Selin Deniz Şimşek – Unilever Yetenek Yönetimi ve Eğitim Müdürü

Unilever’de staj süreci Nisan ayına kadar Unilever.com.tr adresinden yapılan staj başvurularıyla başlıyor. Başvurular Unilever yetkinlikleri baz alınarak değerlendiriliyor. Formu başarılı olan adaylarla iki mülakat sonunda stajyerler belirleniyor. 

Gerçek proje sorumluluğu veriliyor
Temmuz ayında başlayıp 3 ay süren staj döneminde tüm stajyerler gerçek bir projenin sorumluluğunu alarak bir yöneticiye bağlı olarak çalışıyorlar. İK departmanı stajyerlere özel eğitimler düzenliyor. Staj dönemi sonunda da projelerini staj yaptıkları departmanın yöneticilerine sunuyorlar ve performanslarına ilişkin geribildirim alarak stajlarını sonlandırıyorlar. Unilever için staj dönemi, Unilever’in işveren kimliğini, olduğu gibi en iyi şekilde anlatabilmek, genç yeteneklere deneyimletebilmek için çok önemli ve değerli bir fırsat. Stajyerlere koçluk yapan tüm yöneticiler de bu önemli sorumluluğun farkında olarak geleceğin liderlerinin gelişimine katkıda bulunuyorlar.

Staj yapılacak şirketi doğru seçmenin önemi
Öğrenciler için staj, iş hayatına atılmadan önce önemli bir hazırlık aracı. Staj, bir şirketin işleyişini yakından gözlemlemek, profesyonellerle aynı ortamda iş öğrenme fırsatı edinmek açısından oldukça geliştirici bir deneyim. Stajyer gerçek sorumluluk aldığındaysa bu deneyim iki taraf için de faydalı hale geliyor. Çünkü stajyer taze bakış açısıyla işe katkıda bulunurken iş hayatı hakkında tecrübe kazanmış oluyor. Şirket açısından bu sürecin etkin olması için, işe alım yaparken gösterilen titizlikten ödün vermeden, şirket kültürüne uygun ve belirli özelliklere sahip stajyerleri seçmek son derece önemli. Öğrencilerin de staj yapacakları şirketleri belirlerken aynı özeni göstermeleri, bu öğrenme sürecini en etkin şekilde değerlendirmeleri gerekiyor.