 6 Mart 2015’te de ödül töreni düzenlenecek ve projeler sergilenecek.

En yenilikçi en sürdürülebilir proje’ ödüllendirilecek

Yarışma jürisi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. H. Murat Günaydın, Doç. Dr. Hatice Sözer, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gülay Zorer Gedik, Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemal Çorapçıoğlu ve Rönesans Holding üst düzey yöneticilerinden oluşacak. Jüri, projeleri, sürdürülebilirlik kriterlere uygunluğu (enerji verimliliği, atıkların azaltılması, geri dönüşümlü, yenilikçi malzeme kullanımı, suyun tasarruflu kullanımı vb), manzara, yollar, yaya yolları, toplu taşıma bağlantıları ve rekreasyon alanları ilişkileri açısından değerlendirecek. Bu kriterler çerçevesinde birinci seçilecek projeye 10 bin TL, ikinciye 6 bin TL, üçüncüye 4 bin TL ödül verilecek. Yarışma kapsamında 5 projeye de mansiyon ödülü verilecek. Yarışmaya katılan başarılı ekiplere ayrıca Rönesans Holding bünyesinde istihdam edilmenin fırsatı da sunulacak.

Türkiye’nin pek çok şehrinde seminerler düzenleniyor

Yarışma kapsamında farklı illerdeki üniversitelerde ‘Sürdürülebilirlik’ ve ‘Çevre Dostu Sistemler’ konusunda seminerler de düzenleniyor. Ekim ayında İstanbul, Ankara, Trabzon ve Şanlıurfa’da düzenlenen seminerler, Kasım ayında İzmir, Adana, Gaziantep, İstanbul, Bursa ve Erzurum’da devam edecek. Seminerlerde, Rönesans Holding Proje Yönetimi Müdürü Dr. Onur Tokdemir genel teması ‘Yalın İnşaat’ olan bir sunum yaparak, yalın inşaat prensipleri ve yeşil binalar hakkında gençlere bilgi veriyor.